

SUOMEN UUTISET
Vähämäki: Sähköverkon myynti oli virhe – demarit voivat katsoa peiliin
Edellinen hallitus antoi siunauksensa Fortumin sähköverkon myynnille loppuvuodesta 2013. Valtio omisti ja omistaa yli puolet Fortumista.
– Tämän sähköverkkokaupan mahdollisti se, että ministerivaliokunta eli toisin sanoen silloiset ministerit hyväksyivät, että sähköverkon strateginen merkitys poistetaan omistajien intresseistä. Jakelun toimivuus ja häiriöttömyys poikkeusolosuhteissa lakkasi olemasta valtion strateginen tarve, perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki ihmettelee.
– Tässä kohtaa on pakko ihmetellä, mikä sitten on strategisesti tärkeää Suomelle, jos sähkönjakelun toimivuus ei sitä ole. Kirjaus tuotannon toimivuudesta jätettiin valtion intressiksi, mutta mitä valtio tekisi sähköllä, jota ei voisi siirtää?
Rahat valuvat ulkomaille
Myynnin kautta Caruna Oy:llä on Suomen suurin markkinaosuus sähkönsiirrosta. Suomessa Carunan omistuksesta on yhteensä 20 prosenttia eläkevakuutusyhtiö Kevalla ja Elolla. Loput omistajat ovat ulkomaisia sijoitusyhtiöitä.
– Sijoittajat vaativat suuria voittoja ja pieniä veroja. Kummatkin tavoitteista ovat toteutuneet. Vuonna 2014 Caruna teki Suomessa 50 miljoonaa euroa voittoa, josta se maksoi vaivaiset 1,6 prosenttia veroja Suomeen. Loput vietiin sisäisten järjestelyjen kautta veroparatiiseihin, Vähämäki kertoo.
– Kun kaupat tehtiin, meille kuluttajille lupailtiin, ettei mitään valtavia hintapiikkejä ole luvassa. Nyt voidaan todeta, ettei tämä pitänyt paikkaansa. Caruna nosti sähkön siirtohintaa omien sanojensa mukaan keskimäärin 27 prosenttia. Kun tarkastelee hintamuutoksia, totuus on monen kuluttajan kohdalla sähkönsiirron osalta lähes 40 prosenttia ja perusmaksun osalta jopa 50 prosenttia.
”Arvion yli mentiin, että heilahti”
Caruna perustelee hinnankorotuksia investoinneilla, jotka se joutuu tekemään maakaapelointiin. Maakaapelointi on välttämätöntä, jotta vuonna 2013 lakiin tulleet velvoitteet sähkönsiirtovarmuudesta täytetään.
– Hallituksen silloisessa esityksessä kerrotaan, että maakaapelointi aiheuttaa kotitalouksille noin 16-22 prosentin hinnankorotuksen kulutuksesta riippuen. Esityksessä kuitenkin huomautetaan, että nämä korotukset tulevat voimaan pitkällä aikavälillä 15 vuoden kuluessa. Nyt mennään yhdessä yössä korotusarvion yli niin, että heilahtaa. Voi vain kuvitella, mikä sähkön siirtohinta on 15 vuoden päästä, Vähämäki maalaa.
SPD siunasi kaupan
Perussuomalaiset vastustivat kauppaa jyrkästi.
– Eduskunnan täysistuntojen vanhoja pöytäkirjoja selatessa voi vain ihmetellä, miten sinisilmäisesti demareidenkin riveistä esitettiin huolta sähköverkon myynnin seurauksista. Ne puheet voi nyt viimeistään kuitata sumutukseksi, sillä SDP:n siloinen puheenjohtaja oli mukana kauppaa siunaamassa.
– Lisäksi nykyinen oppositio muistuttaa jatkuvasti veroparatiisiyhtiöiden moraalittomuudesta, vaikka oli sellaista itse luomassa! Vähämäki huomauttaa.
Energiaviraston puututtava
Vähämäki painottaa, että perussuomalaiset kannattavat tervettä markkinataloutta, jossa kilpailu toimii myös kuluttajan hyödyksi. Sähkönsiirto ja markkinatalous eivät kuitenkaan mahdu samaan lauseeseen.
– Sähkönsiirrossa kilpailu on käytännössä mahdotonta, jos ja kun kukaan täysjärkinen ei rakenna monia linjoja vierekkäin. Sähköverkkoa myymällä luotiin markkinoille valtava yksityinen monopoli. Toivon, että Energiavirasto puuttuu asiaan, jos havaitsee monopolisaseman väärinkäyttöä ja liiallisia voittoja.
– Valtio menetti kaupassa sähkönsiirron strategisen omistuksen, yhteisöverotuotot ja vakaan tulon Fortumin sähköverkosta, Vähämäki muistuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ryhmyri myönsi SPD:n osuuden sähkön siirtohintojen jättikorotuksiin: ”Tapahtui vakavia virhearviointeja”

Turunen Carunasta: Tämä peli ei vetele!

EU:n ilmastopolitiikka muistuttaa Jimmy Carterin 1970-luvun karille ajanutta energiaohjelmaa
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää