
Holhoaminen ei paranna maahanmuuttajien surkeita oppimistuloksia – ”Vaaditaan myös omaa halua kotoutua, käydä koulut ja siirtyä työelämään”
Perussuomalaiset nostivat kyselytunnilla esiin maahanmuuttajien huonot oppimistulokset.
LEHTIKUVA
Hallitus hyväksyi periaatepäätöksen valtion kotoutumisen edistämisohjelmasta 2024–2027. Perussuomalaiset korostaa, että kotoutumisen edistämisohjelman 2024–2027 keskeisen painopisteen tulee olla maahanmuuttajien vastuun ja velvollisuuksien lisäämisessä sekä rinnakkaisyhteiskuntien torjumisessa.
Sisäministeri Mari Rantanen toteaa, että ohjelman tavoitteiden suuntaaminen työperusteiseen kotoutumiseen, kielen oppimiseen ja suomalaisen yhteiskunnan sääntöjen noudattamiseen on oikea askel, mutta muutoksia on vielä syvennettävä.
– Hallitusohjelman mukaisesti lisäämme kotoutumisen velvoittavuutta ja maahanmuuttajien omaa vastuuta kotoutumisestaan. Tältä pohjalta tehdään muutoksia paitsi kotoutumispalveluihin myös pysyvän oleskeluluvan ja kansalaisuuden myöntämisen edellytyksiin. Lisäksi etuuksiin tullaan lisäämään velvoittavuutta, Rantanen painottaa.
Ohjelmassa siirrytään oikeuksien korostamisesta velvollisuuksien ja oman vastuun korostamiseen. Maahanmuuttajien saamat tuet voisivat olla kytkettyjä esimerkiksi kielen oppimiseen ja työmarkkinoille siirtymiseen. Kannustinloukut on purettava ja kotoutumisen rahoitusta on suunnattava tehokkaasti niihin toimiin, jotka edistävät nopeaa työllistymistä.
Erityisen huolestuttavana ohjelmassa pidetään riskiä rinnakkaisyhteiskuntien muodostumisesta. Tässä yhteydessä tärkeintä on tunnistaa ja torjua kunniaan liittyvää väkivaltaa. Tietoisuutta kunniaväkivallasta lisätään ja kunniaväkivaltaan liittyviä rangaistuksia kiristetään. Avioliittolakiin perustumattomaan niin sanottuun uskonnolliseen tai kulttuuriseen avioliittoon pakotettuja henkilöitä autetaan eri toimenpitein.
Asenteisiin asianomaisissa uskonnollisissa ja kulttuurisissa yhteisöissä pyritään vaikuttamaan. Merkityksellisiä toimia ovat myös tietoisuuden lisääminen sekä uhrien auttaminen tuen ja avun piiriin.
Perussuomalaiset tukee naisten ja lasten kotoutumista edistäviä toimia. On tärkeää, että maahanmuuttajanaiset osallistuvat työmarkkinoille ja että lasten kielitaitoa ja koulutusmahdollisuuksia tuetaan. Kotihoidon tukien uudistaminen Norjan mallin mukaisesti on kannatettava askel, joka edistäisi naisten osallistumista työelämään.
Perussuomalaiset pitää välttämättömänä, että pysyvän oleskeluluvan ja kansalaisuuden saamisen ehdot tiukentuvat. Tämä kannustaa kotoutumaan ja antaa selkeän näkymän siitä, että pysyvä oleskelu Suomessa edellyttää aktiivista osallistumista yhteiskuntaan.
Perussuomalaiset vaatii, että ohjelman toteutuksessa keskitytään tehokkuuteen ja vaikuttavuuteen. Resurssit tulee kohdentaa siten, että kotoutuminen edistää suomalaista yhteiskuntaa ja torjuu segregaation ja yhteiskunnallisten ristiriitojen syvenemistä.
Perussuomalaisesta näkökulmasta kotoutumisen edistämisohjelma tarjoaa hyvät lähtökohdat, mutta ohjelman käytännön toimeenpanossa tarvitaan edelleen tiukempia linjauksia. Suomen on huolehdittava siitä, että maahanmuuttajat kantavat vastuun omasta kotoutumisestaan ja että suomalainen yhteiskunta pysyy yhtenäisenä ja turvallisena.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa, että Suomeen kotoutumaan ennen kaikkea tekemällä töitä.
Kotoutumisen uudet linjat nuijittu istunnossa:
— Riikka Purra (@ir_rkp) January 16, 2025
Suomeen kotoudutaan työllä, työllä, työllä.
Maahanmuuttajalla selvästi suurempi oma vastuu kotoutumisesta.
Rinnakkaisyhteiskuntien syntymistä ei sallita.
Työ tässäkin asiassa jatkuu, ja tosi paljon on vielä tekemistä, mutta…
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Perussuomalaiset nostivat kyselytunnilla esiin maahanmuuttajien huonot oppimistulokset.
Hallitusohjelman mukaisilla päätöksillä tasapainotetaan julkista taloutta, vaaditaan laillisesti maahan tulleilta enemmän vastuuta kotoutumisestaan ja muutetaan järjestelmää kokonaisuudessaan velvoittavammaksi.
Yleisradio tiedotti hiljattain aloittavansa arabian- ja somalinkieliset uutiset perustellen päätöstään kotoutumisen ja suomalaisen yhteiskunnan ymmärtämisen edistämisellä. Lisäksi Yle alkaa tuottamaan vieraskielistä sisältöä sosiaalisessa mediassa. Perussuomalainen Nuoriso vetoaa päättäjiin lopettaakseen Ylen kokeilun, joka tosiasiassa estää maahanmuuttajien kotoutumisen Suomeen.
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiehdotuksessa esitetään 58 miljoonan leikkausta kotoutumiseen osana korvaavia säästötoimia.
Suomen kansalaisuuden saamisen edellytyksiä tiukennetaan hallitusohjelman mukaisesti. Muutoksia ehdotetaan henkilöllisyyden selvittämiseen, nuhteettomuuteen ja toimeentuloon kansalaisuuden saamisen edellytyksinä.
Viikon suosituimmat
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Lue lisää