

Hallituksen sulkemalla Sallan raja-asemalla kävi vielä tänään kuhina. / LEHTIKUVA
Vigelius: Suomen ei tule hirttäytyä turvapaikkasopimuksiin
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius edellyttää, että Suomessa käynnistetään vakava keskustelu turvapaikkaoikeuden tulkinnoista ja rajaviranomaisten oikeudesta estää turvapaikanhakijoiden rajanylitykset.
Suomen ei tule hirttäytyä turvapaikkasopimuksiin ja niiden tiukimpiin tulkintoihin kansallisen turvallisuuden ollessa uhattuna, Joakim Vigelius painottaa.
Uudet tulkinnat ovat perusteltuja tilanteessa, jossa itärajalle on Venäjän ohjailemana tullut kesän jälkeen lähes tuhat kolmansien maiden kansalaista. Tulijat ovat tyypillisistä hädänalaisista poiketen valtaosin terveitä nuoria miehiä.
Muut maat estäneet rajanylitykset
Useimmat maat EU:n ulkorajoilla, muun muassa Espanja, Kreikka, Puola ja Baltian maat, ovat vastanneet voimakkaasti hallitsemattomaan tai välineellistettyyn siirtolaisuuteen rajoillaan. Kansainvälistä ja EU-oikeutta on uudelleentulkittu kansallisin lakimuutoksin, päivitetyin tulkinnoin ja viranomaisten aloitteesta.
Liki kaikissa EU:n rajamaissa on raportoitu pushback -tapauksista eli maahantulijoiden rajanylitysten estämisistä. Myös rajasulut ja esteaidat ovat yleistyneet ulkorajoilla.
– Turvapaikanhakijoiden työntämistä takaisin rajan toiselle puolen harjoitetaan liki kaikissa valtioissa EU:n itäisellä ja eteläisellä ulkorajalla. Se on jo monien EU-maiden linja de facto. Samaa tarvitaan Suomen rajojen turvaksi, Vigelius toteaa.
Suomen tulee ottaa mallia Virosta
Esimerkiksi Viron elokuussa hyväksymän lain mukaan virallisten raja-asemien ulkopuolelta maahan pyrkivät turvapaikanhakijat voidaan käännyttää, mikäli he muodostavat uhan Viron järjestykselle tai kansalliselle turvallisuudelle.
– Suomen tulee ottaa mallia Virosta. Jos muista ulkorajamaista poiketen rajaamme kriisitilanteessakin pois käytöstämme tehokkaat, toimivat ja turvallisuutta lisäävät työkalut, olemme rajapolitiikan heikoin lenkki. Sitä heikkoutta meille vihamieliset valtiot eivät epäröi hyödyntää, Vigelius muistuttaa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihamieliset valtiot kansallinen turvallisuus Joakim Vigelius EU:n ulkorajat kansainväliset sopimukset siirtolaiset Rajavalvonta Viro Turvapaikanhakijat Suomi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus ilmoitti uusien raja-asemien sulkemisesta

Purra itärajan tilanteesta: Suomea ei voi painostaa – ”Keinot kyllä löydetään”

Halla-aho: ”Miten meillä jotkut voivat olla niin varmoja, että tulijat eivät ole venäläisiä erikoisjoukkoja tai Wagnerin palkkasotilaita?”

Jussi Halla-aho MT:n vaalitentissä: Suomi on hirttäytynyt todellisuudelle vieraisiin pakolaissopimusten tulkintoihin

Hallitus puuttuu maahanmuuttopolitiikkaan vankasti – Peltokangas: ”Nyt hallitus tekee ne tehtävät, jotka sen pitääkin”

Suomen Perusta: Kaksi kolmesta suomalaisesta käännyttäisi turvapaikanhakijat takaisin Venäjälle

Puolan pääministeri: Emme ota ainuttakaan EU:n pakkosijoittamaa turvapaikanhakijaa maahamme

Hakkarainen EU:n rajapolitiikan uudistuksesta: Uudet Schengen-säännöt rajoittavat sisärajasulkuja
Viikon suosituimmat

Kylmää kyytiä suomalaishoitajille: SDP:n Razmyar täyttäisi hoitolaitokset ulkomaalaisella työvoimalla – yksi suomenkielinen hoitaja riittäisi tukemaan muita
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kertoo saaneensa runsaasti kiitospalautetta hoitajilta käynnistämästään keskustelusta hoitoalan kielitaitovaatimuksista. Rydman totesi viime viikolla, että keskeisissä tehtävissä toimivien hoitajien suomen ja ruotsin kielen taitovaatimuksia on syytä tiukentaa, sillä puutteellinen kielitaito voi vaarantaa potilasturvallisuuden.

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Vinksahtaneessa Yle-artikkelissa hypetetään ulkomaalaisten työllisten määrän kasvua – Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen vääristelyjä
Yleisradio hehkuttaa vailla pidäkkeitä, kuinka työllisyyden kasvu on 2020-luvulla tullut lähes kokonaan ulkomaalaistaustaisilta jättäen samalla kätevästi kertomatta ei-työllisten ulkomaalaisten määrän paisumisesta. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija oikoo nyt Ylen harrastamaa osatotuuksien paisuttelua.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

New Yorkin poliiseja heiteltiiin jääkimpaleilla ja kivillä, kahdelle vakavia vammoja – muslimipormestari raivostutti poliisiliiton vähättelemällä väkijoukon hyökkäystä virkavaltaa vastaan
New Yorkissa riehui tuikea lumimyrsky, joka toi puoli metriä lunta kaupungin kaduille. Manhattanilla väkijoukko innostui lumisotaan, joka lähti lapasesta. Poliisi tuli rauhoittelemaan tilannetta ja joutui hyökkäyksen kohteeksi. Pormestari vähätteli välikohtausta - ja pian sukset olivat taas ristissä muslimipormestarin ja virkavallan välillä.

Näin keskusta on äänestänyt eduskunnassa maahanmuuton kiristyksistä – mitkään tiukennukset eivät kelpaa
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen keräämä lista kertoo korutonta kieltään siitä, miten kepu nykyisin pyrkii aktiivisesti peittelemään aiempia maahanmuuttolinjauksiaan. Äskettäinhän puolue oli vielä vaatimassa Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi tekemään töitä. Kepun maahanmuuttopolitiikka näyttääkin menevän minne tuuli milloinkin kuljettaa.

Bergbom: Velkarahoitteinen kehitysapu on tiensä päässä – rahat on Suomesta loppu
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom vaatii järeitä toimia Suomen julkisen talouden pelastamiseksi valtiovarainministeriön tänään julkistamien kehysehdotusten jälkeen.

Kolumni: Utopiasosialismista
Jos SDP voittaa vaalit ja sosialistivetoinen hallitus on vallassa, julkinen talous ajautuu kriisiin 2030-luvulla. Luottoluokitukset tippuvat. Riskpreemiot velalle nousevat. Luotto loppuu, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren.













