

Vihapuhe on nyt sallittu Facebookissa – kunhan kohdistat sen Putiniin
Tappouhkaukset ovat nyt erikoistarjouksessa: Facebookissa ja Instagramissa saa nyt ilman seuraamuksia toivoa ihmisten kuolemaa ja yllyttää muita väkivaltaan, kunhan kohdistaa vihansa oikein. Suomalaisille kuitenkin varoituksen sana: tämä vihapuhelupa ei koske suomalaisia.
Facebookia ja Instagramia pyörittävä sosiaalisen median alusta Meta on tilapäisesti muuttanut vihapuheen vastaisia sääntöjään, kertoo uutistoimisto Reuters. Syynä on Venäjän Ukrainassa aloittama hyökkäys. Normaalistihan Facebook pitää erittäin tiukkaa linjaa vihapuheen suhteen.
Yhtiö on ohjeistanut moderaattoreitaan, että Venäjän presidentti Vladimir Putinin ja Valko-Venäjän presidentti Aljaksandr Lukašenkan kuoleman toivominen on nyt ihan OK. Tappouhkauksiin ei kuitenkaan saa sisältyä mitään konkreettista uhkailua, kuten sen kertomissa, missä ja miten aikoo kyseisen presidentin tappaa. Muita henkilöitä ei saa sisällyttää samaan tappouhkaukseen.
Sotavankeja suojellaan vihapuheelta
Myös venäläisiin yleisemmin kohdistuvat väkivaltatoivomukset ovat sallittuja, kunhan ne esitetään selkeästi Ukrainaan kohdistuvan hyökkäyksen kontekstissa. Ukrainaan hyökänneille venäläisille sotilaille saa siis toivoa kuolemaa ja kaikkea muutakin pahaa. Sotavangiksi jääneisiin ei kuitenkaan saa enää kohdistaa vihapuhetta.
Iltalehden mukaan Meta sallii myös äärioikeistolaisen Azov-pataljoonan kehumisen, mikä on yleensä ollut yhteisönormien vastaista. Metan tiedottaja Joe Osbornen mukaan Azov-pataljoonan kehuminen on sallittua vain Ukrainan puolustamiseen liittyvien postausten yhteydessä.
Vihapuhelupa on voimassa Armeniassa, Azerbaidžanissa, Virossa, Georgiassa, Unkarissa, Latviassa, Liettuassa, Puolassa, Romaniassa, Slovakiassa, Ukrainassa ja Venäjällä. Suomalaisilla sen sijaan ei ole oikeutta harjoittaa vihapuhetta Facebookissa, vaikka Venäjän hyökkäys Ukrainaan kuinka sylettäisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Joe Osborne Azov-pataljoona Meta Aljaksandr Lukašenka Instagram Facebook Vladimir Putin Vihapuhe Ukraina Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Venäjä on laajentumishaluinen ja pidäkkeetön gangsterivaltio

Luukkanen: Valheellinen ja väärä kuva Venäjästä on vaihtunut realismiin

Facebook myönsi oikeudessa: ”Faktantarkastukset” ovat vain mielipiteitä

Mark Zuckerberg rakentaa oman varjoyhteiskunnan – Facebook haluaa maapallon asukkaat metaversumin asukkaiksi

Servereiden sota – Venäjä aikoo ottaa käyttöön oman internetin ja uhkaa sulkea yhteydet ulkomaailmaan

Luukkanen talvisodan rauhasta 13.3.1940: Kirvelevä rauha pelasti Suomen
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.