

Vihreiden Twitter-tililtä otettu kuva 11.12. Kuvassa näkyy kuvapari, joka on julkaistu vihreiden Instagram Storyssa. Kuva on vihreiden kommentti perustuslakivaliokunnan keskiviikkoiseen päätökseen ulkoministeri Pekka Haaviston ministerivastuuasiassa. Kuva on sittemmin poistettu. / LEHTIKUVA
Vihreät eivät halua puhua ulkoministerin toiminnan laittomuuksista – Mäkelä: ”Miten Haavistolla voi enää olla luottamus jatkaa?”
Ylen A-Talkissa keskusteltiin torstaina ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr) tapauksesta. Hallituspuolueiden kansanedustajat Atte Harjanne (vihr) ja Jouni Ovaska (kesk) antoivat ohjelmassa näytteet poliittisesta ohipuhumisesta.
Eduskunnan perustuslakivaliokunnan mukaan ulkoministeri Pekka Haavisto toimi lainvastaisesti yrittäessään siirtää ulkoministeriön konsulipäällikön sivuun al-Holin vankileirin suomalaisiin liittyvässä tehtävässä. Perustuslakivaliokunta ei kuitenkaan esitä Haavistolle syytettä.
Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne antoi Ylen A-Talkissa näytteen poliittisesta spinnauksesta. Harjanne ei viitannut sanallakaan siihen, että eduskunnan perustuslakivaliokunta keskiviikkona lausunnossaan totesi Haaviston menetelleen tehtävässään lainvastaisesti. Harjanne siirsi keskustelun sivuun Haaviston toiminnasta.
– Täytyy muistaa, että muistutuksen alullepanijoiden rooli sekä laittamassa muistutusta alulle, että tässä on ollut vähän tällainen yhdistetty syyttäjän, tutkijan ja tuomarin rooli. Tässä olisi hyvä pohtia, miten säilytettäisiin perustuslakivaliokunnan integriteetin rooli, Harjanne selitteli.
Ihmisten mielestä käsittämätöntä
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä totesi, että Haaviston tapaus on ruma kuvio Suomessa, joka väittää olevansa oikeusvaltion perikuva.
– Meillä on ministeri, jonka toiminnan perustuslaillisuuden valvoja toteaa lainvastaiseksi. Silti ministeri jatkaa tehtävässään noin vain. Jopa pääministeri Sanna Marin sanoo, että Haavistolla on luottamus jatkaa tehtävässään. Ei kai tällaisen pitäisi olla oikeusvaltiossa mahdollista. Ihmisten mielestä tämä on aivan käsittämätöntä, Mäkelä ihmetteli.
Hallituspuolue keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska halusi myös jostain syystä peitellä Haaviston toiminnan lainvastaisuuksia.
– Toivon, että mentäisiin perustuslakivaliokunnan enemmistön kannalla, Ovaska tuuttasi.
Muissa maissa tuskin mahdollista
Mäkelä korosti perustuslakivaliokunnan kannanottoa, jonka mukaan ministeri Haavisto on rikkonut lakia toimiessaan tehtävässään.
– Pointti on nyt siinä, että miten ministerillä voi enää olla poliittinen luottamus jatkaa tehtävässään, jos hän on toiminut lain vastaisesti.
Kansanedustaja Sari Essayahin (kd) mukaan Haaviston olisi syytä harkita huolellisesti päätöstä jatkaa.
– Monissa muissa maissa vastaavissa tilanteissa henkilöt oma-aloitteisesti jättävät tehtävänsä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jouni Ovaska al-Holin vankileiri lain rikkominen Atte Harjanne Oikeusvaltio Sari Essayah Ulkoministeri Sanna Marin Pekka Haavisto Luottamus perustuslakivaliokunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustajat Haaviston ministerivastuuasiassa: ”Vihreät eivät nauti luottamusta”

Al-hol-sotkussa ryvettyneelle Pekka Haavistolle ei esitetä syytettä, vaikka hän rikkoi lakia

Tynkkynen hiiltyi Haavisto-tapauksesta: Listaa punavihreiden puolueiden oikeusvaltiota nakertavat teot vuoden ajalta

Sanna Marin siunaa Pekka Haaviston laittomuudet

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Antikainen: Miksi Haavisto kertoo aivan toista kuin ulkoministeriö tiedottaa?

Halla-aho: Vihreät on vaarallinen ääriliike, joka edistää omaa ideologiaansa röyhkeästi, tehokkaasti ja säännöistä piittaamatta

Haaviston ministerivastuuasiaa liikkeelle laittaneet PS-kansanedustajat: ”Keskustan ja SDP:n tuki Haavistolle pettymys”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Ministerit kiersivät kysymykset Haaviston asemasta
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.