

Vihreiden puoluejohdolta ja ministereiltä on turha odottaa vastausta suoraan kysymykseen. / LEHTIKUVA
Vihreät puhuu jatkuvasti asian vierestä – Purra: ”Kun hyvyyttä käytetään pahojen keinojen kautta, vihreillä ei ole työkaluja”
Eduskunnassa tänään käytävästä välikysymyskeskustelusta saatiin esimakua jo aiemmin iltapäivällä, kun perussuomalaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra ja vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne kohtasivat MTV:n uutislivessä. Oppositiojohtaja Purran ja hallitusta edustavan Harjanteen yhteishaastattelu kulki samoilla laduilla, kuin aiemminkin: vaikutelma oli jälleen, että molemmat puhuvat täysin eri asioista.
Keskustelussa oli välikysymys, jonka perussuomalaiset, kokoomus, kristillisdemokraatit ja Liike Nyt tekivät, ja jonka aiheena on Suomen varautuminen siirtolaisvirtojen ohjaamiseen perustuvaan hybridivaikuttamiseen.
Riikka Purra pyrki avaamaan yleisesti taustoja ja syitä välikysymykselle. Purra mainitsi aluksi, että yksi välikysymyksen tavoite on saavutettu jo nyt.
– Olemme kuulleet, että hallitus ei ole mitenkään varautunut massasiirtolaisuuteen hybridioperaationa. Tietysti pyrimme nyt kirittämään hallitusta pikaisiin lainsäädäntömuutoksiin, eli erityisesti hätätilapykälien tuomiseen lakiin.
Purra mainitsi, että hallitukselta saadut kommentit ovat tähän saakka olleet erittäin ristiriitaisia.
– Samasta puolueesta on tullut täysin erilaisia arvioita, jopa sama ministeri on antanut eri päivinä erilaisia arvioita siitä, minkälaisia mahdollisuuksia Suomella on torjua hybridioperaatioita. Meidän lainsäädännössämme mahdollisuuksia ei ole, joten oppositio nyt vaatii niiden pikaista mukaan tuomista.
Harjanne selitti sitä sun tätä
Puolan ja Valko-Venäjän rajalla parhaillaan eskaloituva kriisi, jossa ihmismassat pyrkivät Valko-Venäjältä EU:n puolelle on Suomessa jo yleisesti tunnistettu hybridioperaatioksi. Saksalaismedia Weltin mukaan Suomi on tällä hetkellä Saksan ohella rajalla olevien laittomien siirtolaisten pääkohde.
Vihreiden Atte Harjanne ei kuitenkaan ollut tunnistavinaan kansanedustajakollega Purran esille nostamaa ongelmaa – tai sitten Harjanne vain oli tehnyt päätöksen kieltäytyä ymmärtämästä, mistä on kyse ja mistä puhutaan.
Harjanteen puheet kiertelivät ja kaartelivat siellä täällä asian vieressä, mutta asiaan ei oikein päästy.
– Keinoja on, ja niitä on käyty keskustelun tiimellyksessä läpi ja sen lisäksi hallituksen suulla on todettu, että sinänsä on ihan perusteltua perata läpi, että pitääkö niitä keinoja ottaa lisää. Tässä on nyt hyvin tärkeää huomata se asia, että kun puhutaan hybridivaikuttamisesta, me puhutaan laajasta keinovalikoimasta yrittää horjuttaa, hämmentää ja ohjata yhteiskunnan toimintoja jonkun toisen etujen mukaisesti.
Perussuomalaiset vaatii lakiin vastaavat hätätilapykälät kuin Norjassa, Tanskassa ja Itävallassa jo on, ja joiden nojalla voidaan tarvittaessa lopettaa ottamasta vastaan turvapaikkahakemuksia laajan maahantulon yhteydessä.
Harjanne kuitenkin piti välikysymystä ”huolestuttavana”.
– Tää on siksi vähän huolestuttava, että se vie fokuksen siihen, että onko meillä tietynlainen lainsäädäntöelementti olemassa, ikään kuin se meidän varautuminen, valmistautuminen ja kyky vastata turvallisuudesta olisi kiinni tästä – se ei ole, Harjanne väitti.
Vihreiden linjaukset irti todellisuudesta
Harjanne siis esitti yllättäen, että vastaavassa tilanteessa kuin Puolan ja Valko-Venäjän rajalla nyt, jossa laajoja ihmismassoja pyrkii painostustarkoituksessa ylittämään valtion rajan, soveltuva vastatoimi ei olisikaan se, että pääsy valtion alueelle estetään.
– Ei ole niin kuin yhtä vastatoimea, siihen vastataan koko yhteiskuntana ja siihen on paljon erilaisia työkaluja ja keinoja, Harjanne väläytti todellisuudesta irtaantuneita linjauksiaan.
Purra, joka on maahanmuuttoasioista vastaavan hallintovaliokunnan puheenjohtaja, huomautti Harjanteelle, että hän tuntee asiaa koskevan lainsäädännön.
– Tiedän, että sisäministeriössä on tehty esimerkiksi laajamittaisen maahantulon varautumisen hanke, mutta valitettavasti siinä käsiteltävä varautuminen tai valmistautuminen ei ole sitä, mitä me tällä välikysymyksellä haemme.
– Siinä mietitään, miten vastaanotto järjestetään, miten ihmiset saadaan Suomeen ja mahdollisimman pikaisesti turvapaikkaprosessiin. Me tavoittelemme kuitenkin nyt sitä, että Suomi pystyy väliaikaisesti lopettamaan turvapaikkahakemusten vastaanottamisen, mikäli Suomea uhataan hybridioperaatiolla ja laajamittaisella maahantulolla, kuten nyt Valko-Venäjän ja EU:n rajoilla tapahtuu.
Kansainväliset sopimukset eivät estä sulkemasta rajaa
Vihreiden johtavat poliitikot, muun muassa äitiyslomalle juuri jäänyt edellinen sisäministeri Maria Ohisalo sekä kansanedustaja Iiris Suomela ovat toistuvasti esittäneet, että Suomen on pidettävä aina raja auki ja jätettävä mahdollisuus saapua Suomeen jättämään turvapaikkahakemuksia.
Vihreät perustelevat näkemystään ihmisoikeuksilla ja kansainvälisillä sopimuksilla, jotka heidän mukaansa estävät Suomea sulkemasta rajaa. Tosiasiassa kansainväliset sopimukset eivät ole este sulkea rajoja.
Maikkarin haastattelussa Harjanne esitti puolueelleen tyypillistä, kevyttä, ylimalkaista ja ilmassa leijuvaa ihmisoikeuspuhetta. Harjanne myös väitti, että kaikki laajamittainen maahantulo ei olisikaan hybridivaikuttamista.
Purra osoitti vihreiden tilannevaikeuden, joka on se, että vihreiden mielestä minkäänlainen laaja maahantulo ei ole ongelma.
– Vihreät eivät näe kehitysmaista saapuvasta laajasta siirtolaisuudesta seuraavan ongelmia, joten myös sen arviointi, onko kyseessä hybriditoiminta vai ei, on ylipäätään vihreille vaikeaa.
– Viimeksi, kun Turkki viime vuonna kohdisti vastaavaa toimintaa suhteessa Kreikkaan, silloinen vihreä sisäministeri (Ohisalo) ei pitänyt sitä hybridioperaationa.
Tilanteen tunnistaminen vihreille mahdotonta
Harjanne vastasi samaan ylimalkaiseen ja epämääräiseen tyyliinsä.
– Kun on kyse maahanmuutosta, itse asiassa se, että me korostetaan maahanmuuton ongelmia – siihen liittyy yhteiskunnallisia haasteita, kukaan ei sitä kiellä – mutta sen korostaminen ja uhkakuvien maalaaminen, se itse asiassa tekee tästä vaikuttamisesta tehokkaampaa ja luo sille tilaa.
Purra vastasi, että hän ei ole yllättynyt siitä, että tilanteen tunnistaminen ja tilannekuvan luominen on vihreille mahdotonta.
– Teille on mahdotonta tunnistaa näitä asioita, koska maahanmuutto ei koskaan ole teille ongelma. Tässä kohtaa me emme kuitenkaan voi oikein puhua solidaarisuudesta tai kansainvälisistä sopimuksista, koska niitä ei ole luotu tilanteeseen, jossa kehitysmaista saapuu suuria määriä siirtolaisia länsimaihin, globaalista etelästä globaaliin pohjoiseen.
Purra tarkensi, että sopimusjärjestelmää ei ole luotu kansainvaelluksia varten.
– Sopimukset on tarkoitettu vainoa pakeneviin yksittäisiin ja pieniin määriin ihmisiä. Toisaalta sopimukset eivät tunnista hybridioperaatioita. Ongelma on juuri tässä: kun hyvyyttä käytetään pahojen keinojen kautta, vihreillä ei ole enää työkaluja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hybridioperaatio varautuminen väärinkäyttö Iiris Suomela Sisäministeriö Atte Harjanne lainsäädäntö turvapaikkajärjestelmä Siirtolaiskriisi kansainväliset sopimukset ideologia Maria Ohisalo Rajavalvonta Riikka Purra vihreät perussuomalaiset hallitus Välikysymys maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Salakuljettajien ja siirtolaisten tiedossa on, minne kannattaa suunnata ja mitä porsaanreikiä maahan pääsyyn voi hyödyntää – ”Jokainen ministerin ajattelematon ulostulo kuin kutsuhuuto”

Hallitus vastaa perussuomalaisten välikysymykseen keskiviikkona – Purra: ”Toivottavasti Suomi ei enää koskaan tämän kauden jälkeen saa vihreää sisäministeriä”

Kansainvälisen oikeuden professori myötäili perussuomalaisia: Lakiin voidaan säätää hätätilapykälät laajamittaisen maahantulon varalta

Vuoden 2015 siirtolaiskriisin toistuminen on todellinen uhka – Purra: “Itsenäisellä valtiolla on velvollisuus suojata itseään ja päättää, kuka saa tulla sen alueelle ja kuka ei

Hallitus ei pysty takaamaan rajaturvallisuutta – Leena Meri: “Sopiva turvapaikanhakijoiden määrä on nolla”

Purra vihreälle sisäministerille: ”Se, että ette näe massasiirtolaisuudesta seuraavan minkäänlaisia ongelmia kohdemaalle, luo itsessään hybridivaikuttamisen mahdollisuuden”

Immonen: Kansainvälisten sopimusten nyrjähtänyt tulkinta on uhka suomalaisten turvallisuudelle

Mäkelä: Välikysymys tarpeen, koska hallitukselta ei saa vastauksia kysymyksiin eikä lupauksia toimenpiteistä turvallisuusuhan korjaamiseksi

Peltokangas: Suomen kansa ei tarvitse keskenään riitelevää hallitusta sisäistä turvallisuuttaan heikentämään
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle
Kansanedustaja Laura Huhtasaaren emännöimässä Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa vieraina ovat Yhdysvaltoihin perehtyneet dosentti Markku Ruotsila sekä tohtori ja politiikan tutkija Risto E.J. Penttilä. Kolmikko pohdiskelee ohjelman avausjaksossa, mitä Donald Trumpin alkaneella presidenttikaudella maailmassa tulee tapahtumaan sekä mitä seurauksia Suomelle tulee.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Some repesi riemuun koraaninpolttajan kuoleman jälkeen – ”Tilanne ei ole enää viranomaisten hallinnassa”
Koraanin polttajan murha on herättänyt mielipiteiden ristiaallokon kautta maailman. Tilanne Ruotsissa ei pommien räjähdellessä ole enää viranomaisten hallinnassa. Esiin on noussut epäilyjä siitä, että kansankodissa on tahoja, joilla on omat lakinsa.

Maahanmuuttajien työttömyys rasittaa Suomen kuntien taloutta – Närpiön työttömistä yli 65 % ulkomaalaistaustaisia
Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus osoittaa, että maahanmuuttajien heikko työmarkkina-asema ja korkea työttömyys ovat ongelma kunnissa ja kaupungeissa etenkin pääkaupunkiseudulla. Maahanmuuttajien osuudet kuntien työttömistä ovat kuitenkin suuria myös muualla Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää