Virkkunen vihreille: Hallitus tuskin kaatuu

01.08.2013 |14:26

Hallituksen kokoomuslainen kuntaministeri Henna Virkkunen vastaa vihreiden hallituskritikkiin Ylen haastattelussa. Hän ei usko, että hallitus kaatuisi sotesekoilujen takia.

– En ollenkaan usko, että hallitus kaatuisi tähän. Se (sote-uudistus) on todella vaikea ja vaativa työ, mutta hallitus on kokonaisuudessaan sitoutunut siihen, että tämä on suomalaisten kannalta äärettömän tärkeä uudistus, Virkkunen vakuutti aamu-tv:ssä.
Virkkunen korostaa myös, että oppositio on osallistunut koko ajan soteuudistukseen rakentavalla kritiikillään.
– Ilman muuta oppositio on tervetullut mukaan tekemään uudistusta, jos he ovat sitoutuneet näihin samoihin tavoitteisiin kuin hallituspuolueet, Virkkunen naljaili.
Hän muistuttaa myös, että vihreät ovat osallistuneet hallituksen valmistelutyöhön jatkuvasti ja sopimassa uudistuksen jatkolinjauksista keväällä.
– Vihreät on koko ajan tavoitellut paljon suurempia alueita kuin muut puolueet, Virkkunen muistuttaa.

 

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29
4.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
6.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi