Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Wihonen: Kesäkahvilat tulisi rinnastaa tukea saaviin ravintoloihin

08.05.2020 |10:21

Kansanedustaja Jussi Wihonen on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen, jossa hän tiedustelee ravintoloille kaavailun tuen ulottamista kesäkahviloihin.

Suomessa on runsaasti kausikahviloita ja -ravintoloita, jotka tarjoavat palveluitaan kesäisin keskeisillä paikoilla kuten satamissa, rannoilla, jokilaivoilla ja toreilla.

– Suurimmalle osalle näistä yrittäjistä työ on lyhytkestoisuudestaan huolimatta päätoimista ja koko vuoden ansiot muodostuvat huhti-syyskuun väliseltä ajalta. Useat yrittäjät työllistävät itsensä lisäksi tyypillisesti 5-15 henkilöä puolen vuoden ajaksi. Ravintoloiden sulkemisen vuoksityöntekijät ovat jääneet ilman töitä ja toimeentuloa, Jussi Wihonen sanoo.

Valtion korvattava toimintakiellon seuraukset

Hallitus on linjannut tukevansa ravintolayrittäjiä. Hyvitykseen toiminnan rajoittamisesta vaikuttaa huhtikuun myynnin lasku verrattuna tammi-helmikuun keskimääräiseen myyntiin. Kesäkahvila- ja ravintolayrittäjät jäävät tämän linjauksen mukaan tuen ulkopuolelle.

– Kun valtioneuvosto puuttuu päätöksellään perusoikeuksiin ja elinkeinovapauteen ja kieltää toiminnan, on selvää, että sille aiheutuu korvausvastuu elinkeinotoiminnan tappioista. Hyvin monella paikkakunnalla nämä kesäkahvilat ja -ravintolat ovat keskeisiä vetovoimatekijöitä, jotka piristävät elinkeinoelämää ja luovat monipuolisia palveluita. Voidaan puhua jopa kaupunkikulttuurista, Wihonen sanoo.

Wihonen kysyy, mihin toimiin hallitus ryhtyy, että myös kesäkahviloille ja -ravintoloille korvataan huhti-toukokuulta ravintoloiden sulkemisesta aiheutuneet saamatta jääneet tulot yhdenvertaisesti muiden ravintolayrittäjien kanssa ja miten hallitus varmistaa, että kesäkahviloiden ja -ravintoloiden toimintaedellytykset turvataan myös jatkossa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää