
Wille Rydman: Perussuomalaiset on ainoa poliittinen voima, joka on ymmärtänyt vuosikymmenet harjoitetun maahanmuuttopolitiikan tuhovoiman ja ottanut tehtäväkseen tuhoisan suunnan kääntämisen
Elinkeinoministeri Wille Rydman sanoo vappupuheessaan, että suomalaisista puolueista vain perussuomalaiset on täysimääräisesti tiedostanut Suomessa viime vuosikymmenet harjoitetun maahanmuuttopolitiikan tuhovoiman. - Muut puolueet välttelevät tosiasioiden tunnustamista samasta syystä kuin miksi ne jättävät muutoinkin ikävät mutta tarpeelliset päätökset tekemättä: Ne uskovat mieluummin siihen, mitä toivovat, kuin siihen, mitä näkevät.
Elinkeinoministeri Wille Rydman toteaa, että maahanmuuton tuhoisien seurausten oivaltamiseen ei sinänsä edes tarvita suurta oivalluskykyä.
– Riittää, että katsoo sitä, mitä Suomen kaltainen maahanmuutto muualla Euroopassa on jo saanut aikaan. Lähiöiden palavat autot ja alueet, jotka ovat vajonneet viranomaisvallan ulkopuolelle. Jengisodat, huumekartellit ja lasten värvääminen rikoksiin. Islamistisaarnaajat, moskeijoiden kiihotustyö ja terrori-iskut.
-Kun harjoitetun maahanmuuttopolitiikan kielteiset seuraukset ovat kaiken aikaa silmiemme edessä nähtävissä, miksi muut puolueet sitten yhä välttelevät tosiasioiden tunnustamista? Samasta syystä kuin miksi ne jättävät muutoinkin ikävät mutta tarpeelliset päätökset tekemättä – ne uskovat mieluummin siihen, mitä toivovat, kuin siihen, mitä näkevät.
Tuhoisa kehitys käynnissä myös Euroopassa
Kun katsoo eurooppalaisten syntyvyyttä, maahanmuuton vauhtia ja kaukaisemmista kulttuureista tulevien maahanmuuttajaperheiden lapsilukua, ei tarvitse kummoistakaan matemaattista osaamista ymmärtääkseen, mihin tämä kaikki johtaa, Rydman sanoo.
– Monissa Euroopan maissa kantaväestö muuttuu vähemmistöksi jo parin sukupolven kuluessa, jollei maahanmuuttoon ja väestökehitykseen saada aikaan radikaalia muutosta. Hiljattain uutisoitiin siitä, että Itävallassa Wienin ala-asteiden oppilaista jo enemmistö on muslimeja. Eikä kyse ole vain yhdestä kaupungista, vaan sama kehitys on käynnissä jokseenkin kaikkialla Euroopassa. Eikä Suomi ole tämän kehityksen ulkopuolella – jo nyt meillä on sellaisia helsinkiläisiä kouluja, joissa enemmistö oppilaista puhuu äidinkielenään jotain muuta kieltä kuin suomea tai ruotsia.
Maahanmuuttopolitiikka kiristyy kaiken aikaa
Perussuomalaiset on se poliittinen voima Suomessa, joka on ottanut tehtäväkseen tuhoisan maahanmuuttopolitiikan suunnan kääntämisen, Rydman sanoo.
Suomen maahanmuuttopolitiikka on totisesti muuttunut perussuomalaisten hallituskaudella.
-Olemme onnistuneet hyvin. Maahanmuuttolainsäädännön kiristyksiä on tahkottu kuluneiden kahden vuoden aikana sellaista tahtia, ettei Suomen historiassa ole aiemmin nähty mitään vastaavaa. Ja kun rajan yli alkoi jälleen yrittää kaikenmoista onnenonkijaa, raja laitettiin yksinkertaisesti kiinni. Aiemmin poliittiset kilpailijamme ovat selittäneet, ettei sellainen olisi edes mahdollista. Kyllä oli, ja niin tehtiin.
-Työ on yhä kesken. Uusia maahanmuuttolainsäädännön kiristyksiä valmistellaan kaiken aikaa. Kaikkea haluamaamme emme tietystikään ole saaneet läpi hallitusyhteistyön kompromissien puitteissa, mutta olemme saaneet läpi ylivoimaisesti enemmän maahanmuuton kiristyksiä kuin mikään muu hallitus koskaan aiemmin. Olemme tuoneet Suomen maahanmuuttopolitiikkaan perustavanlaatuisen suunnanmuutoksen.
Punavihreä blokki haluaisi vesittää perussuomalaisten aikaansaannokset
Rydman varoittaa, että perussuomalaisten tekemää työtä pyritään vesittämään seuraavalla hallituskaudella, jos maahanmuuton haitoilta silmänsä ummistava punavihreä blokki palaa valtaan.
-Jos eduskuntavaaleissa kahden vuoden kuluttua palaa takaisin valtaan se väki, joka tänään vuosisataisen perinteensä mukaisesti marssii sinivalkoisen lipun asemesta punalippujen taakse ryhmittyneenä, he pyrkivät tekemään tyhjäksi kaiken sen työn, mitä perussuomalaiset tällä vaalikaudella ovat tehneet.
-Kultaisin korulausein he tulevat selittämään, kuinka sellainen politiikka, joka lisää työteliään ja uutteran suomalaisen rasitusta ja heikentää suomalaisten elinympäristöä ja hyvinvointimme pohjaa, onkin kansainvälistä solidaarisuutta ja humaaniutta. He tulevat jälleen kertomaan, kuinka Suomen ei pidä puolustaa kansallista etuaan vaan jakaa rahat rajojemme ulkopuolelle ja ottaa muu maailma elätettäväksemme rajojemme sisäpuolelle. Älkäämme antako sen tapahtua.
Vapunpäivän puhetilaisuuden videotallenne:
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Kevät tulee ja vappu sen myötä – elinkeinoministeri Wille Rydman pitää vapunpäivän puheen kello 11 alkaen (suora lähetys)
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.