

DISNEY/Flickr
Wokettava Disney-toimari tuputti seksuaalisisältöä lapsille, yhtiön arvo laski sata miljardia – potkuthan siitä tietenkin tuli, ja osake ampaisi nousuun
Koko perheen viihdejätti Disney antoi potkut wokettamisesta tunnetulle toimitusjohtajalleen. Sunnuntaina yhtiö tiedotti, että Bob Chapekin tilalle nousee tämän edeltäjä, yhtiön pitkäaikainen toimitusjohtaja Bob Iger. Chapekin noin kaksi vuotta kestäneen Disneyn toimitusjohtajauran aikana yhtiöstä tuli maailmanlaajuisesti woke-kapitalismin ikoni, ja se ajautui riitoihin Floridan osavaltion johtavien poliitikkojen kanssa. Woke-toimitusjohtaja tuli myös yhtiölle kalliiksi. Disneyn asiakkaista tuli tyytymättömiä, ja yhtiön tuloksellisuus sekä osakekurssi laskivat. Uutiset woke-toimitusjohtajan vaihtamisesta puolestaan käänsivät yhtiön kurssin nousuun keskellä New Yorkin pörssin laskupäivää.
Disney on antanut potkut toimitusjohtaja Bob Chapekille. Sunnuntaina yhtiö tiedotti, että hänen tilalleen tulee aikaisemmin vuosina 2005-2020 yhtiötä luotsannut Bob Iger. Tiedotteen mukaan Iger on suostunut toimimaan Disneyn toimitusjohtajana seuraavat kaksi vuotta hallituksen mandaatilla ”asettaakseen strategisen suunnan kohti uutta kasvua”.
Ilmoitus tuli suurena yllätyksenä sitä vasten, että Chapekin johtajasopimus uusittiin vasta heinäkuussa hallituksen yksimielisellä päätöksellä. Tätä ennen Chapek oli ehtinyt toimia yhtiön toimitusjohtajana vasta reilut kaksi vuotta.
Chapekin johtajakaudella Disneystä tuli nk. woke-kapitalismin ikoni. Yhtiö ajautui riitoihin Floridan kuvernööri Ron DeSantisin kanssa, kun se lähti harjoittamaan woke-henkistä yritysaktivismia. Disney vastusti äänekkäästi Floridan osavaltion lakia, joka kieltää kouluja ja päiväkoteja opettamasta lapsille nk. gender-ideologiaa ja seksuaaliasioita.
Disney vei politikointinsa niin pitkälle, että se julisti yrityksen tehtäväksi kumota kyseisen lain. Joukko Disneyn työntekijöitä järjesti poliittisen marssitapahtuman, jossa he pukeutuivat sateenkaaren väreihin ja kantoivat sateenkaari-iskulauseita sisältäneitä kylttejä. Työntekijät huusivat kaduilla ”Sanokaa homo!”.
Hiljattain irtisanottu toimitusjohtaja Chapek hehkutti aiemmin kokoavansa sisällöntuotantoon keskittyneen työryhmän ”hyvän puolesta” edistääkseen sateenkaariliikkeen teemoja.
Disneyn johtava tuottaja tunnusti yhtiönsä kokouksessa edistävänsä avoimesti sateenkaariagendaa lasten animaatioissa. ”Johtomme on toivottanut tervetulleeksi minun avoimen homoagendani”, ilmoitti Disneyn tv-ohjelmien johtava tuottaja Latoya Raveneau videolla, jonka journalisti Christopher Rufo oli saanut haltuunsa. ”Pystyin missä tahansa vain lisäämään queerismiä… kukaan ei voinut estää minua, eikä kukaan yrittänytkään.”
DeSantis varoitti Disneytä lähtemästä kulttuurisotaan. Republikaanien hallitsema Floridan osavaltiokongressi poisti Disneyltä oikeuden itsenäiseen, n. 100 neliökilometrin suuruiseen veroalueeseen. Alueella sijaitsee mm. Disney World.
Go woke, go broke
Huhtikuussa kyselytutkimus osoitti, että yli 68 prosenttia äänestäjistä ilmoitti haluttomuudesta olla Disneyn asiakas, jos se ottaa asiakseen edistää seksuaali-ideologista sisältöä lapsille. Yli 69 prosenttia vastaajista ilmoitti olevansa valmis etsimään ”perheystävällisempiä vaihtoehtoja” Disneylle.
Kun Disney on puuhastellut kulttuurisodan ja poliittisten agendojen kanssa, sen ydinliiketoiminta on kärsinyt. The Hollywood Reporter -lehti muistuttaa, että loppuvuodesta yhtiö lopetti rekrytoinnit ja valmistautui irtisanomisiin karsiakseen menojaan. Myös yhtiön tappiot striimauspalveluissa ovat kasvaneet ja vaikeuttaneet tuottotavoitteisiin pääsemistä. Uuden toimitusjohtajan aikana yhtiön arvo laski 260 miljardista dollarista 167 miljardiin.
Disneyn osake on laskenut tänä vuonna 40 prosenttia. Maanantaina New Yorkin pörssissä oli laskupäivä, mutta Disney teki poikkeuksen. Kun uutinen toimitusjohtajan vaihtamisesta tuli julki, osake ampaisi kahdeksan prosentin nousuun.
Yhtiön politisoitumista seurannut journalisti Christopher Rufo twiittasi tuoreeltaan:
”Tulee mielenkiintoista nähdä, aikooko itsekin vasemmalle kallellaan oleva Iger jatkaa politisoitumista. Pidän yhteyttä kontakteihini yhtiön sisällä seuratakseni, miten sisäinen kulttuuri kehittyy.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Uutteraa uhriutumista, militanttia suvaitsevaisuutta, pöyhkeän eliitin ”parempaa” vihaa – Woken lyhyt historia

Vihreiden vaatimuksesta tamponiautomaatti miesten vessaan Stuttgartissa – menstruoivien henkilöiden ihmisoikeuksista huolehdittava!

Tulevaisuuden Suomesta luennoiva Arto Luukkanen kysyy suoraan: ”Saako yliopistossa käyttää järkeä vai onko tanssittava woke-ideologian tahdissa?”

Greta Thunberg haluaa nyt syrjäyttää kapitalismin – syyttää sitä woken hengessä myös rasismista ja kolonialismista

Yliopistoissa kiehuu: Tästä syystä sinulle väitetään, että woke-ilmiötä ei ole olemassakaan – ”on mahdotonta vastustaa ilmiötä, jolle ei ole annettu nimeä”

Suomessa ei ole tarpeeksi Suomi-vauvoja eikä Suomi-isiä – Ranne: ”Kehotan woke-vouhottajia ja ilmastopaniikin lietsojia katsomaan sydämeensä, mitä on tullut tehtyä”

Kiilusilmät nousevat kumpujen yöstä – Woke ei ole ideologia vaan fanatismia

Woken olemusta selvitetään maailmalla huippututkijoiden voimin – kysymys kuuluu, miksi marxilaisista juurista ponnistava ilmiö leviää yrityksissä

Päivänpolttava kysymys Norjassa: voivatko miehet olla lesboja?
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.