

SU
Tulevaisuuden Suomesta luennoiva Arto Luukkanen kysyy suoraan: ”Saako yliopistossa käyttää järkeä vai onko tanssittava woke-ideologian tahdissa?”
Helsingin yliopistolla tänään luennoinut PS-puoluesihteeri, dosentti Arto Luukkanen puntaroi ihanne-Suomea 2030-luvulla.
Luukkanen katsoo, että tulevaisuuden Suomi on kansallismielinen ja isänmaallinen suomalaisen hyvinvoinnin keidas, joka on meille paras ja ensiarvoinen paikka.
Arto Luukkanen Youtube, 29 min 8 sek.
Suomen Uutiset taltioi tilaisuuden alkuosan. Tilaisuus jatkui opiskelijoiden kysymyksillä.
Luukkasen esitys kuului Helsingin yliopiston järjestämään ”Tieteen voimalla 2030-luvulle”-luentosarjaan. Aiempia puhujavieraita ovat olleet ympäristöministeri Maria Ohisalo, kansanedustaja Kai Mykkänen, kansanedustaja Veronika Honkasalo ja puhemies Matti Vanhanen.
Luukkanen pohti Suomen historian alkutaipaleita:
”Suomalaisilla on olemassaolon oikeutus pelkästään siksi, että sen asujaimisto on puolustanut sitä, vuodattanut vertaan sen puolesta ja ennen kaikkea tehnyt työtä sen puolesta.
Olemme merkanneet reviirimme ja pidämme siitä kiinni. Olemme asuneet tuhansia vuosia täällä Suomenniemellä. Kansana, jotka on kolonialisoitu, riistetty ja orjuutettu. Tiedämme mitä siirtomaahistoria on.
Suomalaisten alkuperä on Volga-, Oka- ja Kama-jokien välillä. Sieltä suomalaisten esivanhemmat alkoivat siirtyä Dneprin yläjuoksulle ja sieltä puolestaan Väinäjoen yläjuoksulle, josta he lopulta siirtyivät jokea pitkin kohti Itämerta 1250–1000-luvuilla ennen ajanlaskun alkua. Viroon he saapuivat noin 1100–100-luvuilla ennen ajanlaskun alkua. Suomalaisten esivanhemmat saapuivat viimein Suomeen alkaen 800-luvulta ennen ajanlaskun alkua.
Suomalaiset ovat asuneet nykyisen Suomen alueella lähes kolmetuhatta vuotta. Suomalaiset ovat – jos sallitaan, että käytän luontovertausta – kuin harvinaisen valkoselkätikan populaatio. Populaatio, jolla on olemassaolon oikeutus pelkästään siksi, että sen asujaimisto on puolustanut aluettaan, vuodattanut vertaan sen puolesta ja ennen kaikkea tehnyt työtä sen puolesta. Olemme merkanneet reviirimme ja pidämme siitä kiinni. Olemme monessa mielessä täällä Suomenniemellä ”alkuperäiskansa” (vaikka saamelaiset ovat toki olleet seuduilla runsaat viisisataa vuotta pidempään) kaikkine sen luovuttamattomine oikeuksineen.
Meillä on ollut historiassa aikoja, jolloin meitä on kansanmurhattu kuten vuosina 1710-1721 ja raastettu orjuuteen kauas Persiaan saakka. Meillä on ollut aikoja, jolloin on kuoltu nälkään ja tauteihin kuten 1860-luvulla tai sotia, joissa olemme menettäneet kymmeniätuhansia miehiä mutta kaikista näistä koettelemuksista on selvitty.
Historia ja menneet sukupolvet velvoittavat meitä. Tätä meidän esi-isiemme ja -äitiemme saavuttamaa perintöä meidän pitää suojella siksi, että se on tärkeä itsessänsä – an sich. Mutta myös siksi, että puolustamalla sitä me toimimme lapsiemme, lastemme lapsien ja koko Suomen hyväksi.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wokettava Disney-toimari tuputti seksuaalisisältöä lapsille, yhtiön arvo laski sata miljardia – potkuthan siitä tietenkin tuli, ja osake ampaisi nousuun

Woken olemusta selvitetään maailmalla huippututkijoiden voimin – kysymys kuuluu, miksi marxilaisista juurista ponnistava ilmiö leviää yrityksissä

Vihervasemmisto jyrättiin oppositioon työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa – ”Hallituksen ajama saamelaiskäräjien vaaliluettelon puhdistaminen on enemmistön diktatuuria vähemmistöjä kohtaan”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.