

LEHTIKUVA
Viikon 43/2022 luetuin
Vihreiden vaatimuksesta tamponiautomaatti miesten vessaan Stuttgartissa – menstruoivien henkilöiden ihmisoikeuksista huolehdittava!
Menstruoivien henkilöiden ihmisoikeudet ovat ottaneet jättiläismäisen askeleen eteenpäin Stuttgartissa, jossa kaupungintalon miesten vessaan on asennettu tamponiautomaatti vihreiden aloitteesta. Kristillisdemokraatit puolestaan pelkäävät, että tämä uudistus tekee kaupungista naurun aiheen koko Saksassa.
Stuttgartin kaupungintalon miesten vessaan on asennettu tamponiautomaatti vihreiden kaupunginvaltuutettujen aloitteesta, kertoo Bild-lehti. Samanlainen tamponiautomaatti on tasa-arvon vuoksi laitettu myös naisten vessaan.
Vihreiden valtuustoryhmän tiedottaja Jana Steinbeck kertoo Bild-lehdelle, että kyse on yhdenvertaisuuslautakunnan pilottiprojektista, jossa jaetaan ilmaisia kuukautissuojia kaikille menstruoiville henkilöille. Koska myös ei-binäärisillä henkilöillä ja transmiehillä voi olla kuukautiset, ilmaisia kuukautissuojia on tasa-arvon vuoksi oltava tarjolla myös miesten vessoissa.
”Kaikki menstruoivat eivät identifioi itseään naisiksi”
Vihreiden osavaltiosenaattiryhmän puheenjohtaja Petra Rühle tarkentaa, että monet menstruoivat henkilöt eivät identifioi itseään naisiksi. Heille on silti tarjottava ilmaisia tamponeja siinä missä naisiksi identifioituville menstruoiville henkilöillekin.
Iäkkäämpi vihreiden kaupunginvaltuutettu rohkenee kuitenkin olla eri mieltä.
– Ei ole mitään järkevä tarjota miehille tamponeja, toteaa 63-vuotias Christine Lehmann.
Kristillisdemokraatit: ”Absurdia”
Stuttgartin pormestari Frank Nopper on kristillisdemokraatti, ja tamponialoitetta on hänen puolueensa piirissä pidetty lähinnä naurettavana, mutta pormestarin oli taivuttava, koska vihervasemmistolla on enemmistö kaupunginvaltuustossa.
Keväällä Suomen Uutiset kertoi vastaavanlaisesta, woke-henkisestä hullutuksesta valtameren takana Yhdysvalloissa. Oregonin kouluissa oli päätetty laittaa tamponiautomaatit myös poikien vessoihin.
SuOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Frank Nopper Christine Lehmann menstruoivat henkilöt Petra Rühle tamponiautomaatit transmiehet Stuttgart Jana Steinbeck ei-binäärisyys Woke-ideologia transsukupuoliset kuukautiset Yhdenvertaisuus Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Opiskelija kyseenalaisti yliopiston opetuksen ”miesten kuukautisista” – seurauksena somekohu ja äkkilähtö kurssilta

Plan Suomi vaatii, että naisia pitää nyt alkaa kutsua menstruoiviksi ihmisiksi – Twitter-käyttäjiltä topakka kurinpalautus

Cancel-kulttuuri ja woke juuttuivat vastavoiman puristukseen Suomessa ja Ruotsissa – kansallismielisten puolueiden nuorisokannatus kasvaa

Brittitutkimus: kansalaiset mieltävät WOKEN entistä enemmän negatiiviseksi käsitteeksi

Intersektionaalinen feminismi ei suojele syrjittyä naista vähemmistön sisällä – alistettujen musliminaisten kohdalla etnisyys nousee määräävämmäksi tekijäksi kuin naissukupuoli

Suomessa ei ole tarpeeksi Suomi-vauvoja eikä Suomi-isiä – Ranne: ”Kehotan woke-vouhottajia ja ilmastopaniikin lietsojia katsomaan sydämeensä, mitä on tullut tehtyä”

Wokettava Disney-toimari tuputti seksuaalisisältöä lapsille, yhtiön arvo laski sata miljardia – potkuthan siitä tietenkin tuli, ja osake ampaisi nousuun
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.














