Yle: Päätös Jyväskylän yt-neuvotteluista yllätti poliitikot

01.10.2013 |14:23

Keskisuomalaiset kansanedustajat saivat tiedon Jyväskylän kaupungin yt-neuvotteluista yllätyksenä. Kansanedustajat hämmästelevät yllättävää toimintatapaa Yle Keski-Suomen haastattelussa.

Yle Keski-Suomen kansanedustajatenttiin osallistuneet Mauri Pekkarinen (kesk.), Sinuhe Wallinheimo (kok.), Aila Paloniemi (kesk.) ja Susanna Huovinen (sd.) arvostelevat kovin sanoin Jyväskylän kaupungin tapaa aloittaa yt-neuvottelut. Edustajien mukaan valtuustoryhmillä ei ollut yt-neuvottelujen alkamisesta mitään tietoa. Myös perussuomalaisten jyväskyläläinen kansanedustaja Kauko Tuupainen sai tiedon kaupungin jopa 900 työntekijän vähennyksistä perjantaina vasta Perussuomalaisen haastattelussa.

Pekkarinen: Outoa, ettei läpivalaistu

Pekkarinen hämmästelee poliittisen keskustelun puutetta.

– Ilman, että ryhmiä läpivalaistiin, lätkäistiin päälle yt-neuvottelut. Pidän sitä vähän outona. Kyllä minun mielestäni olisi pitänyt käydä jonkinlainen poliittinen keskustelu. Jonkunlaiseen yt-menettelyyn olisi varmasti joka tapauksessa jouduttu. Nyt on merkittävää se, miten Jyväskylän kaupungin poliittisen saneerausoperaation ja valtakunnan tason miljardin euron kuntien tehtävien karsiminen mätsäävät yhteen yt-menettelyn kanssa, Pekkarinen sanoo.

Kokoomuksen Wallinheimo on samoilla linjoilla.

– Kyllä myös poliitikoille olisi voinut antaa enemmän päätäntä- tai harkintavaltaa. Toimintatavat hiukan arveluttavat, mutta ei kaikki mene aina niin kuin Strömsössä, Wallinheimo toteaa.

 

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
4.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Forssan seudun Perussuomalaiset Forssan Lehdessä: Mistä on kyse, kun on puhuttu pervoilusta kouluissa?

11.02.2025 |16:03

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää