
KUVAKAAPPAUS/YLE
Yleisradion aamuohjelmassa natsiteltiin ja halvennettiin tv-dokumenttisarjan nuoria naisia – kenen pussiin Yle pelaa?
Ylen aamuohjelmassa keskusteltiin tänään Suomineidot-dokumenttisarjasta ja erityisesti sarjan päähenkilöistä eli kolmesta arvokonservatiivisesta suomalaisnaisesta. Kuten arvata saattaa, lähetysaika kului tehokkaasti dokumenttisarjassa esiintyvien naisten halventamiseen ja kiusaamiseen.
Suomen Uutiset kertoi eilen Ylen mielikuvapropagandaa täyteen ladatusta puffijutusta, jossa kuvamanipuloinnin ja vihjailun menetelmillä yhdistetään uudessa Suomineidot-dokumenttisarjassa mukana oleva nuori vaihto-opiskelija ääriajatteluun.
Sama tyyli jatkui tänään jyrkemmin Ylen aamuohjelmassa, jossa ohjelman vieraat, muusikko Eeva Kontu sekä toimittajat Oskari Onninen ja Veikko Halmetoja, halvensivat ja natsittelivat minkä ehtivät dokumenttisarjan esiintyjiä.
Rinnastettiin juutalaisten kaasuttajiin
Halmetoja leimasi oikopäätä Suomineidot-sarjassa esiintyvät kaikki kolme naista ”natseiksi”. Halmetoja moitiskeli myös sovinismia.
– Tässä on vähän sellainen vanhanaikainen, sovinistinen ote. Tietyllä tapaa, kun naiset on natseja niin ne ei ole niin pahoja natseja. Jos nainen kaasuttaa juutalaisia, niin se ei ole niin paha kuin jos mies kaasuttaa juutalaisia. Tietyllä tapaa se, et sinne (tv-dokumenttiin) on tuotu ne naiset, niin sillä ikään kuin annetaan lupa sille kaikelle, Halmetoja päästeli käsittämättömiä houreitaan.
Solvausta ruudun täydeltä
Toimittaja Onninen antoi myös näytteen natsifantasioistaan.
– Mun mielestä ollaan keskitytty puheessa siihen, että televisiossa on nyt natseja. Mun mielestä se dokumentti on vaan monessa suhteessa sairaan huono, eikä se liity millään tapaa niihin natseihin. Ikään kuin ei olla nähty metsää natseilta.
Halmetoja komppasi perään.
– Ei se tietenkään ole näiden natsinaisten syy, että se dokumentti on huono, et niinku me voidaan syyttää heitä monesta asiasta mutta ei siitä, että se ohjelma on huono.
Kontu jatkoi alentavaa solvaamista.
– Jos sitä jatketaan, jos tulee toinen kausi, niin sitten natsinaiset rannalla, Kontu irvisteli tv-ruudussa.
Tekikö Yle palveluksen Putinille?
Sosiaalisessa mediassa ei ole jäänyt huomaamatta, että valtiorahoitteisen tv-kanavan ohjelmaslotti kului lähes yksinomaan kiusaamiseen ja pilkkaamiseen henkilöistä, jotka eivät edes olleet paikalla lähetyksessä.
Toisten ihmisten natsittelu solvaamistarkoituksessa on kuitenkin muuttunut vähintään kyseenalaiseksi sen jälkeen, kun Vladimir Putin perusteli Venäjän hyökkäystä Ukrainaan sillä, että operaation tarkoitus olisi Ukrainan ”denatsifiointi”.
Toinen klippi Yle Aamusta. Miten valtion televisiossa voidaan täysin estoitta naureskellen pilkata ja leimata ihmisiä?
Eihän tämä ole millään tapaa normaalia televisiotoimintaa. #suomineidot #ylenaamu #natsit pic.twitter.com/TxayEnZTPK— Rivien välistä (@RivienV) March 24, 2022
https://twitter.com/stadislav/status/1507011243575418885
Mitenköhän on, kannattaakohan tässä narisevat puhuvat päät de-natsifikaatioihin tähtääviä operaatioita?
Ehkä, sillä tavallaan-sanalla marinoituun tärkeilevään vasemmistonarinaan ei yleensä kuulu erilaisuuden kunnioittaminen, vaan toisinajattelijoiden vaientaminen?
— Jyrgen Meyer (@JyrgenMeyer) March 24, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Yle näkee ”rakenteellista rasismia” Ukrainan pakolaisten kohtelussa

Yle jututti vihreitä ”asiantuntijoita” ja julisti, miksi polttoaineveroa ei pidä laskea – asiantuntijoiden taustoista ei tietenkään kerrota mitään

Hallintoneuvoston PS-edustajat: Yle osoittaa puolueellisuutensa vaatiessaan laajalle levinneen videon poistamista – ”Jäi kiinni housut nilkoissa eivätkä selittelyt enää auta”

Yle kysyi mitä laittomasti maassa oleville pitäisi tehdä: Kutsui vihreät ja demarit A-studioon hymistelemään – jätti opposition ulkopuolelle

Yle hurskastelee ”samanaikaisen kuulemisen periaatteella”: Demariministeri sai yksinään selitellä hoitajien pakkotyölakihanketta – Tehy-pomo heitettiin pois keskustelusta

Toimittajan työt eivät enää kiinnosta: Valtamedialla vaikeuksia löytää sopivia toimittajia – pätevistä puhumattakaan

Ylen pääuutinen hehkuttaa, että vaikka ukkonen jyrähti, Sanna Marin ei säikähtänyt – mikä mediassa oikein on vialla, ja miksi Yleisradio rakentaa Marin-kulttia?

Eduskuntavaalit lähestyvät – vihervasemmiston aloittama natsittelu kiihtyy sosiaalisessa mediassa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









