
KUVAKAAPPAUS/YLE
Yleisradion aamuohjelmassa natsiteltiin ja halvennettiin tv-dokumenttisarjan nuoria naisia – kenen pussiin Yle pelaa?
Ylen aamuohjelmassa keskusteltiin tänään Suomineidot-dokumenttisarjasta ja erityisesti sarjan päähenkilöistä eli kolmesta arvokonservatiivisesta suomalaisnaisesta. Kuten arvata saattaa, lähetysaika kului tehokkaasti dokumenttisarjassa esiintyvien naisten halventamiseen ja kiusaamiseen.
Suomen Uutiset kertoi eilen Ylen mielikuvapropagandaa täyteen ladatusta puffijutusta, jossa kuvamanipuloinnin ja vihjailun menetelmillä yhdistetään uudessa Suomineidot-dokumenttisarjassa mukana oleva nuori vaihto-opiskelija ääriajatteluun.
Sama tyyli jatkui tänään jyrkemmin Ylen aamuohjelmassa, jossa ohjelman vieraat, muusikko Eeva Kontu sekä toimittajat Oskari Onninen ja Veikko Halmetoja, halvensivat ja natsittelivat minkä ehtivät dokumenttisarjan esiintyjiä.
Rinnastettiin juutalaisten kaasuttajiin
Halmetoja leimasi oikopäätä Suomineidot-sarjassa esiintyvät kaikki kolme naista ”natseiksi”. Halmetoja moitiskeli myös sovinismia.
– Tässä on vähän sellainen vanhanaikainen, sovinistinen ote. Tietyllä tapaa, kun naiset on natseja niin ne ei ole niin pahoja natseja. Jos nainen kaasuttaa juutalaisia, niin se ei ole niin paha kuin jos mies kaasuttaa juutalaisia. Tietyllä tapaa se, et sinne (tv-dokumenttiin) on tuotu ne naiset, niin sillä ikään kuin annetaan lupa sille kaikelle, Halmetoja päästeli käsittämättömiä houreitaan.
Solvausta ruudun täydeltä
Toimittaja Onninen antoi myös näytteen natsifantasioistaan.
– Mun mielestä ollaan keskitytty puheessa siihen, että televisiossa on nyt natseja. Mun mielestä se dokumentti on vaan monessa suhteessa sairaan huono, eikä se liity millään tapaa niihin natseihin. Ikään kuin ei olla nähty metsää natseilta.
Halmetoja komppasi perään.
– Ei se tietenkään ole näiden natsinaisten syy, että se dokumentti on huono, et niinku me voidaan syyttää heitä monesta asiasta mutta ei siitä, että se ohjelma on huono.
Kontu jatkoi alentavaa solvaamista.
– Jos sitä jatketaan, jos tulee toinen kausi, niin sitten natsinaiset rannalla, Kontu irvisteli tv-ruudussa.
Tekikö Yle palveluksen Putinille?
Sosiaalisessa mediassa ei ole jäänyt huomaamatta, että valtiorahoitteisen tv-kanavan ohjelmaslotti kului lähes yksinomaan kiusaamiseen ja pilkkaamiseen henkilöistä, jotka eivät edes olleet paikalla lähetyksessä.
Toisten ihmisten natsittelu solvaamistarkoituksessa on kuitenkin muuttunut vähintään kyseenalaiseksi sen jälkeen, kun Vladimir Putin perusteli Venäjän hyökkäystä Ukrainaan sillä, että operaation tarkoitus olisi Ukrainan ”denatsifiointi”.
Toinen klippi Yle Aamusta. Miten valtion televisiossa voidaan täysin estoitta naureskellen pilkata ja leimata ihmisiä?
Eihän tämä ole millään tapaa normaalia televisiotoimintaa. #suomineidot #ylenaamu #natsit pic.twitter.com/TxayEnZTPK— Rivien välistä (@RivienV) March 24, 2022
https://twitter.com/stadislav/status/1507011243575418885
Mitenköhän on, kannattaakohan tässä narisevat puhuvat päät de-natsifikaatioihin tähtääviä operaatioita?
Ehkä, sillä tavallaan-sanalla marinoituun tärkeilevään vasemmistonarinaan ei yleensä kuulu erilaisuuden kunnioittaminen, vaan toisinajattelijoiden vaientaminen?
— Jyrgen Meyer (@JyrgenMeyer) March 24, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Yle näkee ”rakenteellista rasismia” Ukrainan pakolaisten kohtelussa

Yle jututti vihreitä ”asiantuntijoita” ja julisti, miksi polttoaineveroa ei pidä laskea – asiantuntijoiden taustoista ei tietenkään kerrota mitään

Hallintoneuvoston PS-edustajat: Yle osoittaa puolueellisuutensa vaatiessaan laajalle levinneen videon poistamista – ”Jäi kiinni housut nilkoissa eivätkä selittelyt enää auta”

Yle kysyi mitä laittomasti maassa oleville pitäisi tehdä: Kutsui vihreät ja demarit A-studioon hymistelemään – jätti opposition ulkopuolelle

Yle hurskastelee ”samanaikaisen kuulemisen periaatteella”: Demariministeri sai yksinään selitellä hoitajien pakkotyölakihanketta – Tehy-pomo heitettiin pois keskustelusta

Toimittajan työt eivät enää kiinnosta: Valtamedialla vaikeuksia löytää sopivia toimittajia – pätevistä puhumattakaan

Ylen pääuutinen hehkuttaa, että vaikka ukkonen jyrähti, Sanna Marin ei säikähtänyt – mikä mediassa oikein on vialla, ja miksi Yleisradio rakentaa Marin-kulttia?

Eduskuntavaalit lähestyvät – vihervasemmiston aloittama natsittelu kiihtyy sosiaalisessa mediassa
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.

Kokenut opettaja pohtii: Kaunistelevatko koulut maahanmuuttajatietojaan?
Mistä on kyse, kun koulun luokkahuoneissa näyttää olevan yli puolet maahanmuuttajia, mutta koulun tietojen mukaan heitä on vain kolmannes oppilaista?

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.
Uusimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

Ari Koponen: ”Jos olet autoilija, älä äänestä SDP:tä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












