

Peter Burtsovin Trump-tviittejä. / KUVAKAAPPAUS, TWITTER
Viikon 35/2018 luetuin
Ylelle Trump-uutisia tekevä toimittaja haistattaa Trumpille v***ua, vaatii pitämään turpansa kiinni
Ylelle ulkomaanuutisia tekevä free-toimittaja Petri Burtsov hätkähdytti perjantaina twiittaamalla Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpille: ”SHUT THE FUCK UP, IMBECILE” (suom: ”PIDÄ V**** TURPASI KIINNI, IMBESILLI”).
Burtsov kirjoitti räyhäviestinsä vastaukseksi Trumpin twiittiin, jossa presidentti kommentoi häntä kohtaan esitettyjä vehkeilyväitteitä. Trumpia imbesilliksi nimittelevä mies on Ylelle raportoiva freelancer, joka on tehnyt Ylelle kymmeniä Trump-juttuja.
https://twitter.com/pburtsov/status/1033017376399392768
Burtsov ei ole ensi kertaa asialla.
Heinäkuussa hän twiittasi Trumpille: ”Shut the f*ck up” (suom: ”Pidä v**** turpasi kiinni”).
Toukokuussa Burtsov twiittasi englanniksi: ”Mikä on oksettavampaa kuin katsella Trumpin puhuvan? Katsella Trumpin puhuvan NRA:n kokouksessa”.
Toimittaja jakaa twitter-sivuillaan sellaisenaan myös New York Timesin Roger Cohenin vähemmän mairittelevan näkemyksen, joka kuuluu vapaasti suomennettuna: “On koko ajan ollut tiedossa, että Trump on narsisti, sovinisti, nilkki, valehtelija, kerskuja ja yleisesti ottaen surkea ihmishahmo”.
New York Times on tunnettu Trump-vastaisuudestaan. Harvardin yliopiston teettämässä tutkimuksessa lehden Trumpia koskevista jutuista 87 prosenttia oli negatiivisia. Tutkimus koski sataa ensimmäistä päivää Trumpin virkakaudella. Presidentti Trump on toistuvasti syyttänyt lehteä valeuutisista.
Luotettavaa uutisointia?
Yle on julkaissut kuluvan vuoden aikana kymmeniä Petri Burtsovin tekemiä Trump-uutisia. Erityisen aktiivista Burtsovin Trump-uutisointi on ollut Helsingin huippukokouksen yhteydessä. Vaikkei uutisjutuissa suoraan haistatellakaan valtionpäämiestä, on juttujen yleissävy nihkeä.
Burtsov on useissa twiiteissä vaatinut Trumpia tukkimaan turpansa. Tämä on poikkeuksellista toimittajalle, joka on vain viikkoa aikaisemmin ollut raportoimassa Helsingin huippukokouksen tapahtumista suomalaisille.
Voiko näin raju henkilökohtainen asenteellisuus olla vaikuttamatta uutisointiin? Missä määrin Ylen uutisia seuraava suomalainen voi luottaa siihen, että yhtiö tarjoaa kattavaa, vääristymätöntä uutisointia maailman tapahtumista, eikä tuputa olohuoneisiin kaunaisten toimittajien poliittisesti värittyneitä näkemyksiä?
Oikeus puolustautua?
Burtsovin tähän mennessä pahin hikeentyminen liittyy mahdolliseen vehkeilytutkintaan. Hän kirjaimellisesti HUUTAA presidentille, että tämä ei saisi puolustautua syytöksiä vastaan. Tämä on eriskummallista. Toki sananvapautensa on toimittajallakin, mutta hyvin kummallista maailmaa kohti ollaan menossa, jos presidentillä ei saisi enää olla oikeutta edes puolustautua julkisesti.
Burtsov ei myöskään välitä keskustella muiden Twitter-käyttäjien kanssa rajuista näkemyksistään, vaan blokkaa erimieliset.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja: Ylen ohjelmat maksukortin taakse – ”Ne maksavat, jotka haluavat katsoa ja muut vapautetaan kaikista maksuista”

Miksi Yle kutsui Oikeus elää -aktivistin lähetykseensä kommentoimaan palautuslentoasiaa ja esitteli tämän neutraalina tutkijana?

Näkökulma: Objektiivista journalismia vai omien mielipiteiden tuputtamista? Nuori toimittajasukupolvi marssittaa maskotteja julkisuuteen seurauksista välittämättä

Toimittajat ilman rajoja -järjestön pomo: ”Liian monella toimittajalla akateeminen koulutus ja vasemmistoliberaali arvomaailma”

Mitä nyt? Iltalehden toimittaja suuttui konservatiivipoliitikolle ja avautui Twitterissä: ”Intuitio oli vetää henkistä kusipääkääpiötä turpaan”

Tuoko Trumpin talouspolitiikka ääniä vähemmistöiltä – USA:ssa äänestetään rodun mukaan
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää