

LEHTIKUVA
Åkesson: Monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia
Vääränlaisen maahanmuuton aiheuttamista ongelmista puhutaan Ruotsissa yhä avoimemmin. Pääministeri vakuuttaa, että Ruotsin tavoitteena on EU:n tiukin maahanmuuttopolitiikka. Ruotsidemokraattien puheenjohtaja pitää monikulttuurisuutta vaarallisena ideologiana, joka on johtanut yhteiskunnan hajoamiseen. Seksuaalivähemmistön edustaja kysyy, voivatko homoseksuaalit asua turvallisesti ruotsalaisessa lähiössä.
Monikulttuurinen Ruotsi vietti kansallispäiväänsä 6. kesäkuuta, mutta vain viidennes ruotsalaisista tietää, miksi kansallispäivää vietetään juuri tuolla päivämäärällä. Viisisataa vuotta täyttänyt Ruotsi on suurissa vaikeuksissa maahanmuuton kanssa, ja jopa pääministeri myöntää ongelmat.
– Laajamittainen maahanmuutto ja huono integraatio eivät kertakaikkiaan toimi, kirjoittaa pääministeri Ulf Kristersson (kok) Ruotsin kansallispäivänä julkaistussa Aftonbladet-lehden mielipidekirjoituksessaan.
– Siksi me aiomme nyt muuttaa Ruotsin maahanmuuttopolitiikan EU:n tiukimmaksi.
Pääministeri Kristersson korostaa, että jatkossa kielteinen turvapaikkapäätös tarkoittaa sitä, että henkilön on poistuttava maasta, minkä pitäisi olla jo nyt itsestäänselvää. Hän vaatii myös tiukempaa otetta maahanmuuttajien kotouttamiseen: kansalaisuuden saamisen arvostusta on nostettava ja ruotsalaisia arvoja ja ruotsin kielen tärkeyttä on korostettava.
”Monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia”
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson menee omassa kansallispäivän kolumnissaan vieläkin pidemmälle. Åkessonin mielestä monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia, jonka tavoitteena on olemassa olevan kulttuurin rikkominen ja korvaaminen.
– Monikultturismin ääneen lausuttu tavoite on koko ajan ollut yhtenäisen enemmistökulttuurin hajottaminen ja korvaaminen kulttuurien sekoituksella, Åkesson kirjoittaa. Nyt näemme lopputuloksen.
Åkessonin mukaan ruotsalaisille on viimeisten viidenkymmenen vuoden ajan jo esikoulusta lähtien toitotettu, että monikulttuurisuus on tavoittelemisen arvoinen asia, joka tarjoaa uskomattomia rikkauksia, kuten jännittäviä ruokia, hauskoja tansseja ja värikkäitä vaatteita. Ja jos joku muuta väittää, hän on rasisti ja paha ihminen.
Todellisuudessa monikulttuurisuus on kuitenkin johtanut väkivallan, rikollisuuden ja turvattomuuden kasvuun, yhteiskunnan hajoamiseen ja kansallisen yhteenkuuluvuuden tunteen ja veronmaksuhalujen laskuun, Åkesson kirjoittaa. Ruotsista on tullut rikkinäinen maa, joka ei enää meinaa pysyä kasassa. Ja kaikki tämä olisi ollut etukäteen ennustettavissa.
Jimmie Åkesson pitää epädemokraattisena sitä tapaa, jolla monikulttuurisuutta on tungettu ruotsalaisten kurkuista alas ongelmista välittämättä. Yhä vieläkin kiihkeimmät monikulttuurikokeilun puolestapuhujat kieltäytyvät myöntämästä kokeilunsa epäonnistuneen. Tai ehkä he ovat aidosti tyytyväisiä luomaansa, jakautuneeseen ja rikkonaiseen yhteiskuntaan, Åkesson pohtii.
”Voivatko homoseksuaalit asua ruotsalaisessa lähiössä?”
Seksuaalivähemmistöön kuuluvan ruotsalaisen näkökulmasta Ruotsista on tullut turvattomampi paikka. Adam Ivehag kirjoittaa Aftonbladetin mielipidekirjoituksessaan, että ei enää tuntenut oloaan turvalliseksi omassa kotimaassaan muutettuaan asumaan maahanmuuttajavaltaiseen lähiöön.
Adam Ivehag kertoo, että vielä vuonna 2010 hän oli innolla mukana ”ruotsidemokraatit ulos eduskunnasta” -kampanjassa somessa, mutta vuoden 2022 vaaleissa hän äänesti aiemmin inhoamaansa puoluetta. Syynä oli se, että hän ja hänen seksuaalivähemmistöihin kuuluvat ystävänsä eivät enää tunne oloaan turvalliseksi ”maailman vähemmistöystävällisimmässä maassa”.
Ennen vuoden 2022 vaaleja Adam muutti asumaan Tukholman lähiöön. Muutamassa viikossa käytännön kokemukset maahanmuuttajalähiön arjessa saivat hänet tuntemaan olonsa turvattomaksi. Adam huomasi, että hän ei ole enää huolissaan sitä, aikovatko ruotsidemokraatit rajoittaa seksuaalivähemmistöjen oikeuksia. Häntä huoletti paljon enemmän, että lähiöissä kannatetaan uutta muslimipuolue Nyansia, jonka puheenjohtajan Mikail Yükselin mielestä imaameilla pitää olla oikeus saarnata homoseksuaalisuutta vastaan.
Adam Ivehag kirjoittaa, että Tukholman keskustan liberaaleissa piireissä on helppoa olla avoimesti homo, mutta jos hän kertoisi siellä maahanmuuttajalähiöiden homofobiasta, hänet leimattaisiin islamofobiksi ja rasistiksi. Kyse on siitä, voivatko homoseksuaalit elää avoimesti punavihreän maahanmuuttopolitiikan luomassa todellisuudessa, Adam kiteyttää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nyans-puolue Mikail Yüksel epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka Ulf Kristersson homoseksuaalisuus Jimmie Åkesson Tukholma Monikulttuurisuus Seksuaalivähemmistöt Islam Ruotsi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääkaupunkiseutu ajautumassa kaaokseen maahanmuuton takia: ”Suomessa on nyt viimeiset hetket ryhtyä muuttamaan suuntaa”

Jimmie Åkessonin tyrmää yhteisen pakolaispolitiikan ja uhkaa hallituskriisillä: Euroopan unionista on tulossa Ruotsille pakkopaita

Husun videotervehdys ”viehättävän ja aurinkoisen” Mogadishun hiekkarannoilta typerryttää – Mauri Peltokangas: suomalaisille on valehdeltu suut ja silmät täyteen

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Veitsimies yritti tappaa lapsia leikkikentällä Ranskassa – epäillylle on jo myönnetty turvapaikka Ruotsissa

EU:n yhteinen maahanmuutto- ja turvapaikkasopimus nytkähti eteenpäin – Italian kanta ratkaisi

EU:n turvapaikkasopu mietityttää Välimeren etelärannalla: Kuka maksaa EU:n ulkorajalta palautettavien ihmisten kulut?

Suomen maahanmuuttopolitiikka kiristyy selvästi – järjestelmän väärinkäytökset estetään

Puolet ruotsalaisista pohtii muuttoa turvallisemmalle asuinalueelle – kansakunnan kahtiajako kiihtymässä
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.

Lähes joka neljäs vanki on ulkomaalainen – Vigelius vaatii automaattisia karkotuksia
Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














