

LEHTIKUVA
Angela Merkel nojaa Venäjään – maakaasu korvaa ydinvoiman ja Sputnik V paikkaa EU:n rokotemunaukset
Saksa teki aikanaan hätiköidyn päätöksen, kun se päätti sulkea maan ydinvoimalat vuoteen 2022 mennessä. Energiaa oli pakko saada ja vastaus oli venäläinen maakaasu. Saman kaltainen tilanne saattaa olla edessä nyt EU:n rokotesekoilun jälkeen, arvio Eurointelligence-sivusto. Saksa saa venäläistä rokotetta, jos Nord Stream 2 -kaasuputki viedään maaliin häiriöttä.
Sputnik 1 oli maailman ensimmäinen satelliitti eli ”tekokuu”. Se laukaistiin maata kiertävälle radalle vuonna 1957 ja viestitti silloisen Neuvostoliiton teknologista ylivoimaa. Satelliitin kiertorata oli matala ja sitä voi tarkkailla paljain silmin jopa Herttoniemen Susitieltä.
Sputnik V on puolestaan koronarokote, joka sekin viestittää venäläistä osaamista, kirjoittaa Eurointelligence-verkkomedia. Rokote suojaa Covid-19-taudilta 91,6 prosenttisesti, ainakin arvostetun The Lancet-tiedesivuston julkaisemien venäläisten testitulosten perusteella.
EU:n rokotesekoilu voi johtaa hallituskriisiin
Angela Merkel on hermostunut. Brittiläinen ja eteläafrikkalainen virusmutaatio leviävät vauhdilla ja nykyinen rokotusvauhti ei välttämättä pysty estämään pandemiatilanteen uhkaavaa kärjistymistä Saksassa. EU:n epäonnistuminen koronarokotteiden hankkimisessa saattaa viedä hallituksen poliittiseen kriisiin vaalivuonna. Se olisi surkea päätös Merkelin pitkälle poliittiselle uralle ja vakava takaisku koko kristillisdemokraattiselle puolueelle.
Sputnik V on samankaltainen vektorirokote kuin Oxford/AstraZenecan valmiste. Saksan viranomaiset suhtautuivat brittirokotteeseen alkuun varauksella mutta mietteet venäläisrokotteesta olivat heti vähemmän kriittisiä. Näin oli asian laita jo ennen The Lancetin julkaisemia testituloksia ja se vie Eurointelligencen artikkelin ajatukset takaisin kansainväliseen politiikkaan.
”Saksa haluaa käydä kauppaa Venäjän kanssa”
Saksa ei voi odottaa saavansa Sputnik V -rokotetta käyttöönsä, jos se boikotoi loppusuoralla olevan Nord Stream 2 -kaasuputken käyttöönottoa. Kaasuputki ja Aleksei Navalnyin kohtelu ovat eri asioita, eikä niitä pidä sekoittaa toisiinsa.
Saksa päätti pikaistuksissaan ajaa ydinvoiman alas ja teki näin itsensä riippuvaiseksi venäläisestä maakaasusta. Nyt EU:n rokotesekoilun huipuksi Saksa on tekemässä itsensä riippuvaiseksi venäläisestä rokotteesta. Eurointelligencen johtopäätös on, että Saksa haluaa käydä kauppaa Venäjän kanssa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rokotehankinnat Lancet Sputnik 1 RNA-rokote vektorirokote AstraZeneca Sputnik V Covid-19 korona pandemia rokote kaasuputki Nord Stream 2 Maakaasu Euroopan unioni Ydinvoima EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksalainen näkemys: EU:n elvytysrahasto on askel tulonsiirtounioniin

Merkel ja Macron ideoivat 500 miljardin euron yhteisellä velalla toimivan lahjoitusautomaatin

Tuulivoima vastatuulessa Saksassa – ilmaston ja luonnonsuojelun tavoitteiden välillä paha ristiriita

Halla-aho: Köyhyys lisääntyy tietoisen politiikan seurauksena – kiilusilmäinen ilmastopolitiikka vie työpaikkoja

Halla-aho: Tehtaanpiiput eivät pysy Suomessa itsestään – ” Hallituksen pahoittelut tehtaiden sulkemisesta ja työpaikkojen katoamisesta ovat tyhjää hurskastelua”

Perussuomalaiset ympäristövaliokunnassa: EU:n elvytyspaketti ja ”vihreä siirtymä” sammuttavat Suomesta viimeisetkin valot

Putkonen: Jos keskusta sanojensa mukaisesti haluaa estää polttoaineiden veronkorotukset, puolueen on irtisanouduttava hallitusohjelmasta

Puoluesihteeri Grönroos: Punavihreä veropolitiikka on karvasta myrkkyä, etenkin omakotitalossa asuville autoilijoille

Jo kuusi EU-maata hankkimassa rokotteita komission rokoteohjelman ulkopuolelta – Rantanen: Olisiko Suomenkin pitänyt lähteä mukaan?
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










