

LEHTIKUVA
Antikainen: Eikö ministeri Kiuru tiedä, mitä hänen oma ministeriönsä tekee?
Sosiaali- ja terveysministeri Krista Kiuru myönsi eduskunnassa, ettei hän ole tehnyt päivääkään hoitotyötä, mutta eikö hänen pitäisi kuitenkin tietää, mitä hänen nimissään esitetään? kysyy perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.
– Kun seurasin tänään sosiaali- ja terveysministeriön tiedotustilaisuutta ja näin, mitkä kaikki ammattiryhmät lasketaan mukaan henkilöstömitoitukseen, hämmästyin. Pitkän listauksen loppupäässä ovat toimintayksiköiden vastuuhenkilöt, kuten osastonhoitajat ja yksiköiden johtajat.
– Keskeinen osa viime hallituskauden kritiikkiä oli se, että mitoitukseen lasketaan henkilöitä, jotka eivät tee varsinaista hoitotyötä. Nyt sama touhu jatkuu, ihmettelee Sanna Antikainen.
Vedättääkö Kiuru vai tuliko hän vedätetyksi?
Antikainen kysyi asiasta ministeri Krista Kiurulta (kuvassa) kyselytunnilla.
– Sen sijaan, että ministeri Kiuru olisi vastannut kysymykseeni, hän kiisti ministeriön nettisivuilla olevan tiedon siitä, että osastonhoitajat ja yksiköiden johtajat laskettaisiin mukaan henkilöstömitoitukseen ja vihjasi, että olisin lukenut ”jotain muuta paperia kuin tänään tuli julki” ja että annoin ”erheellistä informaatiota siitä, mitä tänään on päätetty”.
– Tässä kohtaa on pakko todeta, että ministeri Kiurun näkemykselle on vain kolme vaihtoehtoista selitystä: ministeri Kiuru ei tiedä, mitä hänen oman ministeriönsä virkamiehet tekevät, eikä ole perehtynyt tiedotustilaisuudessa esitettyyn materiaaliin lainkaan tai virkamiehet ovat vedättäneet ministeriä eikä hän ole huomannut sitä. Tai sitten ministeri Kiuru yritti vedättää suorassa lähetyksessä koko eduskuntaa ja Suomen kansaa, Antikainen lataa.
Ministerin pitäisi tietää, mitä esittää
Antikainen sanoo, ettei tiedä, mikä näistä kolmesta vaihtoehdosta on huolestuttavin.
– Ministeri Kiuru myönsi vastauksessaan itsekin, ettei ole tehnyt päivääkään hoitotyötä, mutta eikö hänen pitäisi kuitenkin tietää, mitä hänen nimissään esitetään?
– Haluaisin kuulla ministeriltä vastauksen tähän kysymykseen, ja uskon, että samoin haluaisi koko asiasta kiinnostunut Suomen kansa, joka haluaa varmistaa maamme ikääntyneille kansalaisille heidän ansaitsemansa hyvän hoidon, Antikainen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hoitajamitoitus vesitetty lupauksiin nähden

Perussuomalaiset kyselytunnilla hoitajamitoituksesta: ”Miten on mahdollista, että tunnin homma kestääkin neljä vuotta?”

Hallituksen lupaus hoitajamitoituksesta osoittautumassa suureksi bluffiksi – Juvonen: ”Nytkö te vasta laskitte rahat, pääministeri Rinne?”

Antikainen: ”Sosiaalidemokraatit valehtelivat ennen vaaleja hoitajamitoituksesta”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.