

LEHTIKUVA
Antikainen: Joensuun lentoliikenne turvattava
Koronapandemian aiheuttaman lentotauon vuoksi taloudellisesti pahoin ryvettynyt Finnair kaavailee Ylen tietojen mukaan pitävänsä useita kotimaan reittejä tauolla ensi vuoteen saakka tai jopa lakkauttavansa reitit kannattamattomina. Kotimaisen reittiliikenteen kysynnän laskettua rajusti Finnair on lopettanut lennot useilla kotimaisilla reiteillä eikä tule lentämään Joensuuhun, Jyväskylään, Kajaaniin, Kemiin ja Kokkolaan kesällä 2020 lainkaan.
Elinehto elinkeinoelämälle
Finnairin mediasuhteiden johtaja Päivyt Tallqvistin mukaan syynä on vähäinen kysyntä sekä normaalitilanteessakin alhainen täyttöaste. Tällä hetkellä Finnair lentää kotimaassa ainoastaan Maarianhaminaan, Kuopioon, Ouluun ja Rovaniemelle.
– Suomi on pitkien etäisyyksien maa ja lentoliikenne elinehto monien kaupunkien elinkeinoelämälle ja kehitykselle. Tilannetta on tarkasteltava laajemmin kuin yksittäisten reittien kannattavuuden kautta. Pohjois- ja Itä-Suomen kilpailukyvyn ongelmat johtuvat monin paikoin alueiden heikosta saavutettavuudesta eikä lentojen lopettaminen paranna tilannetta lainkaan. Suomen huonokuntoinen rataverkko ei riitä kompensoimaan lentojen lakkautusta, kun erot matka-ajoissa lasketaan useissa tunneissa, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen huomauttaa.
Itä-Suomelle kriittinen yhteys
Etenkin Joensuussa pitkä lentotauko ja Finavian suunnitelmat Joensuun lentokentän kiitotien pinnoitteen uusimisen lykkäämisestä herättävät huolta lentotoiminnan jatkumisesta. Finnair ilmoitti arvioivansa Joensuun lentojen tilannetta uudestaan elokuussa ja lennot alkaisivat aikaisintaan marraskuussa 2020, mikäli kysyntää on riittävästi.
– Lentoliikenteen loppuminen katkaisisi tärkeän reitin Itä-Suomesta maailmalle. Saavutettavuuden heikentyminen ei houkuttele uusia investointeja alueelle, jos ainoat vaihtoehdot ovat myöhästelevä ja rapautuvasta rataverkosta kärsivä VR, harvat ja hitaat kaukoliikenteen bussivuorot sekä oma auto. Omistajaohjauksen tulee puuttua peliin, mikäli Itä-Suomi muutoin uhkaa jäädä ilman kriittistä lentoyhteyttä. Joensuun lentoliikenne on turvattava ja pallo on nyt hallituksella hoitaa asia kuntoon, Antikainen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koronapandemian aiheuttama elintason romahdus antaa jokaiselle mahdollisuuden kokea elämää sellaisessa niukkuudessa, jota viherradikaali politiikka vaatii länsimaihin

Mari Rantanen Malmin lentokentän asuntokaavoituksesta: ”Mitä järkeä on rakentaa suolle?”

Perussuomalaiset: Kaikki Suomeen palaavat matkailijat koronatestaukseen ja sairastuneet valvottuun karanteeniin

Elomaa: Kaikki Suomeen saapuvat pakolliseen karanteeniin välittömästi

Juuso vaatii Kemi-Tornion lentoyhteyksien säilyttämistä

Koponen kritisoi Finnairia: Valtionyhtiö shoppailee työehtosopimuksilla koronakriisissä

Wihonen perää toimia vientiteollisuudelle välttämättömien kansainvälisten lentoyhteyksien turvaamiseksi

Tynkkynen: Kajaanin lentokentän tulevaisuus turvattava

Immonen: Finnairin lentojen lopettaminen Kajaaniin on virhe – yhtiöltä odotetaan yhteiskuntavastuuta
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










