

LEHTIKUVA
Antikainen: Joensuun lentoliikenne turvattava
Koronapandemian aiheuttaman lentotauon vuoksi taloudellisesti pahoin ryvettynyt Finnair kaavailee Ylen tietojen mukaan pitävänsä useita kotimaan reittejä tauolla ensi vuoteen saakka tai jopa lakkauttavansa reitit kannattamattomina. Kotimaisen reittiliikenteen kysynnän laskettua rajusti Finnair on lopettanut lennot useilla kotimaisilla reiteillä eikä tule lentämään Joensuuhun, Jyväskylään, Kajaaniin, Kemiin ja Kokkolaan kesällä 2020 lainkaan.
Elinehto elinkeinoelämälle
Finnairin mediasuhteiden johtaja Päivyt Tallqvistin mukaan syynä on vähäinen kysyntä sekä normaalitilanteessakin alhainen täyttöaste. Tällä hetkellä Finnair lentää kotimaassa ainoastaan Maarianhaminaan, Kuopioon, Ouluun ja Rovaniemelle.
– Suomi on pitkien etäisyyksien maa ja lentoliikenne elinehto monien kaupunkien elinkeinoelämälle ja kehitykselle. Tilannetta on tarkasteltava laajemmin kuin yksittäisten reittien kannattavuuden kautta. Pohjois- ja Itä-Suomen kilpailukyvyn ongelmat johtuvat monin paikoin alueiden heikosta saavutettavuudesta eikä lentojen lopettaminen paranna tilannetta lainkaan. Suomen huonokuntoinen rataverkko ei riitä kompensoimaan lentojen lakkautusta, kun erot matka-ajoissa lasketaan useissa tunneissa, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen huomauttaa.
Itä-Suomelle kriittinen yhteys
Etenkin Joensuussa pitkä lentotauko ja Finavian suunnitelmat Joensuun lentokentän kiitotien pinnoitteen uusimisen lykkäämisestä herättävät huolta lentotoiminnan jatkumisesta. Finnair ilmoitti arvioivansa Joensuun lentojen tilannetta uudestaan elokuussa ja lennot alkaisivat aikaisintaan marraskuussa 2020, mikäli kysyntää on riittävästi.
– Lentoliikenteen loppuminen katkaisisi tärkeän reitin Itä-Suomesta maailmalle. Saavutettavuuden heikentyminen ei houkuttele uusia investointeja alueelle, jos ainoat vaihtoehdot ovat myöhästelevä ja rapautuvasta rataverkosta kärsivä VR, harvat ja hitaat kaukoliikenteen bussivuorot sekä oma auto. Omistajaohjauksen tulee puuttua peliin, mikäli Itä-Suomi muutoin uhkaa jäädä ilman kriittistä lentoyhteyttä. Joensuun lentoliikenne on turvattava ja pallo on nyt hallituksella hoitaa asia kuntoon, Antikainen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koronapandemian aiheuttama elintason romahdus antaa jokaiselle mahdollisuuden kokea elämää sellaisessa niukkuudessa, jota viherradikaali politiikka vaatii länsimaihin

Mari Rantanen Malmin lentokentän asuntokaavoituksesta: ”Mitä järkeä on rakentaa suolle?”

Perussuomalaiset: Kaikki Suomeen palaavat matkailijat koronatestaukseen ja sairastuneet valvottuun karanteeniin

Elomaa: Kaikki Suomeen saapuvat pakolliseen karanteeniin välittömästi

Juuso vaatii Kemi-Tornion lentoyhteyksien säilyttämistä

Koponen kritisoi Finnairia: Valtionyhtiö shoppailee työehtosopimuksilla koronakriisissä

Wihonen perää toimia vientiteollisuudelle välttämättömien kansainvälisten lentoyhteyksien turvaamiseksi

Tynkkynen: Kajaanin lentokentän tulevaisuus turvattava

Immonen: Finnairin lentojen lopettaminen Kajaaniin on virhe – yhtiöltä odotetaan yhteiskuntavastuuta
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.

















