

Britannian sisäministeri Sajid Javid twiittasi BBC:n uutisen, jossa kerrottiin yorkshirelaisen grooming-jengin pidätyksestä. / Twitter
Brittien sisäministeri: lapsia hyväksikäyttäneiden jengiläisten etninen tausta pitää tuoda esille
Suomessa ollaan viime viikkoina käyty ankaraa keskustelua siitä, tulisiko rikoksentekijän etninen tausta kertoa. Asia nousi jälleen kerran pinnalle Oulun epäiltyjen lasten seksuaalisten hyväksikäyttöjen myötä. Pääministeri Juha Sipilä halusi erikseen korostaa uudenvuoden tervehdyksessään, että “epäiltyihin rikoksiin ovat tässäkin tapauksessa syyllistyneet yksilöt, eivät väestöryhmät”. Briteissä toimitaan toisin.
Britannian sisäministerillä on oman maansa hyväksikäyttötapauksiin liittyen selvät sävelet: hänen mielestään grooming-jengien etninen tausta pitää tuoda esille.
Lokakuussa Britannian sisäministeri Sajid Javid herätti kohua twiittaamalla, että “sairaat aasialaiset pedofiilit” on vihdoin saatu oikeuden eteen. Sisäministeriksi puoli vuotta sitten noussut Javid pahoitteli sitä, että uhrien kärsimyksistä on vaiettu liian pitkään ja vakuutti, että hänen vahtivuorollaan sellaista ei tulisi tapahtumaan.
Brittiläisessä kielenkäytössä “aasialainen” tarkoittaa pakistanilaista tai lähi-itäläistä. Sisäministeri Javid on itsekin Pakistanista tulleen maahanmuuttajaperheen poika.
BBC:n haastattelussa Javid kertoi käynnistäneensä tutkimuksen lasten seksuaalisiin hyväksikäyttörinkeihin liittyen. Hän haluaa, että viranomaiset “eivät jätä kiveäkään kääntämättä” tutkiessaan tapausten syitä ja taustoja.
– On ilmiselvää, että suuri osa viimeaikaisiin lasten hyväksikäyttöjengeihin kuuluneista miehistä on pakistanilaistaustaisia, Javid toteaa.
– Niissä yhteisöissä, joista nämä miehet tulevat voi olla sellaisia kulttuurisia piirteitä, jotka johtavat tällaiseen käyttäytymiseen, sisäministeri jatkaa.
Mikäli tällaisia kulttuuriin tai etniseen taustaan liittyviä ominaispiirteitä tulee esille, sisäministeri Javid ei missään tapauksessa halua peitellä niitä, koska niiden huomiotta jättäminen antaisi hänen mukaansa vain “lisää polttoainetta äärioikeistolle”.
– Mitään ei saa jättää huomiotta vain siksi, että asia on arka.
BBC:n haastattelussa sisäministeriltä kysyttiin myös hänen kantaansa siihen, että osa hyväksikäyttöjengien jäsenistä tuomittiin menettämään Britannian kansalaisuutensa. Kyseiset Pakistanin kaksoiskansalaiset aiotaan karkottaa Pakistaniin. Toimittaja oli huolissaan siitä, että Pakistanissa ei pidetä rekisteriä seksuaalirikoksiin syyllistyneistä, joten nämä henkilöt voivat siellä syyllistyä uusiin hyväksikäyttöihin.
– Minä olen Britannian sisäministeri ja minun tehtäväni on suojella Britannian asukkaiden turvallisuutta, Javid vastasi.
Jouluna Arabianrannassa tapahtuneesta pikkupojan murhasta epäilty mies on syntynyt Pakistanissa, mutta ei ole poliisin mukaan vielä saanut Suomen kansalaisuutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.