
Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

KUVAKAAPPAUS/BBC
Kadulla koiran ja lastenvaunujen kanssa kävellyt brittimies joutui raa'an veitsihyökkäyksen uhriksi varhain lauantaiaamuna Birminghamissa. Kadulle verenhukan takia lyyhistynyt mies jäi kuin ihmeen kaupalla henkiin. Hyökkäystä esittävää videota on katseltu jo yli miljoona kertaa somessa. Britanniassa on viime aikoina tapahtunut myös muita veitsihyökkäyksiä.
Nelikymppinen mies vietiin varhain lauantaiaamuna sairaalaan sen jälkeen kun häntä oli viilletty kadulla kaulaan Birminghamissa, kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC. Poliisi otti kiinni neljä henkilöä murhan yrityksestä epäiltyinä.
Lauantai-iltana poliisi tiedotti, että uhri on yhä sairaalahoidossa, mutta hänen tilansa on vakaa. Kaksi kiinni otetuista on vapautettu, eikä heitä epäillä rikoksista. 34-vuotias mies on pidätetty epäiltynä murhan yrityksestä. 29-vuotias mies on pidätetty epäiltynä muista rikoksista, jotka eivät liity tähän tapaukseen.
Videolla jo yli miljoona katselukertaa
Poliisi toteaa olevansa tietoinen sosiaalisessa mediassa leviävästä videosta, jossa kadulla tapahtunut hyökkäys on kuvattu. Poliisi on ottanut videon osaksi esitutkintamateriaaliaan.
Somessa leviävä video on saanut jo yli miljoona katselukertaa. Väkivaltaista ja ahdistavaa materiaalia sisältävä video on katseltavissa tästä linkistä.
Videolla näkyy, kun kadulla koiran ja lastenvaunujen kanssa kävellyt vaalea mies joutuu mustaihoisen veitsimiehen hyökkäyksen kohteeksi. Hyökkäystä edeltäneitä tapahtumia tai mahdollista sananvaihtoa ei näytetä.
”Kaulaosuma!”
Hyökkääjä näyttää tähtäävän tarkoituksellisesti uhrin kaulaan. Kun kaulasta alkaa valua verta, hyökkääjän kanssa ilmeisesti samassa seurueessa ollut mies ylistää hengenvaarallista osumaa kaulavaltimon lähelle.
– Kaulaosuma! Kaulaosuma! Kaulaosuma!
Osuman saanut uhri lähtee poistumaan paikalta lastenvaunuja työntäen, mutta lyyhistyy vähän matkan päässä verenhukan takia maahan. Hänelle huudellaan pilkallisesti.
Poliisi korostaa, että kyseessä oli yksittäistapaus ja lastenvaunuissa ei tapahtumahetkellä ollut vauvaa, vaan mies kuljetti vaunuissa omaisuuttaan.
Aiempien veitsihyökkääjien motiiveja ei ole julkistettu
Britanniassa on viime aikoina tapahtunut paljon muitakin veitsihyökkäyksiä. Heinäkuun lopulla Southportissa ruandalaistaustainen mies hyökkäsi lasten tanssitunnille ja tappoi kolme pikkutyttöä.
Viikkoa aikaisemmin nigerialaistaustainen mies hyökkäsi Lontoon lähellä Gillinghamissa kadulla univormu päällä kävelleen pioneerijoukkojen everstiluutnantin kimppuun ja puukotti häntä useita kertoja. Everstiluutnantti selvisi iskusta hengissä.
Poliisi on ollut hyvin harvasanainen molempien näiden veitsi-iskujen tekijöiden taustoista ja motiiveista. Epäillyt on asetettu syytteeseen ja molempien oikeudenkäynnit alkavat joskus ensi vuoden alkupuolella.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat

Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.


Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Yleisradio maksaa Jälkiviisaat-ohjelman vakiovieraalle Anu Partaselle toistuvaa korvausta esiintymisistä, joiden sisällön suunnitteluun hän myös osallistuu. Partanen kuitenkin kiistää olevansa Ylen palkkalistoilla. Journalistin ohjeiden näkökulmasta kokonaiskuvio näyttää sangen hämmentävältä.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää