

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Cancel-kulttuuri ei pure kaikkiin: Poliisinmurhaajan puhetilaisuutta ei peruta
Yhdysvalloissa on noussut yleiseksi ilmiöksi, että yliopistoilla pidettäviä tilaisuuksia vaaditaan peruutettaviksi, jos vierailevan puhujan poliittinen mielipide ei miellytä. Joskus peruuttamisvaatimus menee läpi, joskus ei. Ainakaan Mustaan pantteriin tämä cancel-kulttuuri ei pure.
New Yorkin osavaltion pohjoislaidalla Brockportissa toimiva SUNY-yliopisto on kohun keskellä päätettyään kutsua entisen Mustien panttereiden jäsenen vierailevaksi puhujaksi, kertoo Newsweek. Esiintymään kutsuttu henkilö tuomittiin vuonna 1971 kahden poliisin murhasta elinkautiseen.
SUNY-yliopistolla huhtikuun alussa pidettävän keskustelutilaisuuden otsikko on ”Mustan vastarinnan historia, USA:n poliittiset vangit ja kansanmurha: keskustelu Jalil Muntaqimin kanssa”.
Mustat pantterit eivät epäröineet tarttua aseisiin
Mustat pantterit olivat 60-80-luvuilla toiminut, marxilaisuuteen perustunut järjestö, joka ajoi mustien oikeuksia väkivaltaa kaihtamatta. Muntaqim liittyi Mustiin panttereihin 16-vuotiaana. Kolme vuotta myöhemmin hän muutti New Yorkiin tarkoituksenaan tappaa poliiseja, koska oli lapsena nähnyt poliisin tappavan hänen setänsä.
– Me luulimme puolustavamme mustaa yhteisöä, Jalil Muntaqim sanoi ehdonalaiskuulemisessa vuonna 2020. Me ajattelimme, että jossain vaiheessa mustien yhteisö tulisi meidän tueksemme.
Vankilassa ollessaan Jalil Muntaqim (aiemmalta nimeltään Anthony Jalil Bottom) kääntyi muslimiksi. Hän vapautui vuonna 2020 istuttuaan elinkautista tuomiotaan 49 vuotta.
Monet vaativat tilaisuuden peruuttamista
Monet tahot ovat vaatineet yliopistoa perumaan puhetilaisuuden. New Yorkin poliisien hyväntekeväisyysjärjestön puheenjohtaja Patrick Lynch kirjoitti vetoomuksessaan, että Muntaqim ”ei ole sankari eikä poliittinen vanki”.
– Hän on murhaaja, joka ei kadu tekoaan, eikä voi opettaa mitään muuta kuin miten yhteiskunta revitään rikki väkivaltaa käyttämällä.
Toisen murhatun poliisin leski kirjoitti yliopistolle kirjeen pyytäen puhetilaisuuden peruuttamista. Hänen mielestään yliopisto esittää murhaajan väärässä valossa.
– Minun mieheni makasi maassa ja aneli armoa, kertoen että hänellä on vaimo ja lapsia, leski kirjoitti.
Poliisimurhaajan tarina on ”uusi näkökulma”
Yliopisto ei kuitenkaan aio peruuttaa esitelmätilaisuutta. Yliopisto sanoo lausunnossaan, että se ei hyväksy Muntaqimin aiempia väkivaltaisia tekoja, mutta vetoaa sananvapauteen.
– SUNY-yliopisto on useasti järjestänyt puhetilaisuuksia, joissa on mielipiteitä jakavia esiintyjiä eri taustoista. Nämä keskustelut eivät ole helppoja, eikä niiden ole tarkoituskaan olla. Niiden tarkoitus on antaa uusia näkökulmia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Entistä useampi tutkija pitää cancel-kulttuuria uhkana akateemiselle vapaudelle – toiset kieltäytyvät tunnustamasta ilmiön olemassaoloa

Nyt se on tutkittu: yliopistoissa syrjitään perinteisten arvojen kannattajia

Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

Vasemmistolla raivopäinen someviikonloppu: aseellisen väkivallan kaipuuta, idiootiksi nimittelyä, lukiolaisen kiusaamista – Anna Kontula tyhjensi lopulta pajatson ja haukkui asiaan puuttuneet

Ruotsin opetusministeri: Akateemista vapautta on suojeltava cancel-kulttuurilta
Viikon suosituimmat

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.
Uusimmat

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita

Berliinin terrori-iskusta epäilty islamisti kuoli poliisin luoteihin

Terrori-isku Pride-juhlaan
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









