
Eduskunnan Israel-ystävyysryhmän jäsenet Niikko ja Östman: Israelin ja lähialueiden konfliktin uutisointi kaipaa perspektiiviä
Lyhytnäköinen uutisointi Lähi-idän konfliktista voi nostaa juutalaisvihaa myös Euroopassa, toteavat kansanedustajat Mika Niikko (ps.) ja Peter Östman (kd.).
– Kannamme huolta Israelin ja lähialueiden konfliktiin liittyvästä uutisoinnista. Konfliktin ymmärtäminen vaatisi enemmän tapahtumien taustoittamista ja tapahtumaketjujen syvällisempää avaamista, sanovat kansanedustajat yhteisessä tiedotteessaan.
Kristillisdemokraattien kansanedustaja Peter Östman huomauttaa, että tätä lyhytjänteisyyttä ei esiinny vain Suomen tiedotusvälineissä, vaan myös kansainvälisissä uutistoimistoissa, mistä suomalaiset mediat poimivat juttunsa.
– Ymmärrys siitä, mitä on tapahtunut pidemmällä aikavälillä, miksi eri toimijat toimivat ja mitä ne lopulta tavoittelevat, jää vajaaksi, toteaa Östman.
Viime viikolla uutisoitiin Israelin iskuista Gazaan ja Damaskokseen sekä palestiinalaisjärjestöjen vastaiskuista. Yle uutisoi 14.11.2019 seuraavasti: ”Tämänkertainen väkivalta käynnistyi toissa päivänä tiistaina, kun Israel teki ilmaiskut Gazaan ja Damaskokseen. Iskujen kohteina oli Islamilaisen Jihadin johtajat.”
Tarkoitus herättää vihaa
Perussuomalaisten Mika Niikko tuo esiin, että uutisesta puuttui tieto siitä, mitä tapahtui ensin. Islamilainen Jihad -järjestö, jonka aseellista siipeä nyt surmattu Baha Abu al-Ata komensi, ampui raketteja kohti Sderotin kaupunkia reilu kaksi viikkoa sitten. Israelin kyseistä terroristijohtajaa kohtaan suunnattuun iskuun vastattiin rakettisateella. Raketit olisivat olleet tuhoisia, mikäli Israelin ilmapuolustus ei olisi toiminut.
– Islamilainen Jihad ja muut terroristijärjestöt pyrkivät uhkailulla, propagandatoimilla, pienillä terroristi-iskuilla ja varustelulla provosoimaan Israelin iskuihin ja kun Israel sitten iskee, se saadaan näyttämään koko maailman silmissä konfrontaation aloittajalta ja pahimmillaan ainoalta syylliseltä ongelmiin. Kun sama toistuu mediassa vuodesta toiseen, tämä nostattaa yleistä vihaa juutalaisia kohtaan Euroopassa asti.
– Islamilainen Jihad -järjestö ampuu rakettejaan tarkoituksellisesti Israelin siviilikohteisiin, mikä on kansainvälisen lain mukaan sotarikos. Valitettavasti tämä, samoin kuin epäonnistuneet iskut ja tihutyöt, kuten viljelysten tuhopoltot, jäävät yleensä medialta raportoimatta, toteaa Niikko.
Toiminta tuomittava välittömästi
Syyriassa toimiva Jihad on tiiviissä kytköksessä Iraniin ja Iran myös rahoittaa sitä. Iranin hengelliset ja poliittiset johtajat ovat selkeästi ilmaisseet tavoittelevansa Israelin valtion tuhoamista.
Sekä Niikko että Östman ilmaisevat huolensa siitä, että myös Suomessa juutalaiseen yhteisöön kohdistuvat uhkaukset ja vahingonteot ovat lisääntyneet.
– Hakaristiliput, juutalaisvihamieliset tarrat ja Israelin suurlähetystön lasien rikkominen ovat viimeaikojen osoitus huolestuttavasta kehityksestä. Meidän tulee tuomita tällainen toiminta välittömästi ja osoittaa teoillamme, ettei antisemitismille ole Suomessa sijaa, painottavat Niikko ja Östman tiedotteessaan.
Artikkelia on korjattu Östmanin nimen osalta 18.11.2019 klo 16.55.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Euroopan unionin perusoikeusviraston laaja antisemitismitutkimus vuodelta 2018: Äärimuslimit ovat suurin tunnistettu juutalaisvihaan syyllistyvä ryhmä

Mitä Saksassa oikein tapahtuu – vasemmisto flirttailee juutalaisvihalla ja syyttää ihmisvihamielisyydestä konservatiiveja

Yhdysvaltain demokraattipuolueen rivejä repii moni ristiriita – Newyorkilaista puolueaktiivia hiertää puolueen vasemmistolaisuus sekä Israel-vastaisuus
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.