Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Elinkeinoministeri Wille Rydman allekirjoitti Suomen, Yhdysvaltain ja Kanadan yhteisen jäänmurtajapöytäkirjan – asiakirja vie kolmenkeskisen yhteistyön uudelle tasolle

14.11.2024 |09:02

Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman oli keskiviikkona Yhdysvaltain pääkaupungissa Washingtonissa allekirjoittamassa ns. ICE Pact -aloitteen yhteisymmärryspöytäkirjaa, jolla käynnistettiin Suomen, Yhdysvaltain ja Kanadan välinen yhteistyö maailmanluokan arktisten ja polaaristen jäänmurtajien kehittämiseksi.

Pöytäkirjan allekirjoittivat elinkeinoministeri Wille Rydman, Yhdysvaltain kotimaan turvallisuuden ministeri Alejandro Mayorkas ja Kanadan julkisten palvelujen ja hankintojen ministeri Jean-Yves Duclos.

Aloitteessa maat sitoutuvat yhteistyön syventämiseen laadukkaiden jäänmurtajien rakentamiseksi kussakin maassa jakamalla asiantuntemusta, tietoa ja osaamista. Aloitteen myötä Suomella on mahdollisuus vahvistaa asemaansa Pohjois-Amerikan kriittisen infrastruktuurin hankintaketjussa ja kehittää edelleen oma arktista osaamistaan.

– Yli kaksi vuotta sitten Venäjä aloitti laittoman hyökkäyssotansa Ukrainassa. Sillä on ollut vaikutusta myös siihen, miten suhtaudumme kapasiteettiimme arktisella alueella. Nykyinen geopoliittinen tilanne tarkoittaa, että meidän on pystyttävä operoimaan arktisella alueella voidaksemme säilyttää rauhan ja vakauden alueella, ministeri Rydman kertoi pöytäkirjan allekirjoitustilaisuudessa Washingtonissa.

Suomi maailman ykkönen jäänmurtajaosaamisessa

Suomella on pitkä perinne ja kokemus laivojen rakentamisessa arktisiin olosuhteisiin. Suomi on jäänmurtajaosaamisessa maailman ykkönen. Rydmanin mukaan Suomi on maailman ainoa maa, joka voi tarjota koko jäänmurtajien tuotantoketjun palvelut suunnittelusta täyden palvelun kuljetussopimuksiin.

– Tämä tietämys ei syntynyt Suomessa nopeasti eikä helposti. Suomi on ainoa maa maailmassa, jonka kaikki satamat jäätyvät tyypillisen talven aikana. Ennen kuin purjelaivojen aikakaudelta siirryttiin höyrylaivojen aikaan, Suomi oli eristyksissä lännestä neljä kuukautta joka vuosi. Halumme luoda siteitä ja tehdä kauppaa läntisen maailman kanssa loi voimakkaita kannustimia jäisten merien hallitsemiseksi.

– Nykyisen geopoliittisen tilanteemme takia Suomen nykyinen hallitus on kautensa aikana rakentanut ja syventänyt strategisia yhteistyökumppanuuksia. Kaksi avainkumppaniamme, Yhdysvallat ja Kanada, ovat luonnollisia kumppaneitamme eivät pelkästään arktisella alueella vaan myös puolustus-, teknologia-, kauppa- ja innovaatiosektoreilla.

– ICE Pact yhdessä Nato-jäsenyytemme kanssa vahvistaa poliittisia ja taloudellisia siteitämme Yhdysvaltain ja Kanadan kanssa ja vie kolmenkeskisen yhteistyömme uudelle tasolle, Rydman totesi puheessaan.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Suomi ja Ukraina solmivat terveysalan yhteistyösopimuksen – ministeri Juuso: ”Suomella on paljon opittavaa siitä, miten terveydenhuolto voi pysyä toimintakykyisenä haastavissakin olosuhteissa”

18.10.2024 |19:41

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää