Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Elo: Vauhtia perheenyhdistämisen tiukennuksiin

08.04.2016 |12:23

Perussuomalaisten kansanedustaja Simon Elon mielestä hallituksen esitys perheenyhdistämisen tiukentamisesta on hyvä alku perheenyhdistämisdirektiivin täysimääräiselle soveltamiselle.

– Hallituksen asettaman työryhmän jatkoneuvotteluissa on asetettava lakiin mahdollisimman moni niistä velvoitteista, jotka direktiivi sallii ja joiden toimeenpanosta on yhdessä sovittu. Tällaisia ovat asunto- ja asumisaikaedellytys, aviopuolison ja perheenkokoajan ikä ja kielitaitoedellytykset, Elo toteaa.

Suomen linja laahaa perässä

Elon esittämiä tiukennuksia on toteutettu muualla Euroopassa. Esimerkiksi Tanskassa, Norjassa ja Ruotsissa on asetettu ikäraja avio- ja avopuolisolle sekä perheenkokoajalle.

– Hallitusohjelman mukaisesti Suomen vetovoimatekijöitä turvapaikanhakijoita kohtaan on heikennettävä, Elo hoputtaa.

– Perheenyhdistämislinjamme on vaarassa jäädä Pohjoismaiden löysimmäksi ja näin yhä merkittäväksi vetovoimatekijäksi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

30.04.2025 |12:47

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää