

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 5/2020 luetuin
Erikoisempi uskonnontunti: Opettaja syyllisti tyttöjä maahanmuuttajien tekemistä raiskauksista
Hyvinkääläinen isä avautui sosiaalisessa mediassa saatuaan kuulla kuudesluokkalaiselta tyttäreltään, millaisella tavalla uskonnonopettaja oli varoitellut tyttöjä eri uskontojen ja kulttuurien eroista. Isä ei hyväksynyt opettajan puheita, että on tyttöjen oma vika, jos he kulkevat liian paljastavissa vaatteissa ja joutuvat maahanmuuttajamiesten raiskaamiksi.
Asiasta Facebookiin kirjoittanut Henri Perälahti on kuudesluokkalaisen tytön isä ja Hyvinkään kaupunginvaltuutettu (ps). Hänen Facebook-kirjoituksensa herätti nopeasti paljon keskustelua ja levisi laajalle.
Perälahti kertoo, että peruskoulun uskonnontunnilla oli ollut aiheena rasismi. Kuudesluokkalaisten uskonnon kirjassa on tosiaankin oma luku, joka käsittelee rasismia.
– Naisopettaja oli siinä sitten tunnin aikana todennut oppilaille, että on tyttöjen oma vika ja tietoinen riski, jos kulkevat lämpiminä kesäpäivinä liian paljastavissa vaatteissa ja tulevat maahanmuuttajamiesten raiskaamiksi! Perälahti kirjoittaa Facebookissa ja ihmettelee, miten 12-13-vuotiaille lapsille voidaan opettaa tuollaista koulussa.
– Maahanmuuttajamiehet eivät kuulemma ole tottuneet näkemään paljasta pintaa naisilla, Perälahti kertoo opettajan sanoneen.
Isänä Perälahti pitää opettajan asennetta täysin käsittämättömänä.
– Lapsia syyllistetään jo ala-asteella, että oma vikasi, jos sinulle tehdään raakuuksia!
– Nyt voin sanoa, että pinna paloi minullakin ja totaalisesti! Perälahti kirjoittaa Facebookissa ja toteaa aikovansa olla asiasta yhteydessä kouluun.
Palaveri rehtorin ja uskonnonopettajan kanssa
Suomen Uutisten haastattelema Perälahti kertoo, että hän kävi asiallisen keskustelun tapahtuneesta koulun rehtorin ja uskonnonopettajan kanssa. Mukana oli myös luokan tyttöjä kertomassa oman näkemyksensä tunnin kulusta ja siitä, millainen mielikuva heille oli opettajan puheista jäänyt. Perälahden mukaan tytöt kokivat opettajan syyllistäneen heitä raiskauksista.
Perälahdelle tapaamisen jälkeen lähettämässään viestissä opettaja korostaa, että ”häirintä ei ole koskaan sen kohteeksi joutuneen syytä, eikä rikos ole milloinkaan uhrin syytä”. Opettaja lupaa myös selventää vielä asiaa koko luokalle seuraavalla uskonnontunnilla.
Hyvä että varoitetaan – mutta miten
Peruskoulun kuudennen luokan uskonnonkirjassa on tosiaankin erillinen luku rasismista, ja islamiin tutustuminen kuuluu opetussuunnitelman mukaan myös evankelisluterilaiseen uskonnon opetukseen.
Kaupunginvaltuutettu Perälahti pitää sinänsä hyvänä, että koulussa tuodaan esille eri kulttuurien ja uskontojen eroja ja varoitetaan mahdollisista ongelmista, mutta se ei saisi tapahtua syyllistämällä uhreja tai suomalaisia yleensä.
– Meidän ei pidä muuttaa omia arvojamme vieraiden mukaan, Perälahti toteaa.
Hän kehottaakin vanhempia perehtymään siihen, millaisia asioita heidän lapsilleen koulussa opetetaan, ja miten.
Arka asia Hyvinkäällä
Maahanmuuttajien tekemät raiskaukset ovat arka asia Hyvinkäällä, jossa tapahtui nuoren naisen joukkoraiskaus elokuussa 2018. Uhrin mukaan tekijät olivat ulkomaalaistaustaisia ja he puhuivat uhrille vierasta kieltä, kertoo Yle. Joukkoraiskaus tapahtui metsikössä aivan Hyvinkään poliisilaitoksen vieressä.
Kaupunginvaltuutettu Perälahti kertoo, että joukkoraiskaus herätti kesällä 2018 paljon paikallista huomiota. Myös hänen oma tyttärensä mietti, että uskaltaako ulkona enää liikkua iltaisin normaalisti.
Hyvinkäällä pidettiin tuolloin naisrauhaa vaatinut mielenosoitus, jossa eräs maahanmuuttajan raiskaamaksi joutunut nuori nainen piti koskettavan puheen. Poliisi ei saanut Hyvinkään joukkoraiskauksen tekijöitä ikinä kiinni ja jutun tutkinta on lopetettu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustaja kommentoi tuoreita rikostilastoja: “Seksuaalirikosten määrä on jälleen ilmoitusten määrän nousua, ei rikosten määrän nousua”

Purra: ”Useimmat normaalilla psyykellä varustetut ihmiset ymmärtävät, että 10-vuotias ei missään olosuhteissa voi olla aidosti suostuvainen harrastamaan seksiä aikuisen miehen kanssa”

Lakivaliokunnan puheenjohtaja Meri: Lapsi ei voi koskaan antaa suostumusta seksuaaliseen kanssakäymiseen

Turtiainen: Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi – ”Ulkomaalaiset rikolliset karkotettava välittömästi”

Immonen: Ministeri Ohisalon vastaus teki asian harvinaisen selväksi – ”Hallitus ei aio puuttua maahanmuutosta aiheutuvaan seksuaalirikosaaltoon”

Orpo ja Sipilä käänsivät MTV:n tentissä maahanmuuttokeskustelun pelon lietsomiseen – Halla-aho kuittasi: ”Käsittämätöntä puhetta, kun useita kymmeniä on raiskattu ja moni on päässyt hengestään”

Lahtelaislehti kertoo, kuinka ”ostarinuorukaiset” ensin voittavat alaikäisten tyttöjen luottamuksen alkoholilla – ja myöhemmin he ivaavat näitä julkisesti

Poliisilla vanha tuttu selitys Oulun lapsiraiskauksille: ”Kotouttaminen on epäonnistunut”

Halla-aho Huomenta Suomessa: seksirikollisuutta ei voi ehkäistä kotouttamisella
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











