

LEHTIKUVA
Poliisilla vanha tuttu selitys Oulun lapsiraiskauksille: ”Kotouttaminen on epäonnistunut”
Vaikka ulkomaalaisten tekemiksi epäillyt raiskaukset ovat voimakkaasti lisääntyneet Oulussa tänä syksynä, poliisin mukaan kaupungin kaduilla on edelleen turvallista kävellä.
Poliisi tutkii Oulussa laajaa seksuaalirikoskokonaisuutta, jossa kaikissa tapauksissa tekijöiksi epäillään turvapaikanhakijoita tai muuten ulkomaalaistaustaisia henkilöitä.
Rikostapauksia on ainakin kolme, joista viimeisimmässä rikosnimikkeinä ovat törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö ja törkeä raiskaus.
Poikkeuksellisen törkeitä rikoksia
Kyseisessä tapauksessa uhri on hieman yli 10-vuotias suomalaistyttö ja tekijöiksi epäillään jopa seitsemää miestä, jotka kaikki on vangittu. Epäiltyjä voi olla enemmänkin. Rikosnimikkeitä ovat pahoinpitely, törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö ja törkeä raiskaus
Kaksi muuta epäiltyä rikosta ovat sattuneet marraskuussa. Rikosnimikkeitä tapauksissa ovat lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö sekä törkeä raiskaus ja törkeä seksuaalinen hyväksikäyttö.
Kaikissa rikostapauksissa uhrit ovat alakouluikäisiä tyttöjä. Poliisi kuvailee epäiltyjä rikoksia poikkeuksellisen törkeiksi.
Epäiltyjen tekijöiden vangitseminen lykkääntyi
Oulun rikoskokonaisuus on alkanut paljastua poliisille jo kesän aikana. Silti poliisi julkaisi melko myöhään, vasta tiistaina 4. joulukuuta tiedotteen, jossa varoitetaan paikallisia perheitä tyttölapsiin kohdistuvasta nettihoukuttelusta, joka on johtanut vakaviin seksuaalirikoksiin.
Oulun poliisin rikosylikomisarion, vt. tutkinnanjohtajan Markus Kiiskisen mukaan tiedottaminen vasta tässä vaiheessa liittyy tutkinnallisiin seikkoihin.
– Tiedotus liittyy rikostutkinnan etenemisen vaiheisiin. Meidän on siis pitänyt selvittää, mitä oikein on tapahtunut. Epäillyt tekijät eivät ole olleet tiedossa vielä kesällä, vaan olemme vielä syksyn aikana keränneet tietoja ja tutkineet asioita, jolloin tekijöitä on varmisteltu, Kiiskinen sanoo.
Osa rikoksista epäillyistä tekijöistä on vangittu vasta marraskuussa. Kiiskisen mukaan kaikki kolme rikostapausta ovat toisistaan erillisiä.
– Tapahtumat ovat sattuneet osin samanaikaisesti, mutta ne eivät liity toisiinsa. Koska kaikkiin kolmeen tapaukseen kuitenkin liittyy yhtenäisiä piirteitä, harkitsimme, että poliisin olisi nyt syytä varoittaa asiasta.
Yhä useampi ulkomaalainen raiskaa
Ulkomaalaistaustaiset tekijät ovat tunnetusti yliedustettuina raiskaustilastoissa. Raiskauksista epäillyistä henkilöistä vajaa puolet on ulkomaan kansalaisia. Tässä joukossa on määrällisesti eniten irakilaisia ja afganistanilaisia.
Afrikkalaissyntyisten tekemien raiskausrikosten määrä vuonna 2014 oli 12-kertainen kantaväestöön verrattuna. Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa syntyneiden kohdalla määrä oli jopa 13-kertainen. Monet seksuaalirikokset eivät silti koskaan edes päädy poliisin tietoon.
Kiiskinen myöntää, että Oulun epäiltyjen raiskaustapauksien taustalla on osin vuonna 2015 Suomeen kohdistunut ennätysmäinen turvapaikanhakijoiden määrä.
– Heidän kotouttamisensa on epäonnistunut. Kun vuonna 2015 maahan saapui paljon turvapaikanhakijoita, sen jälkeen on jouduttu kotouttamisprosessissa keskustelemaan kulttuurieroista ja nuorten naisten huomioimisesta. Silti korostan edelleen, että Oulussa tutkittavat kolme rikostapausta ovat toisistaan erillisiä, eikä sen perusteella pitäisi tehdä yleistyksiä.
– Ulkomaalaistaustaisten tekemiksi epäillyt rikosjutut ovat kasvussa, ja näihin uusimpiin tapauksiin liittyy sosiaalinen media, Kiiskinen sanoo.
Onko Oulussa enää turvallista liikkua?
Onko Oulu enää turvallinen kaupunki, jossa vaikka 14-vuotias tyttö voi liikkua kaduilla? Kiiskisen mukaan on, huolimatta viimeaikaisista tapahtumista.
– Kyllä kaduilla uskaltaa liikkua edelleen. Sosiaalisen median käyttämiseen kannattaa kuitenkin kiinnittää huomiota, Kiiskinen sanoo.
Presidentti ja pääministeri “järkyttyivät”
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen jätti keskiviikkona eduskunnassa hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen ulkomaalaisten tekemiin seksuaalirikoksiin liittyen. Immonen kysyy, mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä, jotta ulkomaalaisten tekemät seksuaalirikokset saadaan loppumaan.
– Nämä tapaukset osoittavat yksiselitteisesti sen, miten turvattomaksi ympäristöksi Suomi muuttuu haittamaahanmuuton seurauksena, Immonen toteaa.
Suomen korkein valtiojohto, presidentti Sauli Niinistö ja pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kommentoivat molemmat Oulun tapahtumia itsestään selvillä sanankäänteillä, eli molemmat olivat järkyttyneitä. Myös sisäministeri Kai Mykkänen (kok.) kertoi järkytyksestään.
Minkäänlaisia konkreettisia esityksiä ei kuultu sen kummemmin pääministeriltä kuin tasavallan presidentiltäkään siitä, mitä pitäisi tehdä että lapsiraiskaukset voidaan jatkossa estää. Mykkäseltä kukaan ei odottanutkaan mitään.
Hallitus syyllinen haittamaahanmuuttoon
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sivalsi keskiviikkona hallitusta holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Halla-aho kuittasi ministeri Mykkäsen lausunnot järkyttymisestä pelkiksi löysiksi puheiksi.
– Se ei ole mikään toimenpide, että todetaan tapahtumat ”kauheiksi” tai ”törkeiksi”. Tämä on pelkkää puhetta, joka ei ehkäise vastaavia tapauksia, Halla-aho kirjoitti Facebookissa.
Halla-ahon mielestä sekin olisi toimenpide, että turvapaikanhakijat ja kielteisen päätöksen saaneet henkilöt sijoitettaisiin paikkaan, josta heillä ei ole pääsyä jahtaamaan tavallisia ihmisiä.
– Esimerkiksi saareen. Tätä perussuomalaiset ovat esittäneet, ja esittävät edelleen, mutta Mykkäselle ja kumppaneille sellainen on ääriajattelua.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pohjois-Afrikka alaikäiset uhrit Lähi-itä haittamaahanmuutto seksuaalirikokset Kai Mykkänen Raiskaus Sauli Niinistö Turvapaikanhakijat Oulu Juha Sipilä Poliisi hallitus Olli Immonen Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Mykkänen ja hallitus eivät ole tehneet mitään raiskausten ehkäisemiseksi – eivätkä tule tekemään jatkossakaan

PS-valtuutettu vastasi Sipilälle Twitterissä: “On sitten mitta 100 % täynnä tuota tekopyhää p*skaa”

Antti Rinne sitoo silmänsä – Oulun raiskausten suututtama Purra: “Eikö ymmärrä signaalia?”

Sebastian Tynkkynen organisoi maanantaiksi Ouluun mielenosoitusta alaikäisiin kohdistuvien seksuaalirikosten vuoksi – “Tätä aihetta eivät päättäjät vain yksinkertaisesti voi ohittaa”

Immonen: Turvattomaksi muuttunut ilmapiiri Suomessa on poliittisten päättäjien syytä – kansa vaatii puheiden sijaan tekoja

Perussuomalaiset haluaa lopettaa kokonaan sellaisen maahanmuuton, joka on haitallista ja käy kalliiksi – Suomi ei tällä hetkellä houkuttele huippuosaajia vaan halpatyövoimaa ja turvapaikkaturisteja

Jälleen uusi, järkyttävä lapsiin kohdistunut seksuaalirikosvyyhti – uhrit 6-15-vuotiaita poikia

Halla-aho tänään Sipilälle Oulussa: Milloin maahanmuuttoon liittyvistä lieveilmiöistä voi puhua ilman, että se leimataan flirttailuksi?

Purra: “Useimmat normaalilla psyykellä varustetut ihmiset ymmärtävät, että 10-vuotias ei missään olosuhteissa voi olla aidosti suostuvainen harrastamaan seksiä aikuisen miehen kanssa”
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää