
EU:n energiakomissaari haluaa kiristää unionin päästötavotteita – vaatisi massiiviset investoinnit joka vuodelle
Energiakomissaari Miguel Arias Cañete haluaa uniolle aiempaa tiukemmat hiilipäästörajat, talouslehti Financial Times kirjoittaa. EU:n tulisi vähentää päästöjä 45 prosenttia vuoden 1990 päästötasosta vuoteen 2030 mennessä. Nykyinen tavoite on 40 prosentin päästöjen kutistaminen. Tiukennukset tulevat kuitenkin kasvavan hintalapun kera.
EU:n päästöleikkaustavoitteet ovat maailman kärkitasoa, mutta Cañeten mukaan unioni voi toimia vieläkin määrätietoisemmin. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump irroitti maansa Pariisin ilmastosopimuksesta, koska sen noudattaminen olisi nostanut liiaksi kustannuksia. EU-maiden tulisi komissaarin mukaan kuitenkin hyväksyä esitetyt päästöleikkaustavoitteet.
Vuoteen 2030 mennessä puolet unionin energiatuotannosta tulisi tulla uusiutuvista lähteistä. Cañete pitää tavoitetta haasteellisena. Se vaatii myös 379 miljardin euron investointeja joka vuosi 2021-2030 välisinä vuosina.
YK:n ilmastoneuvotteluista tulossa vaikeat
Cañeten tavoitteet tulevat esille YK:n ilmastoneuvotteluissa, jotka pidetään Puolassa vuoden lopulla. Tavoitteiden suhteen erimielisyyttä on vielä siitä, tulisiko jokaiselle maalle määrätä yhdenmukaiset tavoitteet vai tulisiko kehittyvillä ja kehittyneillä mailla olla omat maalit.
Joillain EU-mailla on näitäkin kunnianhimoisemmat päämäärät. Neljäntoista EU-maan energiaministerit kiristäisivät tavoitteita vielä komissaaria tiukemmin. Näiden maiden ministerien mukaan aurinko- ja tuulivoiman tuottaminen on huokeampaa ja sen myötä tavoitteet voisivat olla kovempiakin.
Heidän mukaansa EU voisi pyrkiä leikkaamaan päästöjä vuoden 1990 tasosta jopa 55 prosenttia vuoteen 2030 mennessä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

EVA:n tutkimus paljastaa arvomuutoksen: Suomalaiset kallistuvat oikealle, identiteettipolitiikka ei enää vetoa kansaan kuten ennen
Elinkeinoelämän valtuuskunnan tuore arvo- ja asennetutkimus osoittaa, että suomalaisten asenteet ovat siirtyneet selvästi oikeistolaisempaan suuntaan kuluneen vuosikymmenen aikana. Suomalaisista noin puolet (49 prosenttia) asemoi itsensä poliittisesti oikealle, vajaa kolmannes vasemmalle (31 prosenttia) ja viidesosa (19 prosenttia) keskelle.