

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Raatikainen: Hallitsematon maahanmuutto pysäytettävä tai terrori-iskujen määrä kasvaa entisestään
Kansanedustaja ja eurovaaliehdokas Mika Raatikainen pitää humanitäärisen maahanmuuton aiheuttamaa terrorismiuhkaa ja lähiöväkivaltaa Suomen tällä hetkellä pahimpina turvallisuusuhkina. Sen vuoksi on tärkeää saada poliisin toimintamenot pikaisesti kuntoon.
Vielä vuonna 2010 Suomessa oli lähes kahdeksantuhatta virkaa tekevää poliisia. Tänä päivänä luku on enää noin 7 150 ja ennusteen mukaan vuonna 2020 virassa on enää 6 300 poliisia.
Perussuomalaisten eurovaaliehdokas Mika Raatikaisen mielestä kenttäpoliisin resursseja täytyy vahvistaa kouluttamalla ja palkkaamalla vähintään kahdeksansataa uutta poliisia kenttätehtäviin 2020-luvun alkuvuosina.
– Vähennetään nettipoliiseja, jotka kyttäävät ajatusrikollisia sosiaalisessa mediassa. Tilalle oikeita poliiseja takaamaan arjen turvallisuus, huolehtimaan liikenneturvallisuudesta ja selvittämään rikoksia, Raatikainen toteaa.
Kansalaisten oikeusturva vaarassa
Suomessa on Pohjoismaista ylivoimaisesti vähiten poliiseja per asukas. Esimerkiksi Ruotsissa poliiseja on kaksi tuhatta asukasta kohti, kun suhdeluku Suomessa on 1,3. Kansalaisten turvallisuuden takaaminen on valtiovallan ensisijaisia tehtäviä.
– Kyse ei ole pelkästään siitä, että ulkona on turvallista liikkua, vaan myös oikeusturvasta. Kun poliisin resursseja vähennetään, tutkinta-ajat kasvavat entisestään ja rikosten selvittämisprosentti heikkenee, sanoo Raatikainen.
Hallitsematon maahanmuutto on pysäytettävä
EU:n tasolla on hallitsemattoman maahanmuuton pysäyttäminen ensiarvoisen tärkeää. Tämä tapahtuu muuttamalla Schengenin rajasäännöstöä siten, ettei sisärajatarkastusten kestolla olisi enää mitään aikarajoitteita ja jättämällä niiden aloittaminen ainoastaan jäsenmaiden oman harkinnan varaan.
Euroopassa laittomasti olevat oleskelijat ja potentiaaliset terroristit pitäisi palauttaa omiin maihinsa.
– EU-maiden pitää satsata pakolaisleirien ylläpitoon erityisesti Syyrian lähialueilla, mikä mahdollistaisi pakolaisille inhimillisen elämän edellytykset ja nopean paluun kotimaahansa olosuhteiden parannuttua, Raatikainen sanoo.
Maahanmuuttosäännöksiin tiukennuksia
Maahanmuuttolainsäädännön suhteen Euroopan tulee alkaa soveltaa äärimmäisen tiukkoja säännöksiä. Lukuisat EU-maat ovat Suomesta poiketen jo tehokkailla kansallisilla toimenpiteillä laskeneet ulkomaalaisten oleskelulupia, perheenyhdistämisiä ja sosiaalietuuksia koskevat säädöksensä unionilainsäädännön ja kansainvälistä pakolaisuutta koskevien sopimusten minimirajalle.
– EU:ssa on käynnissä lukuisia asetus- ja direktiivimuutoshankkeita, jotka koskevat muun muassa pakolaisuuden määritelmää, turvapaikkamenettelyä, sosiaalietuuksia ja vastuunmäärittämistä, kertoo Raatikainen.
EU:n ulkorajat valvontaan
EU:n on Raatikaisen mielestä siirrettävä painopistettä etenkin turvapaikanhakijoiden taakanjakokeskustelusta siihen, että unionin ulkorajoja valvotaan tehokkaasti. Kaikki unionin maa- ja vesirajat laittomasti ylittävät henkilöt on pystyttävä käännyttämään lähtömaihinsa EU:n raja- tai merivartioston toimesta. Raja- ja merivartiostoille on myös taattava riittävät henkilö- ja materiaaliresurssit.
Lisäksi EU-maiden on yhdessä aloitettava diplomaattiset neuvottelut etenkin Geneven pakolaissopimuksen ja sen lisäpöytäkirjan muuttamiseksi tai jopa purkamiseksi.
– Näitä sopimuksia ei niiden solmimisaikaan toisen maailmansodan jälkeen tarkoitettu kansainvaellusten mahdollistajaksi, vaan väliaikaisen suojelun tarjoamiseksi rodun, uskonnon tai muun henkilöön liittyvän tekijän vuoksi vainotuille yksilöille. Eurooppalaisen sosiaalisen mallin pelastamiseksi on selvää, että globaalilla tasolla on saavutettava yhteisymmärrys henkilökohtaisen turvapaikanhakuoikeuden kumoamisesta silloin, kun henkilö laittomasti ylittää valtion maa- tai vesirajat, Raatikainen toteaa.
Tulevat eurovaalit tärkeämmät kuin koskaan
Jos edellä mainittuja toimenpiteitä ei tehdä, tulee hallitsematon maahanmuutto jatkumaan ja turvallisuus entisestään heikkenemään. EU-maiden sosiaaliturvajärjestelmä ylirasittuu vakavasti ja yhteiskunnallinen koheesio murenee.
Vuosien 2015 ja 2018 välillä tehtiin EU-maissa useita islamistisia terrori-iskuja, joiden määrä tulisi eskaloitumaan.
– Nämä europarlamenttivaalit ovat tärkeämmät kuin koskaan, koska EU-kriittisen Ison-Britannian lähtiessä pois Euroopan unionista poistuu samalla myös suurin yksittäinen EU-kriittinen toimija. Mikäli kansallismielisten, EU-kriittisten puolueiden kannattajat yrittävät protestoida EU:ta vastaan jättämällä äänestämättä, tilalle pääsee liittovaltion ja hallitsemattoman maahanmuuton kannattajia, Raatikainen toteaa ja lisää:
– En voi korostaa tätä liikaa – jos haluatte säilyttää Suomen itsenäisyyden, silloin oikea tapa toimia ei ole jättää äänestämättä, vaan mennä uurnille äänestämään perussuomalaisia, jotka ovat ainoa suomalainen puolue, joka kuuluu europarlamentissa liittovaltiokehitystä vastustavaan ryhmään. Tästä kannattaa puhua myös ystäville, naapureille ja kaikille muillekin äänioikeutetuille.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
- äänestäminen pakolaisleirit rajatarkastukset kansainvaellus terrorismin uhka haittamaahanmuutto Rajavalvonta Iso-Britannia Mika Raatikainen Schengen Suomi Turvallisuus Poliisi Eurovaalit EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset kyselytunnilla: Irakilaiset on palautettava kotimaahansa – nyt

Raatikainen: EU:ssa rynnitään kohti liittovaltiota – ”Kansallisvaltioilta viedään tuhkatkin pesästä’

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä: Nykyistä kehitysapu voi kutsua ennemmin kehittymättömyysrahaksi

Raatikainen: Sisäministerin esittämät lähiöpoliisit kuulostavat paluulta menneisyyteen, taajamiin tarvitaan normaaleja poliisipartioita – ”On viisasta varautua jatkossa ääri-ilmiöihin”

Eurovaaliehdokas Nieminen: ”Kansalliset sisärajat saatava omaan hallintaan”

Suomalaisten ja muiden eurooppalaisten huolet samansuuntaisia: Huolina on maahanmuutto, terrorismi ja taloustilanne

Eurovaaliehdokas Reijonen: ”Suomen pidettävä parempaa huolta omista kansallisista eduistaan”

Halla-aho Isis-leirillä oleskelevista suomalaisnaisista: ”He ovat käveleviä aikapommeja, jos tänne pääsevät”

Halla-aho Isis-lasten pelastamisesta: Uskooko joku vakavissaan, että imeväis- tai taaperoikäinen lapsi käydään noutamassa, mutta äidille sanotaan, että ”sinä jäät tänne”?
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.