

PS ARKISTO
Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner vaatii EU-toimielinten korruptiota kuriin: ”Esimerkiksi elpymisvälineen varojen käytössä on mittavia väärinkäytöksiä”
Euroopan parlamentin jäsen ja eurovaaliehdokas Pirkko Ruohonen-Lerner (ps./ECR) toivoo saavansa jatkoa korruptionvastaiselle työlleen. Ruohonen-Lerner on toiminut meppinä yhteensä viiden vuoden ajan kahdella eri parlamenttikaudella.
Europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lernerin ensimmäisellä meppikaudella 2015-19 hänen päätyötään oli veronkierron, talousrikosten ja rahanpesun kitkeminen.
– Tätä työtä tein neljä vuotta talous- ja raha-asioiden valiokunnassa ECONissa, PANA-tutkintavaliokunnan varapuheenjohtajana sekä talousrikoksia, veropetoksia ja veronkiertoa käsittelevän TAX3-erityisvaliokunnan jäsenenä.
Talousarviovarat eivät saa valua korruptioon
Kuluneella kaudella 2023-24 Ruohonen-Lerner on toiminut talousarvion valvontavaliokunnassa CONTissa, joka valvoo EU-budjetin käyttöä Euroopan tilintarkastustuomioistuimen tukemana. Lisäksi hän on toiminut ING2-erityisvaliokunnassa, joka käsitteli ulkomaista sekaantumista EU:n vaaliprosesseihin, sekä työllisyyden ja sosiaaliasioiden EMPL-valiokunnassa.
– On tärkeää varmistaa, että talousarviovarat käytetään mahdollisimman tehokkaasti eivätkä ne valu korruptoituneisiin hankkeisiin. Esimerkiksi elpymisvälineen varojen käytössä on mittavia väärinkäytöksiä, ja tähän tulee puuttua, kertoo Ruohonen-Lerner.
Qatargate avasi silmiä
Joulukuussa 2022 Euroopan parlamenttia järisytti korruptioskandaali, jossa ryvettyi parlamentin demariryhmän meppejä, muiden muassa kreikkalainen parlamentin varapuhemies Eva Kaili. Heidän epäillään saaneen mittavia lahjuksia Qatarilta ja Marokolta.
Skandaalin seurauksena ING2-erityisvaliokunnan mandaattia laajennettiin käsittelemään lahjomattomuuden, avoimuuden ja vastuuvelvollisuuden vahvistamista Euroopan parlamentissa. Lisäksi parlamentin puhemies Roberta Metsola esitti 14-kohtaisen suunnitelman sääntöjen uudistamiseksi.
– Parlamentissa on vahvistettu esimerkiksi väärinkäytösten paljastamista koskevat sisäiset säännöt. Sääntöjä on tiukennettu myös esimerkiksi entisten jäsenten lobbaustoiminnan rajoittamiseksi, ja lobbaritapaamisten ilmoittaminen on tehty pakolliseksi, kertoo Ruohonen-Lerner.
Väärinkäytösten ilmoittajia suojeltava
Ruohonen-Lerner oli itse mukana neuvottelemassa EU:n toimielinten, eli komission, neuvoston ja parlamentin, yhteistä avoimuusrekisteriä ECR-ryhmän puolesta. Hän on myös toiminnassaan edistänyt väärinkäytösten ilmoittajien suojelua.
– Päätöksenteon tulee olla mahdollisimman avointa. On tärkeää tietää, keitä päätöksentekijät ja virkamiehet tapaavat ja ketkä vaikuttavat kulissien takana EU-toimielinten päätöksiin. Mahdollisista väärinkäytöksistä on voitava ilmoittaa ilman pelkoa siitä, että ilmoittaja joutuu kostotoimenpiteiden kohteeksi.
Euroopan parlamentin vaalien varsinainen vaalipäivä on tuleva sunnuntai 9. kesäkuuta, ja uusi parlamentti aloittaa heinäkuun puolessavälissä.
– Ensi töikseen uuden parlamentin on otettava kantaa siihen, mitä kesken jääneitä asioita jatketaan. Tällaisia ovat esimerkiksi direktiivi korruption torjunnasta, kertoo Ruohonen-Lerner.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Eva Kaili Roberta Metsola EU:n elpymisväline EU-direktiivit talousrikokset skandaali veropetokset Euroopan unioni Väärinkäytökset Rahanpesu Veronkierto Pirkko Ruohonen-Lerner korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Massasiirtolaisuus on noussut eurooppalaisten nuorten suurimmaksi peloksi ilmaston ja ympäristön sijasta

Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner pitää ECR-ryhmän leimaamista laitaoikeistoksi vasemmiston vaalipropagandana: ”Vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla”

EU:n elvytysrahat rikollisten liiveihin Italiassa – mafian apuna häärivät parhaat tukiasiantuntijat sekä tekoäly

Putinin asiamiehet Brysselissä paljastettava – Ruohonen-Lerner vaatii ennen eurovaaleja julkiseksi tietoa siitä, ketkä ehdokkaista ovat saaneet venäläistä rahaa

Ruohonen-Lerner vaatii järkeä EU:n rahankäyttöön: Valtavia summia valunut väärinkäytöksiin ja turhiin menoihin

Oikeusministeriö päivittää korruptionvastaisen toimenpideohjelman
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
Uusimmat

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











