Feministipuolueen puoluejohtaja työskentelee Ylelle – ei pidä itse asetelmaa ongelmallisena

17.11.2017 |07:00

Suomen Uutiset nosti tiistaina julkaistussa Eero Mäntymaata koskevassa jutussaan esiin feministipuolueen puheenjohtajan Katju Aron työskentelyn Ylelle. Aro ei itse pidä asetelmaa ongelmallisena. Hän kommentoi asiaa Twitterissä.

– PS esittää toistuvasti, että Yle ei saisi palkata minua töihin poliittisen taustani vuoksi. Minut rekrytoidaan ammattitaitoni ja -etiikkani vuoksi. On vastenmielistä että puolue pyrkii käytännössä horjuttamaan työmahdollisuuksiani, vihjailuilla kun vaikutetaan myös työnantajiini, Aro twiittasi.

Aro on tehnyt muun muassa Sinut on käännytetty -jutun suunnittelun ja editoinnin sekä kuvitusta Ylen julkaisemmiin juttuihin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
7.
Suomen uutiset logo

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan

10.11.2025 |18:05

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää