

MIKA RINNE
Hakkarainen: Suomi alkaa olla miehitetty maahanmuuttajilla
Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkaraisen mielestä Suomi alkaa olla miehitetty maa, koska maahanmuuttajien määrä on paisunut liian suureksi.
– Turvapaikanhakijoista 85 prosenttia on miehiä ja he toimivat, niin kuin miehitetyssä maassa tapahtuu. Rikoksia tehdään ja niiden määrä vain lisääntyy. Vaikka valtamedia hyssyttelee tosiasioita, niin esimerkiksi poliisista on otettu minuun nimettömänä yhteyttä ja kysytty, että miksi asioista ei kerrota kuten ne ovat, Hakkarainen kertoo.
”Ukot huutelevat tyttölasten perään”
Hakkarainen puhui Jyväskylässä lauantaina järjestetyssä maahanmuuton vastaisessa mielenosoituksessa. Hän sanoi, että puolueen täytyy toimia yhteistyössä hallituksessa, mutta se ei tarkoita vaikenemista maahanmuuton ongelmista.
– Monet ihmiset ovat olleet minuun yhteydessä. Vanhemmat eivät uskalla päästää lapsiaan yksin kouluun vaan vievät heidät sinne autolla. Lapset pelkäävät ja vanhemmat joutuvat suojelemaan heitä, koska vieraat ukot huutelevat ja viheltelevät tyttölasten perään. Tätä ei saisi joidenkin mielestä sanoa ääneen, mutta minun suuta ei tukita, Hakkarainen jyrähtää.
”Maaliskuussa aletaan leikkaamaan
turvapaikanhakijoiden etuisuuksia”
Turvapaikkapolitiikan muuttamista vaikeuttaa Hakkaraisen mukaan aikaisemmin tehdyt virheet.
– Edelliset hallitukset ovat saattaneet meidät tähän kestämättömään tilanteeseen. Perussuomalaiset eivät ottaisi turvapaikanhakijoita, mutta kätemme ovat sidotut aikaisemmin tehtyjen sopimusten takia. Meillä on kreikkalainen laskutikku takataskussa, jos maahanmuuttoa pidetään rikkautena.
Hakkarainen muistuttaa, että sopimuksista huolimatta perussuomalaiset ja hallitus tekevät koko ajan työtä maahanmuuton kuriin saamiseksi.
– Teemme mitä pystymme, mutta asioita ei muuteta hetkessä. Esimerkiksi ensi maaliskuussa aletaan leikkaamaan turvapaikanhakijoiden etuisuuksia, joten eiköhän se hillitse osaltaan turvapaikkaturismia, Hakkarainen uskoo.
Hakkarainen varoittaa Natosta
Suuri muutos maahanmuuton kehityksen kääntämisessä takaisin oikeaan uomaan, edellyttäisi Hakkaraisen mielestä irtautumista EU:sta.
– Silloin päätösvalta olisi jälleen meillä. Voisimme tehdä rajatarkastuksia tarpeen mukaan ja pakolaisvirta loppuisi siihen, Hakkarainen toteaa.
EU:sta irtautuminen olisi Hakkaraisen mukaan kallis ratkaisu, mutta ei kuitenkaan niin kallis kuin hallitsemattomasta maahanmuutosta koituva lasku. Nato-jäsenyydestä haaveileville Hakkarainen haluaa laittaa jäitä hattuun.
– Jos menemme Natoon, niin Venäjä suuttuu ja aukaisee rajat. Silloin sieltä tulee miljoona afgaanipakolaista meidän elätettäväksi. Mitä sitten tehdään, jos olemme jo nyt vaikeuksissa maahanmuuton takia? Hakkarainen kysyy.
Mielenosoitus veti väkeä
Jyväskylän mielenosoitukseen osallistui toistasataa ihmistä, jotka vastustavat Suomen hallitsematonta maahanmuuttopolitiikkaa. Jyväskyläläiset Paula Holappa ja Pirkko Rastas osallistuivat rauhallisesti sujuneeseen tapahtumaan.
– Rajat pitää saada kiinni, koska meille tulee liikaa turvapaikanhakijoita. Turvapaikkaturismille pitää panna piste ja poistaa maahamme väärin perustein tulleet, Holappa vaatii.
– Suomalaiset voivat itse huonosti. Meillä on paljon työttömyyttä. Omista kansalaisista täytyy huolehtia ennen kuin maahanmuuttajista, Rastas huomauttaa.
Maahanmuutto hallitsematonta
Jyväskyläläiset Pauliina Siltala ja Tuomo Mäkinen jakoivat mielenosoittajille hernekeittoa perussuomalaisten soppatykistä.
– Maahanmuutto on erittäin hallitsematonta. Lisää väkeä tulee koko ajan ja sen takia joudutaan kiristämään suomalaisten oloja ja se menee jo riiston puolelle, Siltala arvostelee.
– Hernekeittoa on jaettu runsaat sata annosta, joten maahanmuuton vastustajia on paljon liikkeellä. Meidän sanoma on selvä eli rajat täytyy laittaa kiinni, Mäkinen sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen: Reumasairaalan rahat valuivat terroristeille

Eerola: ”Mitä enemmän Lähi-idästä ja Afrikasta tulee maahanmuuttajia, sitä enemmän raiskaukset lisääntyvät”

Niikko: Maahanmuutto mitätöi valtiontalouden kulukuurin

Savolaiskylä torjuu turvapaikkaturistit: ”Itku pääsee, jos pakotetaan ottamaan pakolaisia”

Ministeri Mäntylä Huomenta Suomessa: ”Turvapaikanhakijoista miljardikustannukset – näin ei voi jatkua”

Hakkarainen tulistui Nizzan 86 kuolonuhria vaatineesta rekkaiskusta – joutuu itse syytettyjen penkille
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Marinin hallituksen luoma opiskelijamaahanmuuttomonsteri näkyy vielä Rauman leipäjonoissa – järjestelmän purku jo hyvässä vauhdissa
Marinin hallitus loi opiskelijamaahanmuuton ympärille punoutuvan hyväksikäyttäjien verkoston. Kärsimään joutuvat sekä ulkomaiset opiskelijat että suomalaiset veronmaksajat. Perussuomalaisten johdolla valmisteltuja korjaustoimenpiteitä vastustavat keskusta, vasemmisto ja kaikki toiminnalla tienaavat.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Purra: Media komppaa opposition valheita euron bensasta
Purra sivaltaa keskustaa, SDP:tä ja näitä myötäilevää mediaa tietoisesta valheen levittämisestä. Vaikka perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet euron bensaa, tällainen väite toistuu edelleen yhä aggressiivisemmin opposition ja median ulostuloissa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














