

LEHTIKUVA
Hakkasi vaimonsa hengiltä keskellä katua – Limburgin tunisialainen kirvesmurhaaja katosi nettisensuuriin
Naisen julkinen mestaus kirveellä keskellä katua on järkyttänyt koko Saksaa. Video tunisialaistaustaisesta miehestä hakkaamassa ex-vaimonsa päätä irti kirveellä on levinnyt netissä metsäpalon lailla, vaikka somealustat ovat pyrkineet sensuroimaan sitä parhaansa mukaan. Maahanmuuttajien rikollisuuteen erikoistunut saksalaistoimittaja pitää yhtenä murhan tärkeimmistä syistä sitä, että tekijä elää islamilaisessa rinnakkaisyhteiskunnassa.
Viime perjantaina 34-vuotias tunisialaistaustainen mies ajoi autolla ex-vaimonsa päälle Limburgissa. Silminnäkijän kuvaamalla videolla näkyy, miten mies hakee auton peräkontista kirveen, kävelee kadulla makaavan, pahasti loukkaantuneen vaimonsa luokse, ottaa tukevan haara-asennon ja alkaa kylmän rauhallisesti hakata vaimonsa päätä irti kirveellä. Mies iskee kirveellä kerta toisensa jälkeen, tyynesti ja määrätietoisesti. Saatuaan urakkansa päätökseen mies huokaisee tyytyväisenä, kuin raskaan työpäivän jälkeen, katsoen työnsä tuloksia.
Silminnäkijän kirvesmurhasta ottama video levisi netissä kuin kulovalkea, vaikka kaikki somealustat pyrkivät estämään sen levittämisen. Monet saksalaislehdet uutisoivat asiasta ensin tyyliin ”mies tappoi vaimonsa kirveellä”, peitellen poliisin kiinni ottaman miehen maahanmuuttajataustaa. Suomen lehdissä tästä koko Saksaa järkyttäneestä tapauksesta ei näytä olevan mitään mainintaa.
Arabilehdet avoimempia kuin saksalaismedia
Jopa arabilehdet kirjoittivat tapauksesta avoimemmin kuin saksalaismedia. Saksalais-libanonilainen ohjaaja ja TV-toimittaja Imad Karim julkaisi käännöksiä arabiankielisten tiedotusvälineiden kirvesmurhaa koskevista jutuista Facebook-sivullaan. Tästä hyvästä Facebook antoi Karimille 30 päivän kirjoituskiellon.
– Puhtaasti tosiasioihin perustuvaa uutisointia sensuroidaan ja siitä rangaistaan. Tervetuloa vuoden 2019 Saksaan! kirjoittaa toimittaja Stefan Schubert mediakritiikkiin erikoistuneella Journalistenwatch-sivustolla.
Islamilainen rinnakkaisyhteiskunta
Stefan Schubert on maahanmuuttajarikollisuuteen erikoistunut toimittaja ja kirjailija, jonka uusin teos ”Turvallisuusriski islam” käsittelee rikollisuuden, väkivallan ja terrorismin yhteyttä islamiin. Schubert on sitä mieltä, että kirvesmurhan taustalla on islamilainen rinnakkaisyhteiskunta, jossa murhan tekijä kasvoi, mutta tästä asiasta ei uskalleta Saksassa puhua.
– Politiikan ja median vaikuttajat ovat alistuneet islamin puolustelijoiksi, Schubert kirjoittaa. Poliittisen korrektiuden nimissä länsimaisen yhteiskunnan perusoikeudet, kuten ihmisoikeudet, sananvapaus, naisten oikeudet ja seksuaalivähemmistöjen oikeudet on uhrattu monikulttuurisuuden alttarilla.
Kirvesmurhasta pidätetty Imad A. on syntynyt Saksassa tunisialaiseen maahanmuuttajaperheeseen. Islam on Tunisian valtionuskonto, jota lähes kaikki tunisialaiset tunnustavat. Schubert arvelee, että tekijä on varttunut vahvasti islamilaisessa rinnakkaisyhteiskunnassa, vaikka onkin saanut Saksan kansalaisuuden jo syntyessään.
– Monien muslimien kohdalla islam tarkoittaa yhteiskunnallista järjestystä, jossa sharia on asetettu Saksan perustuslain ja rikoslain yläpuolelle, Schubert kirjoittaa.
Kunniakulttuurin vaikutus
Hänen mukaansa tällaista julmaa teloitusta olisi mahdotonta kuvitella ilman ”väkivaltaa tukevaa” islamilaista yhteisöä. Schubert kertoo, että miehen sukulaiset auttoivat häntä jäljittämään ex-vaimoaan. Hän pitää tapahtunutta selvänä kunniamurhana, jossa suku on painostanut miestä palauttamaan ”suvun kunnian”.
Myös uhri oli tunisialainen. Saksaan kuusi vuotta sitten opiskeluviisumilla saapunut 31-vuotias nainen meni pian tulonsa jälkeen naimisiin Imadin kanssa. Heille syntyi kaksi lasta. Suhde oli väkivaltainen. Lopulta vaimo ei enää kestänyt, vaan otti avioeron ja muutti lastensa kanssa naisten turvakotiin Limburgiin, noin 70 kilometrin päähän parin entisestä yhteisestä asuinpaikasta. Mutta mies oli saanut ex-vaimonsa salaisen osoitteen selville tuttavaltaan, joka työskentelee väestörekisteritoimistossa.
Stefan Schubert kirjoittaa pelkäävänsä, että ”kaikkien aikojen värikkäimmässä Saksassa” miehen suvun ja islamilaisen rinnakkaisyhteiskunnan rooli jätetään huomiotta tätä julmaa kirvesmurhaa käsiteltäessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Stefan Schubert kunniamurha islamilainen rinnakkaisyhteiskunta Limburg kirvesmurha Tunisia Sharia Islam Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkynen:”Samaan aikaan, kun poliisin pöydällä on valtavasti ilmoituksia lapsiin kohdistuvista seksuaalirikoksista, resursseja käytetään epämääräiseen kiihottamispuheiden penkomiseen”

Irakissa ei metoo-liikkeestä ole kuultukaan – ei siitä olisi mitään hyötyäkään, koska naisen pahin uhka on oman perheen sisällä

Poliisilla vanha tuttu selitys Oulun lapsiraiskauksille: ”Kotouttaminen on epäonnistunut”

Halla-aho tänään Sipilälle Oulussa: Milloin maahanmuuttoon liittyvistä lieveilmiöistä voi puhua ilman, että se leimataan flirttailuksi?

Junnila: Ei hyssyttelyä – Turun islamilaisesta terrori-iskusta on voitava puhua

Saksassa kolmasosa väestöstä maahanmuuttajataustaisia vuonna 2040

Uudet tulijat pistävät Saksan etniset rikollisjengit ahtaalle

Kunnia on katkera juoma: Näin suku vahtii ja painostaa afgaanityttöjä

Kunniaväkivalta rehottaa Ruotsissa – naisten oikeuksia poljetaan takaisin muinaisuuteen
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.















