

LEHTIKUVA
Halla-aho: Ei ihme, että Suomi tuottaa väkilukuunsa nähden poikkeuksellisen paljon jihadisteja
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho tyrmää sisäministeriön ehdotuksen, jonka mukaan terroristijärjestöjen riveistä Suomeen palaaville henkilöille pitäisi harkita erityisiä sosiaalipalveluja, kuten ohitusmahdollisuutta asuntojonossa.
Sisäministeriö on julkaissut ehdotuksen viranomaisyhteistyön järjestämiseksi, jonka tarkoitus on edistää taistelualueilta Suomeen palaavien ja terroritoimintaan osallistuneiden integroimista yhteiskuntaan.
Ohituskaista yhteiskunnan palveluihin
Sisäministeriö ehdottaa harkittavaksi, että Suomeen palaaville taistelijoille muun muassa tarjottaisiin yksilöllisiä asunto- ja sosiaalietuja, jolloin kyse olisi eräänlaisesta ”ohituskaistasta” yhteiskunnan palveluihin.
– Taistelualueelta palaavan yhteiskuntaan integroitumisen kannalta on keskeistä saada hänen elämäänsä liittyvät perusasiat, kuten asunto ja toimeentulo kuntoon, ministeriön ehdotuksessa lukee.
Eri arvioiden mukaan Suomesta on lähtenyt ulkomaille terroristijärjestöjen, kuten Isisin joukkoihin ainakin noin 80 henkilöä ja joitakin kymmeniä heistä on palannut Suomeen. Ministeriön tavoitteena on vähentää tällaisiin henkilöihin liittyviä turvallisuusuhkia.
Madaltaisi kynnystä terrorismille
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho tyrmää sisäministeriön suunnitelmat.
– Tässä ehdotuksessa ei ole mitään tolkkua. Sisäministeriön ehdotus saisi aikaan omituisen tilanteen. Sen sijaan ettei rangaistaisi terroritoimintaan osallistumisesta, siitä pitäisi ehdotuksen mukaan siis palkita, Halla-aho ihmettelee.
– Suomesta lähtee jo nyt taistelemaan määrällisesti enemmän jihadisteja kuin muista EU-maista, joten sisäministeriön suunnitelmat vain madaltaisivat kynnystä lähteä mukaan terroristiseen toimintaan.
Oleskelulupa ja kansalaisuus pois
Halla-ahon mielestä jo pelkkä ajatus terroristien suojelemisesta on täysin absurdi.
– On totta, että yleensä asunto sekä opiskelu- tai työpaikka edistävät integroitumista. Kuitenkin näiden henkilöiden kohdalla todennäköisyys edistää integroitumista lienee olematon. Sisäministeriön ehdotus on siten mahdoton myös resurssien tehokkaan käyttämisen näkökulmasta, Halla-aho sanoo.
– Oikea ratkaisu olisi se, että näiltä ihmisiltä (terroristiseen toimintaan osallistuneilta) automaattisesti peruttaisiin niin oleskelulupa kuin kansalaisuuskin. Kansalaisuuden pitäisi ylipäätään olla paitsi vaikeammin saatavissa, myös peruttavissa, kuten se monessa muussa EU-maassa jo on.
Ministeriöllä huoli imagosta
Sisäministeriö myöntää kuitenkin ongelmalliseksi sen, miten Suomeen palaavaa taistelijaa voidaan esityksen mukaisesti tukea ilman että se nähdään kansalaisten keskuudessa epäoikeudenmukaisena.
Jo nyt matkustaminen ulkomaille terrorismirikoksen tekemistä varten on rikoslaissa rangaistavaksi säädetty teko. Taistelualueilta Suomeen palaavat henkilöt tyypillisesti pitävät kiinni radikaali-ideologiasta. Lisäksi heillä on aseellista ja taistelukokemusta.
Eikö tälle hulluudelle voi tehdä mitään?
Sisäministeriön ehdotuksesta huolestuneet kansalaiset ovat olleet yhteydessä perussuomalaisten kansanedustajiin.
– Sain äsken puhelimitse kansalaispalautetta huolestuneelta naishenkilöltä. Hän oli lukenut uutiset sisäministeriön Isis-taistelijoille suunnittelemasta ohituskaistasta sosiaalipalveluihin sekä Joutsenon vastaanottokeskuksen uudesta luksus-säilöstä, johon haettiin mallia oikein Euroopasta asti niin, että vain uima-allas puuttui, perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä kirjoittaa Facebookissa.
– Soittaja kysyi, että eikö tälle hulluudelle voi kukaan tehdä mitään. Vastasin niin totta kuin osasin, että perussuomalaiset yrittivät kyllä, mutta lensimme hallituksesta ulos kevyistäkin tiukennusvaatimuksista. Muita poliitikkoja tämä asia ei kiinnosta ja asiaan voi saada tiukennusta vain jos tarpeeksi moni äänestää meitä.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista ”alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Meri: Helsinki lisäämässä laittoman maahanmuuton vetovoimatekijöitä – ”Ei mitään järkeä”

Tavio: Tiedustelun lisääminen ei riitä terrorismia vastaan – ”Potentiaalinen terroristi käännytettävä jo rajalla”

PS vaatii kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa: ”On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisesta, jos edes turvallisista maista tulevia ei saada palautettua”

Niikko: Ei ohituskaistaa jihadisteille – ”Suomen estettävä taistelijoiden paluu”

Mäkelä: Terho lupailee ”uudistuksia”, joista sovittiin jo vuonna 2015

Ronkainen: Hallitus ratsastaa Halla-ahon koostamalla toimenpideohjelmalla, jonka se itse jäädytti – ”Ollaan tuomassa takaisin muka uusina asioina”

PS: Pienempituloisten lapsivähennyksen poisto on käsittämätön ratkaisu – ”Osoittaa melkoista kylmyyttä”

Halla-aho ja Meri: Hallitus ottaa miljardien lisävelan maailmanparantamiseen
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










