

LEHTIKUVA
Halla-aho: Ei ihme, että Suomi tuottaa väkilukuunsa nähden poikkeuksellisen paljon jihadisteja
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho tyrmää sisäministeriön ehdotuksen, jonka mukaan terroristijärjestöjen riveistä Suomeen palaaville henkilöille pitäisi harkita erityisiä sosiaalipalveluja, kuten ohitusmahdollisuutta asuntojonossa.
Sisäministeriö on julkaissut ehdotuksen viranomaisyhteistyön järjestämiseksi, jonka tarkoitus on edistää taistelualueilta Suomeen palaavien ja terroritoimintaan osallistuneiden integroimista yhteiskuntaan.
Ohituskaista yhteiskunnan palveluihin
Sisäministeriö ehdottaa harkittavaksi, että Suomeen palaaville taistelijoille muun muassa tarjottaisiin yksilöllisiä asunto- ja sosiaalietuja, jolloin kyse olisi eräänlaisesta ”ohituskaistasta” yhteiskunnan palveluihin.
– Taistelualueelta palaavan yhteiskuntaan integroitumisen kannalta on keskeistä saada hänen elämäänsä liittyvät perusasiat, kuten asunto ja toimeentulo kuntoon, ministeriön ehdotuksessa lukee.
Eri arvioiden mukaan Suomesta on lähtenyt ulkomaille terroristijärjestöjen, kuten Isisin joukkoihin ainakin noin 80 henkilöä ja joitakin kymmeniä heistä on palannut Suomeen. Ministeriön tavoitteena on vähentää tällaisiin henkilöihin liittyviä turvallisuusuhkia.
Madaltaisi kynnystä terrorismille
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho tyrmää sisäministeriön suunnitelmat.
– Tässä ehdotuksessa ei ole mitään tolkkua. Sisäministeriön ehdotus saisi aikaan omituisen tilanteen. Sen sijaan ettei rangaistaisi terroritoimintaan osallistumisesta, siitä pitäisi ehdotuksen mukaan siis palkita, Halla-aho ihmettelee.
– Suomesta lähtee jo nyt taistelemaan määrällisesti enemmän jihadisteja kuin muista EU-maista, joten sisäministeriön suunnitelmat vain madaltaisivat kynnystä lähteä mukaan terroristiseen toimintaan.
Oleskelulupa ja kansalaisuus pois
Halla-ahon mielestä jo pelkkä ajatus terroristien suojelemisesta on täysin absurdi.
– On totta, että yleensä asunto sekä opiskelu- tai työpaikka edistävät integroitumista. Kuitenkin näiden henkilöiden kohdalla todennäköisyys edistää integroitumista lienee olematon. Sisäministeriön ehdotus on siten mahdoton myös resurssien tehokkaan käyttämisen näkökulmasta, Halla-aho sanoo.
– Oikea ratkaisu olisi se, että näiltä ihmisiltä (terroristiseen toimintaan osallistuneilta) automaattisesti peruttaisiin niin oleskelulupa kuin kansalaisuuskin. Kansalaisuuden pitäisi ylipäätään olla paitsi vaikeammin saatavissa, myös peruttavissa, kuten se monessa muussa EU-maassa jo on.
Ministeriöllä huoli imagosta
Sisäministeriö myöntää kuitenkin ongelmalliseksi sen, miten Suomeen palaavaa taistelijaa voidaan esityksen mukaisesti tukea ilman että se nähdään kansalaisten keskuudessa epäoikeudenmukaisena.
Jo nyt matkustaminen ulkomaille terrorismirikoksen tekemistä varten on rikoslaissa rangaistavaksi säädetty teko. Taistelualueilta Suomeen palaavat henkilöt tyypillisesti pitävät kiinni radikaali-ideologiasta. Lisäksi heillä on aseellista ja taistelukokemusta.
Eikö tälle hulluudelle voi tehdä mitään?
Sisäministeriön ehdotuksesta huolestuneet kansalaiset ovat olleet yhteydessä perussuomalaisten kansanedustajiin.
– Sain äsken puhelimitse kansalaispalautetta huolestuneelta naishenkilöltä. Hän oli lukenut uutiset sisäministeriön Isis-taistelijoille suunnittelemasta ohituskaistasta sosiaalipalveluihin sekä Joutsenon vastaanottokeskuksen uudesta luksus-säilöstä, johon haettiin mallia oikein Euroopasta asti niin, että vain uima-allas puuttui, perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä kirjoittaa Facebookissa.
– Soittaja kysyi, että eikö tälle hulluudelle voi kukaan tehdä mitään. Vastasin niin totta kuin osasin, että perussuomalaiset yrittivät kyllä, mutta lensimme hallituksesta ulos kevyistäkin tiukennusvaatimuksista. Muita poliitikkoja tämä asia ei kiinnosta ja asiaan voi saada tiukennusta vain jos tarpeeksi moni äänestää meitä.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista ”alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Meri: Helsinki lisäämässä laittoman maahanmuuton vetovoimatekijöitä – ”Ei mitään järkeä”

Tavio: Tiedustelun lisääminen ei riitä terrorismia vastaan – ”Potentiaalinen terroristi käännytettävä jo rajalla”

PS vaatii kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden säilöönottoa: ”On edesvastuutonta puhua pakolaiskiintiön kasvattamisesta, jos edes turvallisista maista tulevia ei saada palautettua”

Niikko: Ei ohituskaistaa jihadisteille – ”Suomen estettävä taistelijoiden paluu”

Mäkelä: Terho lupailee ”uudistuksia”, joista sovittiin jo vuonna 2015

Ronkainen: Hallitus ratsastaa Halla-ahon koostamalla toimenpideohjelmalla, jonka se itse jäädytti – ”Ollaan tuomassa takaisin muka uusina asioina”

PS: Pienempituloisten lapsivähennyksen poisto on käsittämätön ratkaisu – ”Osoittaa melkoista kylmyyttä”

Halla-aho ja Meri: Hallitus ottaa miljardien lisävelan maailmanparantamiseen
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Sisäministeri Rantanen raiskausrikoksista: ”Nämä ovat kuvottavia uutisia, niistä tulee ihan fyysisesti paha olo”
Maahanmuuttopolitiikassa on tehty kuluvalla hallituskaudella historiallinen suunnanmuutos. Maasta poistamiset ovat kasvaneet yli 30 prosenttia, ja lisätalousarviossa palautuksiin jouduttiin varaamaan lisää rahaa. Sisäministeri Mari Rantasen mukaan työ on kuitenkin vasta alussa: laivan nokka on vähän kääntynyt ja nyt pitäisi painaa seuraavalla hallituskaudella kaasua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










