Artikkeli kuva

Siirtolaiset ja pakolaiset odottavat Keski- ja Pohjois-Eurooppaan pääsyä Kreikan Lesboksen saarella. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Halla-aho Suomeen saapuvista pakolaislapsista: Median kuvissa taaperoita, todellisuudessa lähes kaikki ovat täysi-ikäisyyttä lähestyviä nuoria miehiä

08.05.2020 |11:04

Suomi ottaa vastaan Välimeren maista 175 ”haavoittuvimmassa asemassa olevaa pakolaista”. Kreikan mukaan ensimmäisinä matkaan ovat lähdössä sata yksinäistä lasta ja 30 aikuista, joilla on jo perheenjäseniä Suomessa.

Media ja hallitus puhuvat ”lapsista”

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho suhtautuu varauksella hallituksen ja median hehkuttamiin pakolaislapsiin.

– Media on uutisoinut laajasti hallituksen aikeesta tuoda Suomeen yksin saapuneita ”lapsia” Kreikan leireiltä. Kuvituskuvina on yleensä taaperoita, vaikka kyseiseen ryhmään kuuluvista lähes kaikki ovat täysi-ikäisyyttä lähestyviä nuoria miehiä.

Saksaan alle 50 pakolaista, Itävaltaan ei yhtään

Halla-aho ihmettelee Facebookissa Suomen muihin maihin verrattuna ylimitoitettua määrää pakolaisten vastaanottamiselle.

– Vertailun vuoksi: Saksa, joka on 16 kertaa Suomea suurempi, hakee 47 henkilöä. Itävalta ei hae ketään vaan vie leireille 60 asumiskäyttöön soveltuvaa konttia. Tämä lienee niin leireillä olevien ihmisten kuin Itävallankin kannalta kustannustehokas tapa auttaa, Halla-aho toteaa.

– Toivomme, että hallitus informoi eduskuntaa ja yleisöä jälkikäteen siitä, minkä ikäisiä ”lapsia” leireiltä on tuotu ja kuinka monta perheenjäsentä tulee jälkijunassa perheenyhdistämisen puitteissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää