Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Halla-aho: Suomen tehostettava palautuksia

04.09.2015 |15:57

Uutistoimisto Reuters kertoi eilen, että Saksan liittokansleri Angela Merkel ja Ranskan presidentti Francois Hollande ovat ehdottaneet pysyvää ja pakollista järjestelmää, jolla turvapaikanhakijoiden määrää jaettaisiin EU-maiden kesken.

EU-komission puheenjohtajan Jean-Claude Juncker ja Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tusk lausuivat myös torstaina, että EU-maiden pitää jakaa keskenään paljon enemmän pakolaisia kuin ne ovat tähän mennessä sopineet.

Jaossa jopa 160 000
turvapaikanhakijaa

Ylelle vahvistetun tiedon mukaan ensi viikolla ehdotettaisiin 120 000–160 000 ihmisen sijoituksia Etelä-Euroopan ja Balkanin vilkkaimmilta rajanylityspaikoilta. Sijoitukset tulisivat jo kesällä EU-maiden aloittaman 40 000 turvapaikanhakijan jaon lisäksi.

Europarlamentaarikko Jussi Halla-aho kommentoi turvapaikanhakijoiden taakanjakoa Suomen Uutisille. Hänen mielestään turvapaikanhakijoiden jako EU-maihin ei ole toimiva ratkaisu.

– Suomen pitää olla osallistumatta taakanjakomekanismiin ja tehostaa palautuksia etenkin Irakiin, Somaliaan ja Albaniaan.

Laivaliikenne seis Välimerellä

Halla-ahon mukaan Euroopalla ja Suomella ei ole varaa tällaisiin tulijamääriin. Hän korostaa, että asia pitää ratkaista lähellä kriisin ydintä.

– Liikenne pitää lopettaa Välimerellä ja veneet käännyttää lähtösatamiinsa. Syyrian pakolaisia voidaan parhaiten auttaa luomalla EU:n ja YK:n, tai niiden molempien yhteistyössä ylläpitämiä suoja-alueita kriisialueelle tai sen välittömään läheisyyteen.

HELi-MARIA WIIK


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen

28.01.2025 |22:21
4.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
6.
Suomen uutiset logo

Naispanttivangit joutuivat Gazassa kansan eteen lavalle Hamasin häpäisyseremoniaan – kaksi palestiinalaisvankia kieltäytyi lähtemästä israelilaisesta Keziotin vankilasta Gazaan

28.01.2025 |08:49

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää