

PS ARKISTO
Halla-aho varoittaa Kiina-riippuvuudesta ja kehottaa irtikytkentään hyvissä ajoin: ”Riski ei saa realisoitua”
Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho kehottaa länttä aloittamaan etupainotteisesti taloudellisten ja teollisten riippuvuussuhteiden purkamista Kiinaan. – Teollisuuden kotiuttaminen Kiinasta Eurooppaan samalla palvelee omaa talouttamme ja työllisyyttämme sekä ilmastotavoitteita, Halla-aho sanoo.
Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho kehottaa Suomea ja länsimaita aloittamaan valmistelut taloudellisten ja teollisten riippuvuuksien irtikytkentään Kiinasta.
Halla-aho varoittaa toistamasta Kiinan kanssa samoja virheitä, joita pitkään jatkettiin Venäjä-suhteiden kanssa.
Euroopan ja koko lännen riippuvuus kiinalaisesta teollisuudesta on nyt jopa laajempaa kuin riippuvuus venäläisisistä raaka-aineista.
– Mikäli nyt tapahtuisi jotain, mikä pakottaisi lännen reagoimaan Kiinan toimintaan kauppasuhteiden rajoittamisella, seurauksena olisi taloudellinen ja teollinen katastrofi Euroopassa, Halla-aho sanoi eilen Ylen presidenttitentissä.
Venäjän toimiin herättiin myöhässä
Kiina-riskin realisoitumisen estämiseksi Halla-aho kehottaakin toimimaan etupainotteisesti.
Halla-aho vertaa, että vielä pari vuotta sitten myös ajatusta energiayhteistyön lopettamisesta Venäjän kanssa pidettiin mahdottomana, koska riippuvuus venäläiseen energiaan on ollut suurta.
Lopulta Venäjän hyökättyä Ukrainaan länsi reagoi kauppapoliittisilla toimilla. Halla-ahon mukaan tilanne osoitti, että irtaantumisesta selvittiin.
– Se on kuitenkin nyt meille tuskallisempaa, koska Venäjä-riippuvuutta ei ryhdytty ajoissa purkamaan.
Lähteekö Kiina seikkailupolitiikan tielle?
Halla-aho korostaa, että kyse ei ole siitä, että Kiinaa tulisi rangaista siitä, mitä se mahdollisesti tekee tulevaisuudessa.
– Riski piilee siinä, että jos Kiina katsoo, että me olemme liian riippuvaisia Kiinasta voidaksemme reagoida sen toimintaan esimerkiksi kauppapolitiikalla, se voi madaltaa Kiinan kynnystä lähteä seikkailupolitiikan tielle, esimerkiksi Taiwanissa.
– Tärkein asia, mitä me voimme tehdä ylläpitääksemme rauhaa maailmassa – erityisesti Aasiassa – on se, että emme anna kiinalaisille mahdollisuutta pelata riippuvuudellamme Kiinan teollisuudesta. Teollisuuden kotiuttaminen Kiinasta Eurooppaan samalla palvelee myös omaa talouttamme ja työllisyyttämme sekä ilmastotavoitteita.
Yhteistyötä voidaan silti tehdä
Halla-ahon mukaan Suomessa tarvitaan sekä omaa Kiina-politiikkaa että yhteisiä EU-tason toimia.
– Kannatan itse rauhallista rinnakkaineloa myös niiden maiden ja yhteiskuntien kanssa, jotka eivät jaa samoja arvoja Suomen kanssa. Kiina on Suomelle yhteistyökumppani. Sen kanssa voidaan tehdä molempia hyödyttävää yhteistyötä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Presidentinvaalit 2024 Kiina-riippuvuus Venäjän hyökkäys Venäjä-riippuvuudet energiariippuvuus venäläinen energia ilmastotavoitteet kauppapolitiikka Kiina Venäjä talous Jussi Halla-aho työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kiinalaiset sähköautot valtaamassa Euroopan markkinat – takana saattaa lymytä keskusjohtoisen kommunistivaltion teollisuustuki ja suurvaltapolitiikka

Kiina hankkii tiedustelupomojen mukaan laittomasti ja järjestelmällisesti huipputeknologiaa länsimaista – uhkaa koko demokraattisen järjestelmän tulevaisuutta

Presidenttiehdokas Halla-aho arvioisi uudelleen Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisuusjärjestelmää – ”Ilmeinen turvallisuusriski”

Jussi Halla-ahon uudenvuodenpuhe 2024: ”Kaikkeen ei ole mahdollista varautua, mutta varautukaamme parhaamme mukaan kaikkeen sellaiseen, mikä on nähtävissä ja ennakoitavissa”

Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: ”On vain ajan kysymys, milloin Venäjällä päätetään, että Suomessa asuvat Venäjän kansalaiset kaipaavat Venäjän suojelua”

Jussi Halla-aho: Venäjä ei missään olosuhteissa ota riskiä konfliktiin joutumisesta Naton kanssa

Presidenttiehdokkaat eri mieltä Ylen rahoituksesta – Halla-aho: Ei voi olla pyhä lehmä

Halla-aho Fingon vaalitentissä: Jokaisen lapsen pitäisi saada elää lapsuutensa ilman väkivaltaa, väkivallan uhkaa ja pelkoa kiusatuksi tulemisesta

Halla-aho Pirkanmaalla: Tulevaisuutta ei kannata pelätä, mutta silmien sulkeminen ongelmilta johtaa traagiseen lopputulokseen
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













