Artikkeli kuva

Halla-aholta ankarat moitteet medialle: ”Hyökkäys on tuskanhuuto, unelma on ajamassa karille”

22.09.2016 |15:07

Europarlamentaarikko Jussi Halla-aho moitti tiukoin sanakääntein median toimintaa viime päivien väkivallantekoihin liittyneessä uutisoinnissa.

Tuumaustunnilla puhuneen Halla-ahon mukaan median toiminta on nähtävissä ”epätoivoisena, raukkamaisena ja säälittävänä yrityksenä siirtää keskustelu pois todellisista ongelmista kuten turvapaikkajärjestelmän hyväksikäytöstä, siirtolaisvyöryn taloudellisista seurauksista sekä turvapaikkaturistien ja islamistien aiheuttamasta todellisesta turvallisuusuhasta niin Suomessa kuin Euroopassa.”

– Median hysteerinen hyökkäys on ymmärtääkseni tuskanhuuto. Monikulttuurinen unelma on ajamassa karille, ja avoimien ovien politiikka tulossa tiensä päähän kaikkialla Euroopassa. Se saa toimittajat sokeaksi raivosta. Me emme kuitenkaan hätkähdä vaan jatkamme työtämme paremman Suomen puolesta, Halla-aho totesi.

Halla-aho otti puheessaan Euroopan tiukentuneeseen maahanmuuttopolitiikkaan.

Katso puheenvuoro tästä:

Tuumaustunti kokonaisuudessaan katsottavissa täällä >

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
8.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Anarkistiryhmälle potkut Helsingin yliopiston ylioppilaskunnasta – erottamisen taustalla valtiovarainministeriin kohdistuva häirintä ja uhkaava toiminta

09.12.2025 |14:31

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää