

Tuore sisäministeri Krista Mikkonen, vanhempainvapaalle jäänyt ex-ministeri Maria Ohisalo sekä ulkoministeri Pekka Haavisto harjoittavat kaikki Suomelle ja suomalaisille vaarallista maahanmuuttopolitiikkaa. / LEHTIKUVA
Hallitus vastaa perussuomalaisten välikysymykseen keskiviikkona – Purra: ”Toivottavasti Suomi ei enää koskaan tämän kauden jälkeen saa vihreää sisäministeriä”
Oppositio jätti perussuomalaisten johdolla viime viikolla hallitukselle välikysymyksen siirtolaisvirtoja hybridioperaationa käyttävään toimintaan varautumisesta. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra taustoitti välikysymykseen johtaneita tapahtumia ja syitä Tuumaustunnilla.
Riikka Purra korostaa, että välikysymys nostaa esiin sen huomion, että mitään merkityksellisiä rakenteellisia tai houkuttelevuuttamme vähentäviä muutoksia lainsäädäntöömme ei ole tehty, ei edes varautumistoimenpiteitä pahimman varalle.
– Johtamani hallintovaliokunta on saanut käsiteltäväkseen vain yhden aihepiiriin liittyvän hallituksen esityksen. Siinä yksinkertaisesti vastuuta ihmisten vastaanotosta laajamittaisen maahantulon yhteydessä siirrettiin ELY-keskuksilta maahanmuuttovirastolle. Siinä kaikki. Jopa itse hallituksen esityksessä sanotaan, että valmistelua ei ole tehty laajamittaisen maahantulon kokonaisuudesta, eikä laajamittaista maahantuloa ole käsitelty laajemmin sisäisen turvallisuuden, rajaturvallisuuden tai valtiollisen hybridivaikuttamisen näkökulmasta.
– Tähänkin esityksen mietintöön jouduimme viime viikolla tekemään vastalauseen, koska hallituspuolueet eivät halunneet suhtautua riittävän tomerasti tarpeeseen selvittää lainsäädännön puutteita ja tuoda eduskuntaan esitykset asiat korjaamiseksi.
Viranomaisten toimivalta ei riitä torjumaan laajaa maahantuloa
Purra huomauttaa, että tosiasia on, että Suomen viranomaisten toimivaltuudet eivät tällä hetkellä ole riittävät varautumaan ja torjumaan laajamittaista maahantuloa.
– Kaikki muut hallitukselta tulleet esitykset maahanmuuttoon liittyen ovat yksiselitteisiä rajoitusten lievennyksiä. Siirtolaiskriisin kärjistyminen ja vuoden 2015 kaltaisten tapahtumien toistuminen eivät valitettavasti ole perusteettomia uhkakuvia. Tilanne tällä hetkellä eri puolilla Eurooppaa ja toisaalta monilla perinteisillä ongelma-alueilla on akuutti.
Eskaloituva kriisi Puolan ja Valko-Venäjän rajalla onkin vain osa laajemmasta kokonaisuudesta.
– Maailmassa on yli miljardi ihmistä, jotka haluavat tulla Eurooppaan. Ohjaapa heitä tänne jokin autoritaarinen toimija tai jokin muu prosessi, seuraukset ovat samanlaisia. Eurooppa ja etenkin sen sosiaaliturvaltaan ja turvapaikkapolitiikaltaan avokätiset maat houkuttelevat ihmisiä liikkeelle eikä tämä tule loppumaan, ennen kuin se estetään. Vihamielisten ja epädemokraattisten valtioiden siirtolaisia hyödyntävä hybriditoiminta ei myöskään ole uusi ilmiö.
– Toisaalta erilaisia operaatioita siirtolaisten siirtämiseksi muihin maihin tehdään myös ystävällismielisissä maissa, kuten vuonna 2015 Ruotsista Suomeen saapuneiden turvapaikanhakijoiden kohdalla nähtiin. Heidän ohjaamisensa ja kuljettamisensa pohjoiseen ja rajan yli Tornioon oli suunniteltu ja järjestelmällinen operaatio, jolla taakkaa haluttiin jakaa. Valitettavasti emme vieläkään tiedä, millä tasolla operaatiosta oli sovittu.
Maailman ongelmia ei voi ratkaista maahanmuutolla
Purra painottaa, että maahanmuutto ei kykene ratkaisemaan maailman elintaso- tai muitakaan ongelmia.
– Mitä kauemmin olemme myöntämättä sitä, sitä vaikeampaa on löytää minkäänlaisia ratkaisuja. Mukavampia yhteiskuntia ja parempaa elintasoa etsivien kutsuminen ilmastopakolaisiksi, kuten vihervasemmalla jo mielellään tehdään, ei muuta asiaa.
Ihmisvirta Eurooppaan, turvapaikanhakijoiden liikkuminen maasta toiseen, salakuljetus, rikollisuus ja turvallisuusongelmat ja valtavat kustannukset veronmaksajalle, eivät korjaa juurisyitä, vaan voimistavat ilmiötä ja sen poliittista polarisaatiota.
– Ne tekevät meidän yhteiskunnistamme yhä enemmän sen kaltaisia, joista nämä ihmiset ovat lähteneet. Parhaiten asian voi havaita Ruotsissa, joka on Euroopan aseväkivaltaisin maa eikä monessakaan mielessä enää perinteinen pohjoismaa, Purra sanoo.
Turvapaikkajärjestelmä on rikki
Nykyisen tilanteen taustalla on laajemminkin turvapaikkajärjestelmän väärinkäyttö ja järjestelmän lukuisat ongelmat.
– Turvapaikkajärjestelmä ei ole vuosikymmeniin toiminut, kuten sen ajateltiin toimivan. Se ei ole mennyt rikki nyt, kun koneellisia irakilaisia ja syyrialaisia on lennätetty Minskiin.
– Hallitus vastaa välikysymykseemme keskiviikkona. Uusi sisäministeri Krista Mikkonen hyökkäsi jo opposition parlamentaarista oikeutta vastaan syyttämällä meitä hybridivaikuttamiselle alistumisesta tehtyämme välikysymyksen. Kommentoin asiaa tuoreeltaan, mutta nyt totean vain sen, että toivottavasti Suomi ei enää koskaan tämän kauden jälkeen saa vihreää sisäministeriä. Purra sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vastaanottotoiminta varautuminen Krista Mikkonen vetovoimatekijät lainsäädäntö turvapaikkajärjestelmä Siirtolaiskriisi haittamaahanmuutto Riikka Purra SIsäministeri Sosiaaliturva Turvallisuus Ruotsi vihreät perussuomalaiset hallitus Välikysymys Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreiden ministereiden sekavat ja ristiriitaiset puheet herättävät hämmennystä – Antikainen: Miksi vihreitä kiinnostavat kansallisen turvallisuuden sijasta vain turvapaikanhakijat?

EU-asiakirjan mukaan Suomi on laittomien siirtolaisten pääkohde – Purra: ”Lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on nyt todella kiire”

PS vaatii pikaisesti eduskuntaan tuotavaksi hätätilapykäliä – Purra välikysymysinfossa: ”Tukeeko hallitus Puolan ja Latvian päätöstä olla vastaanottamatta turvapaikkahakemuksia väliaikaisesti?”

Purra: Hallitus on keskittynyt lähinnä majoittamaan siirtolaisia, kun pitäisi pystyä sulkemaan rajat

Vihreät laskisi kaikki tulijat rajan yli – Purra: Kun Suomeen kohdistuu hybridioperaatio, tulee kyetä puolustautumaan – ”Siinä tilanteessa kansainväliset ihmisoikeussopimukset jäävät kakkoseksi”

Yksikään kansainvälinen sopimus ei velvoita Suomea avaamaan rajojaan laittomille maahantulijoille – hallitus valikoi sopimuksista vain ne kohdat, jotka sopivat sen omaan agendaan

Antikainen: Krista Mikkosen lausunnot ovat uhka koko demokraattiselle järjestelmälle

Kansainvälisen oikeuden professori myötäili perussuomalaisia: Lakiin voidaan säätää hätätilapykälät laajamittaisen maahantulon varalta

Vuoden 2015 siirtolaiskriisin toistuminen on todellinen uhka – Purra: ”Itsenäisellä valtiolla on velvollisuus suojata itseään ja päättää, kuka saa tulla sen alueelle ja kuka ei
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.

Korkein hallinto-oikeus hylkäsi valituksen: Vastaanottokeskus lähtee Espoon Miilukorvesta
Lähes kolmen vuoden oikeustaistelu rauhalliselle pientaloalueelle luvatta ilmestyneestä vastaanottokeskuksesta päättyi 18.6.2026 korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuun. KHO hylkäsi valituksen ja Espoon päätös lopettaa toiminta uhkasakon uhalla jäi lopullisesti voimaan.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











