

Tuore sisäministeri Krista Mikkonen, vanhempainvapaalle jäänyt ex-ministeri Maria Ohisalo sekä ulkoministeri Pekka Haavisto harjoittavat kaikki Suomelle ja suomalaisille vaarallista maahanmuuttopolitiikkaa. / LEHTIKUVA
Hallitus vastaa perussuomalaisten välikysymykseen keskiviikkona – Purra: ”Toivottavasti Suomi ei enää koskaan tämän kauden jälkeen saa vihreää sisäministeriä”
Oppositio jätti perussuomalaisten johdolla viime viikolla hallitukselle välikysymyksen siirtolaisvirtoja hybridioperaationa käyttävään toimintaan varautumisesta. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra taustoitti välikysymykseen johtaneita tapahtumia ja syitä Tuumaustunnilla.
Riikka Purra korostaa, että välikysymys nostaa esiin sen huomion, että mitään merkityksellisiä rakenteellisia tai houkuttelevuuttamme vähentäviä muutoksia lainsäädäntöömme ei ole tehty, ei edes varautumistoimenpiteitä pahimman varalle.
– Johtamani hallintovaliokunta on saanut käsiteltäväkseen vain yhden aihepiiriin liittyvän hallituksen esityksen. Siinä yksinkertaisesti vastuuta ihmisten vastaanotosta laajamittaisen maahantulon yhteydessä siirrettiin ELY-keskuksilta maahanmuuttovirastolle. Siinä kaikki. Jopa itse hallituksen esityksessä sanotaan, että valmistelua ei ole tehty laajamittaisen maahantulon kokonaisuudesta, eikä laajamittaista maahantuloa ole käsitelty laajemmin sisäisen turvallisuuden, rajaturvallisuuden tai valtiollisen hybridivaikuttamisen näkökulmasta.
– Tähänkin esityksen mietintöön jouduimme viime viikolla tekemään vastalauseen, koska hallituspuolueet eivät halunneet suhtautua riittävän tomerasti tarpeeseen selvittää lainsäädännön puutteita ja tuoda eduskuntaan esitykset asiat korjaamiseksi.
Viranomaisten toimivalta ei riitä torjumaan laajaa maahantuloa
Purra huomauttaa, että tosiasia on, että Suomen viranomaisten toimivaltuudet eivät tällä hetkellä ole riittävät varautumaan ja torjumaan laajamittaista maahantuloa.
– Kaikki muut hallitukselta tulleet esitykset maahanmuuttoon liittyen ovat yksiselitteisiä rajoitusten lievennyksiä. Siirtolaiskriisin kärjistyminen ja vuoden 2015 kaltaisten tapahtumien toistuminen eivät valitettavasti ole perusteettomia uhkakuvia. Tilanne tällä hetkellä eri puolilla Eurooppaa ja toisaalta monilla perinteisillä ongelma-alueilla on akuutti.
Eskaloituva kriisi Puolan ja Valko-Venäjän rajalla onkin vain osa laajemmasta kokonaisuudesta.
– Maailmassa on yli miljardi ihmistä, jotka haluavat tulla Eurooppaan. Ohjaapa heitä tänne jokin autoritaarinen toimija tai jokin muu prosessi, seuraukset ovat samanlaisia. Eurooppa ja etenkin sen sosiaaliturvaltaan ja turvapaikkapolitiikaltaan avokätiset maat houkuttelevat ihmisiä liikkeelle eikä tämä tule loppumaan, ennen kuin se estetään. Vihamielisten ja epädemokraattisten valtioiden siirtolaisia hyödyntävä hybriditoiminta ei myöskään ole uusi ilmiö.
– Toisaalta erilaisia operaatioita siirtolaisten siirtämiseksi muihin maihin tehdään myös ystävällismielisissä maissa, kuten vuonna 2015 Ruotsista Suomeen saapuneiden turvapaikanhakijoiden kohdalla nähtiin. Heidän ohjaamisensa ja kuljettamisensa pohjoiseen ja rajan yli Tornioon oli suunniteltu ja järjestelmällinen operaatio, jolla taakkaa haluttiin jakaa. Valitettavasti emme vieläkään tiedä, millä tasolla operaatiosta oli sovittu.
Maailman ongelmia ei voi ratkaista maahanmuutolla
Purra painottaa, että maahanmuutto ei kykene ratkaisemaan maailman elintaso- tai muitakaan ongelmia.
– Mitä kauemmin olemme myöntämättä sitä, sitä vaikeampaa on löytää minkäänlaisia ratkaisuja. Mukavampia yhteiskuntia ja parempaa elintasoa etsivien kutsuminen ilmastopakolaisiksi, kuten vihervasemmalla jo mielellään tehdään, ei muuta asiaa.
Ihmisvirta Eurooppaan, turvapaikanhakijoiden liikkuminen maasta toiseen, salakuljetus, rikollisuus ja turvallisuusongelmat ja valtavat kustannukset veronmaksajalle, eivät korjaa juurisyitä, vaan voimistavat ilmiötä ja sen poliittista polarisaatiota.
– Ne tekevät meidän yhteiskunnistamme yhä enemmän sen kaltaisia, joista nämä ihmiset ovat lähteneet. Parhaiten asian voi havaita Ruotsissa, joka on Euroopan aseväkivaltaisin maa eikä monessakaan mielessä enää perinteinen pohjoismaa, Purra sanoo.
Turvapaikkajärjestelmä on rikki
Nykyisen tilanteen taustalla on laajemminkin turvapaikkajärjestelmän väärinkäyttö ja järjestelmän lukuisat ongelmat.
– Turvapaikkajärjestelmä ei ole vuosikymmeniin toiminut, kuten sen ajateltiin toimivan. Se ei ole mennyt rikki nyt, kun koneellisia irakilaisia ja syyrialaisia on lennätetty Minskiin.
– Hallitus vastaa välikysymykseemme keskiviikkona. Uusi sisäministeri Krista Mikkonen hyökkäsi jo opposition parlamentaarista oikeutta vastaan syyttämällä meitä hybridivaikuttamiselle alistumisesta tehtyämme välikysymyksen. Kommentoin asiaa tuoreeltaan, mutta nyt totean vain sen, että toivottavasti Suomi ei enää koskaan tämän kauden jälkeen saa vihreää sisäministeriä. Purra sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vastaanottotoiminta varautuminen Krista Mikkonen vetovoimatekijät lainsäädäntö turvapaikkajärjestelmä Siirtolaiskriisi haittamaahanmuutto Riikka Purra SIsäministeri Sosiaaliturva Turvallisuus Ruotsi vihreät perussuomalaiset hallitus Välikysymys Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreiden ministereiden sekavat ja ristiriitaiset puheet herättävät hämmennystä – Antikainen: Miksi vihreitä kiinnostavat kansallisen turvallisuuden sijasta vain turvapaikanhakijat?

EU-asiakirjan mukaan Suomi on laittomien siirtolaisten pääkohde – Purra: ”Lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on nyt todella kiire”

PS vaatii pikaisesti eduskuntaan tuotavaksi hätätilapykäliä – Purra välikysymysinfossa: ”Tukeeko hallitus Puolan ja Latvian päätöstä olla vastaanottamatta turvapaikkahakemuksia väliaikaisesti?”

Purra: Hallitus on keskittynyt lähinnä majoittamaan siirtolaisia, kun pitäisi pystyä sulkemaan rajat

Vihreät laskisi kaikki tulijat rajan yli – Purra: Kun Suomeen kohdistuu hybridioperaatio, tulee kyetä puolustautumaan – ”Siinä tilanteessa kansainväliset ihmisoikeussopimukset jäävät kakkoseksi”

Yksikään kansainvälinen sopimus ei velvoita Suomea avaamaan rajojaan laittomille maahantulijoille – hallitus valikoi sopimuksista vain ne kohdat, jotka sopivat sen omaan agendaan

Antikainen: Krista Mikkosen lausunnot ovat uhka koko demokraattiselle järjestelmälle

Kansainvälisen oikeuden professori myötäili perussuomalaisia: Lakiin voidaan säätää hätätilapykälät laajamittaisen maahantulon varalta

Vuoden 2015 siirtolaiskriisin toistuminen on todellinen uhka – Purra: ”Itsenäisellä valtiolla on velvollisuus suojata itseään ja päättää, kuka saa tulla sen alueelle ja kuka ei
Viikon suosituimmat

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Yhdysvallat virallisesti huolissaan Euroopasta – maahanmuutto uhkaa puolustusyhteistyötä
Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Purra kehitysavusta: ”Suomi on mällännyt epäapuun 30 miljardia – jatkossakin riittää saksille töitä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Trumpin Yhdysvalloissa maahanmuutto nettonegatiivista – väkivaltarikollisuus romahtanut, työllisyys nousee
Dosentti Markku Ruotsilan selvitys esittelee niitä toimenpiteitä, joilla Donald Trump on toisella kaudellaan suitsinut hallitsematonta maahanmuuttoa. Suomen Perustan julkaisema tuore raportti kuvaa ne konkreettiset keinot, joilla Trump on saavuttanut historiallisia tuloksia. Palettiin kuuluu kaikki karkotuksista paluumuuttoporkkanoihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













