

LEHTIKUVA
Hamasin aseellisten raiskausten symboliksi nousseen Naama Levyn kaapannut Hamasin terroristi Muhammed Abu Aseed eliminoitu
Pahasti vammautunut nuori nainen kävelee videolla paljain jaloin yllään harmaat verestä tahriintuneet verkkarit, kädet selän taakse sidottuina ja naama mustelmilla ja verisenä. Hamasin terroristi retuuttaa 19-vuotiasta Naama Levyä hiuksista Jeepin takakontista ja vie hänet toiseen ajoneuvoon. Videolla kuullaan sivullisten ylistystä Allahille.
Tämä video levisi Hamasin 7.10.2023 aloittaman hyökkäyssodan ensimmäisinä päivinä laajalti.
Naama Levy kaapattiin Nahal Ozin kibbutsilta, jossa hän oli 7.10. Israelin armeijan IDF:n tarkkailijana. Ennen kaappaustaan hän ehti viestittää äidilleen, että hän on kibbutsin turvahuoneessa.
Levyn kaappauksesta on tullut Hamasin 7.10. tekemän seksuaalisen väkivallan ja aseellisten raiskausten symboli. Feministiaktivistit esimerkiksi Lontoossa ja São Paulossa pukeutuivat mielenosoituksissa verisiin verkkareihin.
Yksi kaappaajista eliminoitu
Levyn kaappaukseen osallistunut videolla näkyvä Hamasin terroristi Muhammed Abu Aseed on kuollut IDF:n iskussa 13.9.
Asiasta kertoi brittiläisen Islamic Theólogy of Counter Terrorism -ajatuspajan tutkija, Noor Dahri Facebook-julkaisussaan.
CNN julkaisi toukokuussa lisämateriaalia Levyn kaappauksesta, jossa näkyy useita vammautuneita nuoria naisia kasvot mustelmilla, turvonneina ja verisinä sekä kädet sidottuina. Hamasin kuvaamalla videolla näkyy kaappaamistilannetta.
Videolla Levy sanoo häntä raahaavalle terroristille: “Minulla on ystäviä Palestiinassa”.
Levy on ollut aktiivisesti mukana rauhanliikkeessä. Hän on esimerkiksi osallistunut aktiivisesti Seeds of Peace -rauhanliikkeen toimintaan, minkä kautta hän osallistui esimerkiksi leireille, joka kokosi yhteen palestiinalaisia ja israelilaisia nuoria.
Levy on yhä panttivankina Gazassa.
Loukin ruumis löydettiin toukokuussa
Hamasin aloittaman hyökkäyssodan alussa uutisvirrassa levisi lukuisia muitakin videoita nuorista naisista, joiden vierellä aseistetut terroristit poseerasivat. Levyn lisäksi toinen tälle silmittömälle väkivallalle kasvonsa antanut nainen oli 22-vuotias israelilais-saksalainen Shani Louk.
Shani Louk oli 7.10. vierailemassa Supernova-festivaaleilla. Louk julistettiin virallisesti kuolleeksi 30.10.2023, kun hänen irtileikattu päänsä tunnistettiin. Loukin järkyttävää kohtaloa kommentoi lokakuussa 2023 myös Saksan liittokansleri Olaf Scholz, kun pelastustyöntekijät olivat löytäneet hänen päästään irronneita luita.
Loppuosa Loukin ruumiista löytyi 17.5. muiden panttivankien ruumiiden joukosta kymmenen metriä syvästä tunnelista YK:n rahoittaman UNRWA:n rakennuksen alta. Rakennuksen seinään kiinnitetty kyltti kertoo lisäksi Saksan rahoittaneen rakennusta.
Hamasin terroristit teloittivat ampumalla ja kranaateilla 360 Supernova-festivaaleille osallistunutta ihmistä. Panttivangeiksi festivaaleilta otettiin kymmeniä ihmisiä.
Aseellisia raiskauksia ja silpomista
Hamasin terroristit teloittivat 7.10. yhteensä yli 1 200 ihmistä. Panttivangeiksi he ottivat 251 henkilöä. Terroristit pahoinpitelivät hyökkäyksen aikana uhrejaan julmasti ennen heidän surmaamistaan.
He raiskasivat ja silpoivat naisia elävältä esimerkiksi leikkaamalla ja ampumalla heidän sukuelimiään ja rintojaan. Terroristit tappoivat pikkulapsia ja polttivat ihmisiä elävältä. He myös levittivät kuvia ja videoita hirvittävistä rikoksistaan.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Muhammed Abu Aseed Naama Levy Shani Louk Israelin ja Hamasin sota Hamasin hyökkäys Noor Dahri terroristit UNRWA Olaf Scholz Hamas Raiskaukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terroristien uhriksi joutuneen Shani Loukin kuva voitti kansainvälisen kuvapalkinnon – kuvassa Hamasin aseistetut terroristit istuvat nuoren naisen puolialastoman ruumiin päällä lava-autossa

Yhdysvaltain kongressi järjesti kuulemisen UNRWA:n terrorismikytköksistä – todisteet kertovat, että järjestöstä on tullut osa sodan rintamaa

Miksi UN Womenilla kesti kaksi kuukautta reagoida Hamasin terrori-iskuun ja aseellisiin raiskauksiin?

Miksi länsimaiset wokettajat ja islamistit pelaavat yhteen? Intersektionaalinen sortoteoria on ihmeellinen liima
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.