

LEHTIKUVA
Hamasin aseellisten raiskausten symboliksi nousseen Naama Levyn kaapannut Hamasin terroristi Muhammed Abu Aseed eliminoitu
Pahasti vammautunut nuori nainen kävelee videolla paljain jaloin yllään harmaat verestä tahriintuneet verkkarit, kädet selän taakse sidottuina ja naama mustelmilla ja verisenä. Hamasin terroristi retuuttaa 19-vuotiasta Naama Levyä hiuksista Jeepin takakontista ja vie hänet toiseen ajoneuvoon. Videolla kuullaan sivullisten ylistystä Allahille.
Tämä video levisi Hamasin 7.10.2023 aloittaman hyökkäyssodan ensimmäisinä päivinä laajalti.
Naama Levy kaapattiin Nahal Ozin kibbutsilta, jossa hän oli 7.10. Israelin armeijan IDF:n tarkkailijana. Ennen kaappaustaan hän ehti viestittää äidilleen, että hän on kibbutsin turvahuoneessa.
Levyn kaappauksesta on tullut Hamasin 7.10. tekemän seksuaalisen väkivallan ja aseellisten raiskausten symboli. Feministiaktivistit esimerkiksi Lontoossa ja São Paulossa pukeutuivat mielenosoituksissa verisiin verkkareihin.
Yksi kaappaajista eliminoitu
Levyn kaappaukseen osallistunut videolla näkyvä Hamasin terroristi Muhammed Abu Aseed on kuollut IDF:n iskussa 13.9.
Asiasta kertoi brittiläisen Islamic Theólogy of Counter Terrorism -ajatuspajan tutkija, Noor Dahri Facebook-julkaisussaan.
CNN julkaisi toukokuussa lisämateriaalia Levyn kaappauksesta, jossa näkyy useita vammautuneita nuoria naisia kasvot mustelmilla, turvonneina ja verisinä sekä kädet sidottuina. Hamasin kuvaamalla videolla näkyy kaappaamistilannetta.
Videolla Levy sanoo häntä raahaavalle terroristille: “Minulla on ystäviä Palestiinassa”.
Levy on ollut aktiivisesti mukana rauhanliikkeessä. Hän on esimerkiksi osallistunut aktiivisesti Seeds of Peace -rauhanliikkeen toimintaan, minkä kautta hän osallistui esimerkiksi leireille, joka kokosi yhteen palestiinalaisia ja israelilaisia nuoria.
Levy on yhä panttivankina Gazassa.
Loukin ruumis löydettiin toukokuussa
Hamasin aloittaman hyökkäyssodan alussa uutisvirrassa levisi lukuisia muitakin videoita nuorista naisista, joiden vierellä aseistetut terroristit poseerasivat. Levyn lisäksi toinen tälle silmittömälle väkivallalle kasvonsa antanut nainen oli 22-vuotias israelilais-saksalainen Shani Louk.
Shani Louk oli 7.10. vierailemassa Supernova-festivaaleilla. Louk julistettiin virallisesti kuolleeksi 30.10.2023, kun hänen irtileikattu päänsä tunnistettiin. Loukin järkyttävää kohtaloa kommentoi lokakuussa 2023 myös Saksan liittokansleri Olaf Scholz, kun pelastustyöntekijät olivat löytäneet hänen päästään irronneita luita.
Loppuosa Loukin ruumiista löytyi 17.5. muiden panttivankien ruumiiden joukosta kymmenen metriä syvästä tunnelista YK:n rahoittaman UNRWA:n rakennuksen alta. Rakennuksen seinään kiinnitetty kyltti kertoo lisäksi Saksan rahoittaneen rakennusta.
Hamasin terroristit teloittivat ampumalla ja kranaateilla 360 Supernova-festivaaleille osallistunutta ihmistä. Panttivangeiksi festivaaleilta otettiin kymmeniä ihmisiä.
Aseellisia raiskauksia ja silpomista
Hamasin terroristit teloittivat 7.10. yhteensä yli 1 200 ihmistä. Panttivangeiksi he ottivat 251 henkilöä. Terroristit pahoinpitelivät hyökkäyksen aikana uhrejaan julmasti ennen heidän surmaamistaan.
He raiskasivat ja silpoivat naisia elävältä esimerkiksi leikkaamalla ja ampumalla heidän sukuelimiään ja rintojaan. Terroristit tappoivat pikkulapsia ja polttivat ihmisiä elävältä. He myös levittivät kuvia ja videoita hirvittävistä rikoksistaan.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Muhammed Abu Aseed Naama Levy Shani Louk Israelin ja Hamasin sota Hamasin hyökkäys Noor Dahri terroristit UNRWA Olaf Scholz Hamas Raiskaukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terroristien uhriksi joutuneen Shani Loukin kuva voitti kansainvälisen kuvapalkinnon – kuvassa Hamasin aseistetut terroristit istuvat nuoren naisen puolialastoman ruumiin päällä lava-autossa

Yhdysvaltain kongressi järjesti kuulemisen UNRWA:n terrorismikytköksistä – todisteet kertovat, että järjestöstä on tullut osa sodan rintamaa

Miksi UN Womenilla kesti kaksi kuukautta reagoida Hamasin terrori-iskuun ja aseellisiin raiskauksiin?

Miksi länsimaiset wokettajat ja islamistit pelaavat yhteen? Intersektionaalinen sortoteoria on ihmeellinen liima
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.
Uusimmat

Garedew: Median puolueellisuus ruokkii Israel-vastaisuutta

Charlie Kirkille myönnettiin postuumisti presidentin vapaudenmitali
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää