

Hanna Mäntylä turvapaikkakriisin hoidosta: ”Tahtia pitää kiristää huomattavasti”
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä patistaa hallitusta vielä ripeämpiin toimiin turvapaikkakriisin hoidossa.
Hanna Mäntylä (ps.) ei ole tyytyväinen Ylen mittaamaan 8,9 prosentin kannatusmittaustulokseen. Hän korostaa, että PS on saanut hallituksessa aikaan jo paljon, mutta tahtia pitää nyt kiristää huomattavasti.
– Eihän siihen missään olosuhteissa voi olla tietenkään tyytyväinen. Se on nyt selvä viesti meille, että näitä asioita pitää lähteä nostamaan huomattavasti vahvemmin esille. Muun muassa turvapaikka-asian linjauksien ja tavoitteiden pitää tulla hallituksessa paremmin esiin ja vahvemmin käytäntöön. Paljon on tehty asioita, mutta se ei ole riittänyt ja nyt pitää tahtia kiristää huomattavasti, Mäntylä totesi ryhmäkokouksen jälkeen eduskunnassa torstaina.
Kotoutujien sosiaaliturvan tiukennus etenee
Mäntylä on jatkuvasti ajanut hallituksessa kiristyksiä oleskeluluvan saaneiden maahanmuuttajien sosiaaliturvaan. Hän on esittänyt tiukennuksia ja vastikkeellisuutta.
– Tällä pyrittäisiin poistamaan ylimääräisiä vetovoimatekijöitä, jotka houkuttelevat Suomeen maahanmuuttajia. Mäntylän mukaan hanke etenee vakaasti ja se viedään läpi.
– Se on täydessä valmistelussa ja etenee koko ajan sosiaali- ja terveysministeriössä. Me lähdemme koko ajan siitä, että se asioita tehdään – että ei pelkästään selvitetä vaan nimenomaan tehdään, Mäntylä painottaa.
– Tämä hanke on jo täydessä vauhdissa ja sitä tehdään vahvassa yhteistyössä työ- ja elinkeinoministeriön kanssa. Tavoiteaikataulun mukaan uuden lainsäädännön tulee olla voimassa ensin vuoden maaliskuussa, Mäntylä toteaa.
Tiukennukset koskevat nimenomaan oleskeluluvan saaneita maahanmuuttajia, jotka ovat siirtyneet kotouttamisen piiriin.
Myös puheenjohtaja Timo Soini (ps.) kommentoi galluplukuja tuoreeltaan.
– Luku on sysisurkea, eikä siinä ole mitään hyvää. Pääsyy on ilman muuta ihmisten tyytymättömyys maahanmuuttokriisiin. Vaikka puolueemme linja on Suomen tiukin, se ei tyydytä. Nyt ollaan Egyptin korvessa, mutta täältä noustaan, Soini kertoi Ilta-Sanomille.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministeri Hanna Mäntylä vaatii: pikakäännytys Suomen ja Ruotsin väliselle rajalle

Soini IS:lle: ”Nyt ollaan Egyptin korvessa”

Ministeri Mäntylä Huomenta Suomessa: ”Turvapaikanhakijoista miljardikustannukset – näin ei voi jatkua”

Eerola turvapaikanhakijoista: Pois Suomesta, jos rikot lakia
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.















