

Hanna Mäntylä turvapaikkakriisin hoidosta: ”Tahtia pitää kiristää huomattavasti”
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä patistaa hallitusta vielä ripeämpiin toimiin turvapaikkakriisin hoidossa.
Hanna Mäntylä (ps.) ei ole tyytyväinen Ylen mittaamaan 8,9 prosentin kannatusmittaustulokseen. Hän korostaa, että PS on saanut hallituksessa aikaan jo paljon, mutta tahtia pitää nyt kiristää huomattavasti.
– Eihän siihen missään olosuhteissa voi olla tietenkään tyytyväinen. Se on nyt selvä viesti meille, että näitä asioita pitää lähteä nostamaan huomattavasti vahvemmin esille. Muun muassa turvapaikka-asian linjauksien ja tavoitteiden pitää tulla hallituksessa paremmin esiin ja vahvemmin käytäntöön. Paljon on tehty asioita, mutta se ei ole riittänyt ja nyt pitää tahtia kiristää huomattavasti, Mäntylä totesi ryhmäkokouksen jälkeen eduskunnassa torstaina.
Kotoutujien sosiaaliturvan tiukennus etenee
Mäntylä on jatkuvasti ajanut hallituksessa kiristyksiä oleskeluluvan saaneiden maahanmuuttajien sosiaaliturvaan. Hän on esittänyt tiukennuksia ja vastikkeellisuutta.
– Tällä pyrittäisiin poistamaan ylimääräisiä vetovoimatekijöitä, jotka houkuttelevat Suomeen maahanmuuttajia. Mäntylän mukaan hanke etenee vakaasti ja se viedään läpi.
– Se on täydessä valmistelussa ja etenee koko ajan sosiaali- ja terveysministeriössä. Me lähdemme koko ajan siitä, että se asioita tehdään – että ei pelkästään selvitetä vaan nimenomaan tehdään, Mäntylä painottaa.
– Tämä hanke on jo täydessä vauhdissa ja sitä tehdään vahvassa yhteistyössä työ- ja elinkeinoministeriön kanssa. Tavoiteaikataulun mukaan uuden lainsäädännön tulee olla voimassa ensin vuoden maaliskuussa, Mäntylä toteaa.
Tiukennukset koskevat nimenomaan oleskeluluvan saaneita maahanmuuttajia, jotka ovat siirtyneet kotouttamisen piiriin.
Myös puheenjohtaja Timo Soini (ps.) kommentoi galluplukuja tuoreeltaan.
– Luku on sysisurkea, eikä siinä ole mitään hyvää. Pääsyy on ilman muuta ihmisten tyytymättömyys maahanmuuttokriisiin. Vaikka puolueemme linja on Suomen tiukin, se ei tyydytä. Nyt ollaan Egyptin korvessa, mutta täältä noustaan, Soini kertoi Ilta-Sanomille.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministeri Hanna Mäntylä vaatii: pikakäännytys Suomen ja Ruotsin väliselle rajalle

Soini IS:lle: ”Nyt ollaan Egyptin korvessa”

Ministeri Mäntylä Huomenta Suomessa: ”Turvapaikanhakijoista miljardikustannukset – näin ei voi jatkua”

Eerola turvapaikanhakijoista: Pois Suomesta, jos rikot lakia
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan sanoo, ettei tällä hetkellä näe riittävää näyttöä sille, että Israel olisi syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa. Poliitikot ja aktivistit ovat silti käyttäneet vakavaa juridista termiä jo pitkään ikään kuin asia olisi oikeudellisesti ratkaistu. Viime viikolla eräs perheensä sodassa menettänyt gazalaismies toimitti ICC:lle uuden tutkintapyynnön, jossa hän vaatii 14 Hamas-johtajan tutkimista sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

ICC:n mukaan Israel ei ole syyllistynyt kansanmurhaan – Garedew: ”Valheelliset syytökset ovat ruokkineet hyökkäyksiä juutalaisia vastaan”
Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) pääsyyttäjä Karim Khan vahvisti viime viikolla, että Gazassa ei ole tapahtunut kansanmurhaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew iloitsee totuuden tulemisesta julki, mutta ei usko Israel-vastaisen vihervasemmiston hyväksyvän tappiotaan.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











