

KUVAKAAPPAUS/YOUTUBE
Härskiä vaalivaikuttamista: Sosiaali- ja terveysministeriö buukkasi kansalaiskampanjan tähdeksi perussuomalaisia inhoavan tubettajan
Valtioneuvosto on toteuttanut sähköisille alustoille kansalaiskampanjan, jossa vihervasemmistoa tukevat julkkikset ohjaavat suomalaisia äänestämään. Yksi kampanjaan valituista tähdistä, tubettaja Sita Salminen on vihreiden kannattaja, joka on aikaisemmin kehottanut kansalaisia olemaan äänestämättä perussuomalaisia.
Valtioneuvosto uutisoi käynnistäneensä ”Uusi kausi alkaa” –kansalaiskampanjan, joka näkyy ja kuuluu radiossa, televisiossa, netissä ja sosiaalisessa mediassa aluevaalien alla ja osin ennakkoäänestyksen aikaan 4.1.-23.1.2022.
Valtioneuvoston mukaan kampanjan on tuottanut sosiaali- ja terveysministeriö yhteistyössä oikeusministeriön, valtiovarainministeriön ja sisäministeriön kanssa.
Viestinviejiksi on valittu neljä suomalaisjulkkista, joiden kerrotaan tekevän ”aiheesta helpommin lähestyttävän suomalaisille.” Kampanjakasvoina nähdään ja kuullaan selostaja Antero Mertaranta, tanssija-koreografi Jorma Uotinen, poppari Maija Vilkkumaa ja some-influensseri-tubettaja Sita Salminen.
Tubettaja opastaa: Älä äänestä persuja
Valtioneuvoston tiedotteen mukaan kampanja on vastaus huoleen, jonka mukaan äänestysaktiivisuus saattaa jäädä alhaiseksi. Sosiaali- ja terveysministeriö kuitenkin kehottaa ihmisiä äänestämään.
– Siksi kampanjan sanomasta puhuvat julkisuuden henkilöt, joita kansalaiset kuuntelisivat muutenkin, kertoo kampanjasta viestintäpäällikkö Annette Rinne sosiaali- ja terveysministeriöstä.
Millaista sisältöä ministeriöiden mediakampanjan tähdet omilla kanavillaan tarjoavat? Vastaus selviää, kun katsoo tubettaja Salmisen kuntavaalien alla julkaistun videon, joka on avoimen härskiä vaalivaikuttamista.
Epävarmoille ja uusille äänestäjille suunnatussa esityksessään Salminen ohjeisti viime kuntavaalien alla kädestä pitäen, että perussuomalaisia ei kannattaisi äänestää.
– Koska tosiaan puolueen kanta on paljon olennaisempi kuin yksittäisen ehdokkaan. Eli vaikka löytäisit jonkun persujen edustajan, jolla on hyvän kuulonen meininki sun mielestä, niin sillä meiningillä ei oo mitään väliä. Älä silti äänestä sitä tyyppiä, koska se puolue merkkaa paljon enemmän, Salminen kujertaa tuttavalliseen tyyliin.
”Mie oon itse ajatellut äänestää vihreitä”
Ensin siis kerrottiin, että perussuomalaisia ei kannata äänestää. Tässä kohtaa hämmentynyt katsoja saattoi miettiä, mikä puolue olisi äänen arvoinen.
Salminen jatkoi äänestäjän ohjeistamista hienovaraisella vihjailulla, oman esimerkkinsä kautta. Salminen kertoi itse äänestävänsä vihreitä.
– Mie oon itse ajatellut äänestää vihreitä sen takia, että Helsingissä on nyt tää pormestari-situation. Eli vähän niin kuin jännitetään, että tuleeko kokoomuksen vai vihreiden edustaja pormestariksi. Koska se, jolla on eniten ääniä, saa asettaa sen pormestariehdokkaan.
On punavihreiden touhu kyllä tolkuttoman härskiä. Ministeriöt pestaavat neljä tunnettua influensseria "kohottamaan äänestysaktiivisuutta" ja teettävät näillä mainosvideoita. Kuinka ollakaan, kolme näistä tukee avoimesti vihreitä. 1/4 pic.twitter.com/2LrqL3W6mX
— Matias Turkkila (@MatiasTurkkila) January 13, 2022
Ilmeinen tarkoitus vaikuttaa nuorisoon
Salminen on erittäin suosittu sosiaalisen median vaikuttaja, ja hänellä on pelkästään Instagramissa yli 100 000 seuraajaa. Monet seuraajista ovat nuoria, joten kehotuksen äänestää vihreitä toivotaan uppoavan hedelmälliseen maaperään.
Salminen kertoi kuntavaalien alla myös, ettei äänestäisi kokoomusta. Mikäli videon katsojien joukossa kuitenkin oli joku, jolle vihreät eivät missään nimessä kelpaa, Salminen vihjasi – jälleen oman esimerkkinsä kautta – että myös vasemmistoliittoa voisi äänestää.
– Voisin periaatteessa äänestää vasemmallekin, mutta kun on nyt tää pormestarihomma, niin päädyin vihreisiin.
”Uusi kausi alkaa” -kansalaiskampanjan on tuottanut sosiaali- ja terveysministeriö, jonka johdossa toimivat vihreiden hallituskumppaneita edustavat Krista Kiuru (sd) ja Hanna Sarkkinen (vas).
Vastaus vihreiden laskevaan kannatukseen?
Suomen Uutiset ei toistaiseksi ole ehtinyt tutustua ”Uusi kausi alkaa” -kampanjan varsinaiseen materiaaliin, mutta voidaan tietysti pohtia, miksi mukaan on valittu nimenomaan Salminen, Vilkkumaa, Uotinen ja Mertaranta.
Voisiko vastaus yksinkertaisesti olla se, että ministeriöissä on huolestuttu vihervasemmiston vaalimenestyksestä ja erityisesti vihreiden laskevasta gallup-kannatuksesta?
Mertaranta ei ole vuosien varrella ottanut julkisuudessa voimakkaita poliittisia kantoja, mutta sekä Vilkkumaa että Uotinen ovat vankkoja vihervasemmiston tukijoita ja molemmat ovat esimerkiksi tukeneet näkyvästi Pekka Haavistoa tämän molemmissa presidentinvaalikampanjoissa 2010-luvulla.
Muutos 1.14.2022 – klo 15:21: tekstiä täsmennetty.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Maija Vilkkumaa Jorma Uotinen Sita Salminen aluevaalit Vaalikampanja Manipulointi Hanna Sarkkinen sosiaali- ja terveysministeriö äänestäjät Vaalivaikuttaminen vihervasemmisto Propaganda Antero Mertaranta Pekka Haavisto Krista Kiuru vihreät perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vaalipaniikki iski kokoomukseen – Riikka Purran jämäkkä linjaus pakotti Petteri Orpon selittelemään

Lulu Ranne muistuttaa aluevaalien tärkeydestä: ”Kyseessä ovat kansalaisten rahat ja henki”

Ulkomaalainen anarkisti yllätettiin tuhoamasta perussuomalaisten vaalimainosta Kirkkonummella

Demareiden vaalimainoksia oli jaossa äänestyspaikalla – vaalilaki kieltää selkeästi

Osa aluehallintoviranomaisista pyrkii vaikuttamaan vaalitulokseen – Luukkanen: ”Perussuomalainen kampanjointi estetään virkamiespäätöksillä monilla vahvimmilla kannatusalueillamme”

Purra: Äänestysaktiivisuuden alhaiseksi jääminen ei haittaisi useimpia puolueita – ”Kansalaisten aktiivisesta passivoittamisesta on valitettavasti hyötyä monille”

MTV:n puoluejohtajatentti oli löysää mainospuhetta ja kivoja lupauksia – kanava myöntää itsekin: Tentti pyöri pääministeri Marinin ympärillä

Vieläkö ihmettelet, miksi Saarikko ja Marin saavat runsaasti puheaikaa vaalitenteissä? – Näin paljon hallitus jakoi medialle mieluisaa tukirahaa viime vuonna
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää