

VESA MOILANEN
Helsingin johtajiston tolkuttomille palkankorotuksille stoppi
Helsingin kaupunginhallituksen puheenjohtaja Tatu Rauhamäki (kok.) ilmoitti maanantaina, ettei hän aio esitellä kaupunginjohtajien palkankorotusta kaupunginhallitukselle. Helsingin Uutisten mukaan Rauhamäki ei näe edellytyksiä tuoda esitystä kaupunginhallitukseen, koska ”sillä ei olisi läpimenomahdollisuuksia tällä hetkellä”.
Helsingin perussuomalaiset on ankarasti vastustanut kaupunginjohtajiston palkankorotuksia. Harri Lindellin johtama perussuomalaisten valtuustoryhmä vaati jo helmikuussa päätöksen kumoamista ja sen uudelleen käsittelyä.
Kaupunginjohtajan palkkaa oltiin korottamassa 900 eurolla 15 300 euron suuruiseksi. Apulaiskaupunginjohtajien palkkaa oltiin korottamassa 724 eurolla 12800 euroon saakka. Perussuomalaiset ovat pidäneet korotuksia suhteettomina. Helsingin kaupunginhallituksen jäsen Jussi Halla-aho (ps.) on kommentoinut blogissaan kaupunginjohtaja Jussi Pajusen tienaavan ennen korotuksiakin ”enemmän kuin New York Cityn pormestari”.
Kokoomuslainen Rauhamäki kieltäytyi Helsingin Uutisille antamassaan haastattelussa paljastamasta sitä, mitkä kaupunginhallituksen poliittiset ryhmät vastustivat eniten mahdollista palkkojen korotusesitystä. Rauhamäki painotti kuitenkin itse henkilökohtaisesti kannattavansa palkankorotuksia.
Palkankorotukset ovat aiheuttaneet suuruutensa lisäksi myös pahaa verta siksi, koska kaupunginjohtaja Pajunen esitti apulaiskaupunginjohtajien palkan tarkistamista ja apulaiskaupunginjohtaja Pekka Sauri puolestaan Pajusen palkan tarkistamista. Muun muassa hallinto-oikeuden professori Olli Mäenpää kritisoi menettelytapaa. Perussuomalaisten Lindell kiteytti asian näillä sanoilla:
– Eittämättä tässä on syntynyt mielikuva hyvä veli -järjestelmästä.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää