

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Helsingin PS-Nuoret opetusviraston ex-työntekijän epäillystä miljoonapetoksesta: ”Miten näin suuri kavallus on voinut tapahtua – ja vielä kymmenen vuoden aikana?”
Helsingin Perussuomalaiset Nuoret tyrmistyivät uutisesta, jonka mukaan Helsingin opetusviraston entinen tietohallintopäällikkö on vangittu törkeästä petoksesta ja virka-aseman törkeästä väärinkäyttämisestä.
Epäillyn arvellaan kavaltaneen varoja, joita olisi pitänyt käyttää koululaisten tietokoneiden ja tablettien hankintaan.
– Järjestelmä on pettänyt totaalisesti, kun näin merkittävässä asemassa oleva henkilö on päässyt kähmimään stadilaisten veronmaksajien rahoja. Rahat ovat suoraan pois koululaisilta, toteaa Helsingin PS-Nuorten puheenjohtaja Toni Ahva, joka käsittelee asiaa Helsingin opetuslautakunnassa ensi tiistaina.
– Veronmaksajana olen pettynyt, ja kuntapoliitikkona vaadin tiukempaa valvontaa. Rötösherrat on saatava kuriin!
Valvontaa laiminlyöty
PS-Nuorten mielestä on huolestuttavaa, miten huolimattomasti koulujen laitteistoista on pidetty kirjaa, kun näinkin suuri kavallus on voinut tapahtua – ja vielä peräti kymmenen vuoden aikana.
– Valvonnan laiminlyönti on todennäköisesti osaltaan mahdollistanut petoksen. Helsingin kouluissa on jo ennestään kärsitty laitteistopulasta, ja epäilty kavallus on vielä pahentanut tilannetta.
– Vaadimme Helsingin PS-Nuorissa, että kaupunki valvoo hankintojaan ja pitää kirjaa niistä entistä tarkemmin. Helsingin kaupunki käyttää valtavia summia rahaa, mutta se ei silti tarkoita, että olisi varaa olla löperö, varsinkin kun julkisella sektorilla joudutaan elämään säästäväisesti ylivelkaantumisen välttämiseksi. Korruptiolle pitää olla täysi nollatoleranssi, ja hyvävelipeli on puhallettava poikki, linjaa Helsingin PS-Nuorten sihteeri Roger Kulmala.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää