

PS ARKISTO
Helsingin PS-Nuoret: Syntyvyys nousuun pääkaupungissa
Suomessa on käyty viime vuosina aktiivisesti keskustelua syntyvyydestä ja sen vaikutuksista huoltosuhteeseen. Syntyvyys on laskenut jyrkästi jo kahdeksana vuonna peräkkäin ja vuonna 2018 Helsingissä syntyi yhteensä 6 388 lasta.
Mikäli vertaillaan vähintään 50 000 asukkaan kuntia, niin matalinta syntyvyys oli juuri Helsingissä 2013-2017 välillä. Tuolloin Helsingissä kokonaishedelmällisyysluku oli 1,27, kun vuonna 2017 vastaava luku oli koko maassa 1,49. Vuonna 2018 kokonaishedelmällisyys laski entisestään Helsingissä ja oli enää 1,14. Kaupungin vieraskielisten kokonaishedelmällisyys sen sijaan oli koko väestöä korkeampi, 1,65.
Lapsiperheitä tuettava verotuksella
Eri kunnissa ympäri Suomea on otettu käyttöön erilaisia keinoja syntyvyyden nostamiseksi – tarjolla on ollut ilmaista päivähoitoa tai vuosittain maksettavia ”vauvatonneja”. Helsingin PS-Nuoret katsoo, ettei verotuksellisista keinoista ole puhuttu tarpeeksi lapsiperheiden tukemisessa ja syntyvyyden nostamisessa.
– Lapsiperheiden tukemisen ei tulisi perustua pelkästään maksettaviin lapsilisiin. Helsinki voisi ottaa käyttöön lapsiverovähennyksen, jolloin vähennys koskisi kunnallisveroa. Verovähennys olisi tietty prosenttiosuus per lapsi. Tämä olisi yksi kannustin työelämässä oleville vanhemmille tai vanhemmuutta suunnitteleville, toteaa Helsingin PS-Nuorten puheenjohtaja Teppo Marttinen.
Palveluita ruuhkavuosien tueksi
Lisäksi Helsingin tulisi PS-Nuorten mielestä tehdä aktiivisesti yhteistyötä paikallisten yritysten ja varhaiskasvatuksen ammattilaisten kanssa ja etsiä keinoja, joilla perhe-elämän voisi entistä paremmin sovittaa yhteen työelämän kanssa.
– Työajat ja työskentelymuodot kehittyvät jatkuvasti. Helsingin kaupungilla olisi loistava tilaisuus olla edelläkävijänä työssäkäyvien vanhempien tukemisessa ja luoda palveluita, jotka palvelevat entistä paremmin pienten lasten vanhempia kiireisinä ruuhkavuosina. Uudenlaiset palvelut sekä lapsiperheisiin kohdistuvat verovähennykset lisäisivät kaupungin vetovoimaa ja houkuttelisivat asukkaiksi nimenomaan työelämässä olevia vanhempia perheineen, kommentoi Helsingin PS-Nuorten hallituksen jäsen Laura Jokela.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vanhemmat Teppo Marttinen Helsingin Perussuomalaiset Nuoret Laura Jokela palvelut Syntyvyys Helsinki verotus lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen tahtoo hyödyntää hyväntekeväisyystyössä kertynyttä kokemustaan eduskunnassa: ”Monen tavallisen kansalaisen elämä on muuttunut selviytymistaisteluksi”

Perussuomalaiset vaati lapsivähennystä takaisin – jopa vasemmistoliitto vastusti

Puisto: Väestörakenne on muuttumassa kiihtyvällä tahdilla – ”Uhkana on se, että Suomi kehitysmaalaistuu”

Halla-aho: Merkittävä osa Suomessa syntyvistä lapsista syntyy maahanmuuttajille – ”Tulevaisuudessa entistä pienempi joukko suomalaisia elättää entistä suurempaa joukkoa vapaamatkustajia”

Huhtasaaren ratkaisu laskevalle väestönkehitykselle: ”Kuunnellaan perheitä, tuetaan heitä vanhemmuudessa ja tarjotaan kaikille hyvät elämän edellytykset”

Tavio: Lisää tukea lapsiperheille
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.














