

Euroopan rajoilla käy kuhina. Venäjä yrittää lähettää Eurooppaan tulijoita kolmansista maista osana valtavaa hybridihyökkäystä. Kuva Suomen itärajalta marraskuussa 2023. / LEHTIKUVA
Helsingin Sanomat pitää Geneven pakolaissopimusta esteenä turvapaikanhakijatulvan lopettamiselle – Suomen Perustan toiminnanjohtaja tyrmää Hesarin väitteet
Helsingin Sanomat pyrkii antamaan kuvan, että Geneven pakolaissopimus olisi esteenä turvapaikanhakijoiden virran lopettamiselle. Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan lehdeltä jää kuitenkin kertomatta muutama tosiasia.
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan Suomeen suuntautuva humanitaarinen maahanmuutto voidaan lopettaa joko käännyttämällä tulijat rajalta takaisin turvalliseen maahan tai niin sanotun Ruanda-mallin kautta, jossa turvapaikanhakijat siirretään johonkin kolmanteen valtioon, jonka kanssa Suomi tekee sopimuksen siitä, että tämä käsittelee sinne siirrettyjen henkilöiden hakemukset ja tarjoaa heille tarvittaessa turvapaikan.
– Turvapaikanhakijoita on siirrelty Dublin-sopimuksen perusteella Euroopan sisällä maasta toiseen jo vuosien ajan, ja EU:ssa ajettava turvapaikanhakijoiden “taakanjako” on lisäämässä jäsenvaltioiden välisiä siirtoja entisestään, Grönroos kirjoittaa asiasta Facebook-sivuillaan.
– Mikään ei siis estä järjestämästä siirtoja sellaisiin Euroopan ulkopuolisiin maihin, joissa turvapaikka on turvallista tarjota, mutta jotka eivät olosuhteidensa puolesta houkuttele elintasosiirtolaisuutta, jota Eurooppaan suuntautuva turvapaikkamaahanmuutto tosiasiallisesti on.
Poliittinen tahto riittää
Geneven pakolaissopimuksen soveltamisaluetta voidaan lisäksi rajata maantieteellisesti, kuten jotkin maat ovat tehneet. Esimerkiksi Turkki soveltaa sopimusta vain Euroopasta tuleville turvapaikanhakijoille, ja maassa olevat syyrialaispakolaiset on otettu maahan erillisellä poliittisella päätöksellä.
– Pakolaissopimuksen kanssa ei myöskään olla naimisissa niin kauan kuin se saadaan yksimielisesti muutettua, sillä siitä voidaan erota yksinkertaisella ilmoituksella, kuten sopimuksen artiklassa 44 todetaan: “Jokainen sopimusvaltio voi milloin tahansa irtisanoutua tästä yleissopimuksesta ilmoittamalla siitä Yhdistyneiden Kansakuntien pääsihteerille”.
– Turvapaikkamaahanmuutto voidaan siis lopettaa rikkomatta pakolaissopimuksen keskeistä ajatusta, joka kieltää palauttamasta henkilöä maahan, jossa tätä uhkaa vaino. Pyhän lehmän asemaan nostetusta Geneven pakolaissopimuksesta irtautuminenkaan ei vaadi kansainvälistä yksimielisyyttä ja raskaita neuvotteluja, vaan ainoastaan poliittista tahtoa, Grönroos huomauttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ruanda-malli turvapaikkamaahanmuutto turvapaikanhakijavyöry käännytykset elintasosiirtolaisuus humanitaarinen maahanmuutto Geneven pakolaissopimus Helsingin Sanomat Taakanjako Turvapaikanhakijat Suomen Perusta Simo Grönroos
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


ECR-ryhmän yhteispuheenjohtaja Ryzzard Legutko: “On aika saada äänemme kuuluviin ja suunnata kohti jäsenmaitaan kunnioittavaa Euroopan unionia”

Puolan pääministeri: Emme ota ainuttakaan EU:n pakkosijoittamaa turvapaikanhakijaa maahamme

Sisäministeri Rantanen: Aito turvapaikantarve, siirtolaisuus ja välineellistetty maahantulo ovat eri asioita – eikä niitä tule sotkea keskenään

Poikkeuslaki lausuntokierrokselle: ”Tahdomme huolehtia rajaturvallisuudesta ja Suomen turvallisuudesta kaikissa olosuhteissa”

Kantasuomalaisten määrän nopea väheneminen noteerattiin jo Hesarissakin – tosin johtopäätöksistä voidaan olla montaa mieltä

Vesitetty maahanmuuttopaketti loukkaa maiden suvereniteettia eikä ratkaise siirtolaisuusongelmia – myös toimimaton Dublin-asetus romutetaan Välimeren maiden vaatimuksesta

Esitys laittomien siirtolaisten lähettämisestä Ruandaan läpi Britannian parlamentissa – voisi toimia esimerkkinä myös EU-maille

Purra moittii mediaa laiskasta talousjournalismista

HS:n uutisoinnista kantelu Julkisen sanan neuvostolle – Ruohonen-Lerner: Negatiivista vaalivaikuttamista ja mustamaalaamista
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.