

Laura Huhtasaari perussuomalaisten puoluekokouksessa Tampereella. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Huhtasaari: EU-Kiina-investointisopimus on hylättävä
Europarlamentaarikko Laura Huhtasaari (ps.) esittää EU:n ja Kiinan välisen investointisopimuksen hylkäämistä.
Huhtasaari perustelee tiedotteessaan asiaa:
– Investointisopimuksen löysät kirjaukset mahdollistavat Kiinalle jatkossakin työntekijöiden oikeuksien polkemisen ja pakkotyövoiman käytön. Kiinan eurooppalaisilta yrityksiltä vaatimat pakolliset teknologian siirrot eivät myös tule kokonaan loppumaan. Valtiontukikysymyksessä investointisopimus ei puutu riittävästi siihen, että Kiinan valtio antaa epäreilua kilpailuetua kiinalaisille yrityksille valtiontuilla.
– Investointisopimuksen solmiminen Kiinan kanssa hetkellä, jolloin maan ihmisoikeustilanne heikkenee Hong Kongin erityisaseman lopettamisen ja uiguurien kohtelun myötä, lähettää maailmalle väärän viestin. Eurooppa ei voi heittää arvojaan yli laidan taloudellisten näkökantojen vuoksi. Investointisopimus ei myöskään takaa eurooppalaisille yrityksille vastaavanlaista markkinoille pääsyä Kiinaan, mitä kiinalaiset yritykset ovat Euroopassa nauttineet jo pitkään.
Huhtasaari muistuttaa, että EU:n julkilausuttu tavoite on ajaa arvoperusteista kauppapolitiikkaa.
– Tästä syystä on kyseenalaista EU:ta solmia investointisopimus Kiinan kanssa, joka ihmisoikeusasiantuntijoiden mukaan rikkoo kansanmurhien estämiseen tähtäävää YK-sopimusta maan uiguurivähemmistön kohtelussa. Kiina on lisäksi tosiasiallisesti lopettanut Hong Kongin erityisaseman uudella turvallisuuslailla.
Huhtasaari on jättänyt neuvostolle vastattavaksi kirjallisen kysymyksen. Hän kysyy siinä neuvoston valmiutta esittää Kiinan ja EU:n välisen investointisopimuksen hylkäämistä Kiinan ihmisoikeustilanteen ja sopimuksen Kiinaa koskevien velvoitteiden puutteellisuuden vuoksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Politico: Kiina ärähti Saksalle – Saksan pitäisi keskittyä kauppaan, eikä ihmisoikeuskysymyksiin

Mepit siirsivät murskaluvuin hosutun EU:n ja Kiinan välisen kauppasopimuksen pakastimeen
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












