Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Huhtasaari: Kansallismielisten puolueiden EU-parlamenttiryhmän nimi voisi olla patriootit

26.05.2019 |19:45

Eurovaaliehdokas, kansanedustaja Laura Huhtasaari sanoo Ilta-Sanomien videohaastattelussa, että EU:ssa on suunnanmuutoksen aika.

– Kansallismieliset puolueet ovat omissa maissaan kasvaneet todella suuriksi. Nyt päätetään siitä, että saatetaanko ”Eurostoliitto” loppuun, eli pysäytetäänkö kehitys ja käännetäänkö suunta niin, että päätösvaltaa saataisiin takaisin jäsenvaltioille. Perussuomalaisten tavoite on itsenäisten valtioiden vapaakauppa-alue.

Vapaa liikkuvuus lisää turvattomuutta

Huhtasaari kyseenalaistaa erään EU:n perusperiaatteista eli vapaan liikkuvuuden.

– Vapaan liikkuvuuden tarkoitus ei kai ole lisätä turvattomuutta. Me emme voi Euroopassa pistää ideologisista syistä vapaata liikkuvuutta turvallisuuden edelle niin kuin tähän mennessä olemme tehneet.

Huhtasaari kaavailee, että kansallismielisten puolueiden ryhmän nimi voisi olla patriootit.

– Toivottavasti ryhmästä tulee mahdollisimman iso.

Suomen lainsäädäntö alisteinen EU:lle

Huhtasaari valittiin viisi viikkoa sitten eduskuntaan. Kysyttäessä hän on kertonut äänestäjilleen, että voi olla ehdolla molemmissa vaaleissa.

– Olen ehdolla perussuomalaisen puolueen ohjelmien vuoksi, ja me haluamme viedä ohjelmaa eteenpäin sekä eduskunnassa että Euroopan parlamentissa. Suomen lainsäädäntö on alisteinen EU:lle, joten jatkan perussuomalaista työtä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
5.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
7.
Suomen uutiset logo

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle

12.08.2025 |19:17
8.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”

12.08.2025 |21:46
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?

14.08.2025 |18:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää