

Twitter, Facebook
Viikon 53/2022 luetuin
Husun videotervehdys ”viehättävän ja aurinkoisen” Mogadishun hiekkarannoilta typerryttää – Mauri Peltokangas: suomalaisille on valehdeltu suut ja silmät täyteen
”Terveisiä aurinkoisesta kotimaasta”, kirjoittaa ”Husu” Hussein Facebookissa. Mogadishun rannikolta julkaistu aurinkoinen rantavideo on saanut monet suomalaiset ihmettelemään, pitävätkö Somalian vaarallisuutta korostavat turvapaikkatarinat sittenkään paikkaansa.
”Sun. Fun. Life.” ”Lovely Mogadishu”. Eli suomeksi: ”aurinkoa, iloa, elämää”, ”viehättävä Mogadishu”. Kaupunginvaltuutettunakin toimineen Abdirahim ”Husu” Husseinin julkaisema video on herättänyt suurta tyrmistystä suomalaisissa.
Kansanedustaja Mauri Peltokankaan (ps.) kommentti kiteyttää monen tunnot:
Meille toitotetaan, että Somalia on vaarallinen maa. Siksi Abdirahim ”Husu” Hussein ja kymmenet tuhannet muut aikoinaan ilmeisesti Suomeen saapui. He saapuivat turvaan vaarallisesta maasta jossa useiden somalitaustaisten kertoman mukaan tapetaan heti, jos sinne muuttaa takaisin. ”Ei voi mennä! Ei voi mennä! Sota joka puolella! Pakko jäädä Suomeen, vaikka sitten (vastentahtoisesti) tulonsiirtojen varaan.” Näin kerrotaan.
”Kuvakaappaus tämän viikon tiistailta 27.12.2022 (twitteristä) kertoo, että Mogadishussa on Husun mukaan ’Sun. Fun. Life’.”
”Jos Husu selviää Somaliasta hengissä (jota tietenkin sydämestäni toivon) on teille valehdeltu silmät ja suut täyteen. Husu (ja tuhannet muut Somaliassa lomailevat turvaa Suomessa nauttivat) tulee todistaneeksi, että voi mennä ja ei käy kuinkaan! ”
Perussuomalaisten maahanmuuttopoliittisen ohjelman mukaan suojeluasema tulisi lakkauttaa, mikäli turvapaikan saanut lomailee kotimaassaan.
Taksiepisodi
Hussein toimi 2017-2021 valtuustokaudella Helsingin kaupunginvaltuustossa, mutta ajautui 2019 sotkuun, joka lopetti hänen poliittisen uransa. Taksinkuljettaja tuolloin toiminut Hussein väitti jättäneensä rasistisesti kommentoineen asiakkaan pois kyydistä.
Elokuussa 2019 Hussein taas kertoi Twitterissä saaneensa postissa hirttoköyden ja uhkausviestin.
Marraskuussa Iltalehti kertoi hänen petostuomioistaan.
Taksitarina osoittautui valheeksi, ja SDP erotti hänet valtuustoryhmästään luottamuspulan ja valehtelun takia.
Suomen Uutiset kirjoitti tuolloin asiasta otsikolla ”Husu joka huusi sutta”. Hussein oli syyllistynyt edesvastuuttomaan toimintaan, jossa poliitikko yritti repiä yhteiskunnan yhtenäisyyttä saavuttaakseen omaa henkilökohtaista lyhyen tähtäimen etuaan valheellisin keinoin.
Seuraavaksi anomaan valtiolta rahaa
Vaikka tie tuli politiikassa vastaan, löytyy Suomesta erittäin avokätisesti tuettu järjestökenttä, jonka toiminnanjohtajat tyypillisesti rekrytoidaan aloittelevista tai jäähdyttelevistä politikoista.
Niinpä 2020 Hussein aloitti monikulttuurisuusverkosto Monihelin toiminnanjohtajana. Yhdistys on hakenut ja saanut lähivuosien aikana miljoonia euroja valtion rahaa monenkirjaviin hankkeisiin. Merkittävän osan kustannuksista muodostaa työttömien palkkaaminen järjestön omiin tehtäviin.
Toimittajan kommentti:
Tämä episodi osaltaan pakottaa miettimään, onko Suomessa sittenkään tehty oikeita valintoja. Rajoillemme ilmestyy ihmisiä, jotka väittävät olevansa välittömässä, jatkuvassa hengenvaarassa. Heille myönnetään turvapaikka, jonka jälkeen maapallon kenties innokkain ja puuhakkain turvapaikkakoneisto alkaa kotiuttaa, kouluttaa, paapoa ja tukea. Lopulta turvapaikan saaneet on reykrytoitu maahanmuuttajien omiin yhteistyöjärjestöihin, jotka anovat ja saavat valtiolta rahaa voidakseen tukityöllistää lisää maahanmuuttajia.
Turvapaikan saaneet ottavat mannertenvälisen lennon vieraillakseen kotimaassaan, ja lähettävät ”viehättävältä ja aurinkoiselta” rannalta kivoja lomakuvia.
Samaan aikaan kantaväestö kärvistelee kohoavien hintojen keskellä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SDP-valtuutettu jakoi törkeän homofobisen twiitin Sebastian Tynkkysestä

Keskusteluilmapiirin heikentymistä moittiva ”taisteleva tutkija” Oula Silvennoinen julkaisi perussuomalaisia ivaavan alatyylisen meemikuvan

Mitä amerikkalaiset edellä, sitä suomalaiset perässä – uhriutumisesta ja loukkaantumisesta tuli someajan modernia vallankäyttöä

Kyselytutkimus: Enemmistö suomalaisista vastustaa maahanmuuton helpottamista

Yhteiskunnalta 100 miljoonan tuet syrjäytymisen ehkäisemiseksi – rahojen kohtalo suurelta osin epäselvä

Åkesson: Monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia

Husu Hussein tempaisi taas ”yksityishenkilönä” – juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja syytti kirjoitusta antisemitistiseksi

Koululaisten läksyapuun tarkoitetut tukirahat rilluteltiin ravintolassa ja siirrettiin ulkomaille – aatteellisen yhdistyksen kirjanpito kateissa

Husu Hussein ylistää uusnatsijohtaja Lucas Gagea sankariksi X:ssä
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”
Nainen sai surmansa maahanmuuttopoliisin ampumista laukauksista Minneapolisissa keskiviikkoaamuna. Viranomaisten mukaan poliisi ampui itsepuolustukseksi tilanteessa, jossa nainen ajoi autollaan poliisia päin. Äärivasemmisto on kohdistanut maahanmuuttopoliisiin yli sata vastaavaa hyökkäystä viime aikoina. Kuvernööri Tim Walzin mukaan hänen johtamansa osavaltio on "sodassa liittovaltion hallinnon kanssa". Walz ja pormestari Frey haluavat ICE-poliisit pois Minneapolisissa. Surmansa saaneen naisen vaimon ja pojan hyväksi perustettu rahankeräys on tuottanut lahjoituksia jo yli puolen miljoonan dollarin verran.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.
Uusimmat

Suomen irtautuminen Ottawan sopimuksesta tulee voimaan tänään

Sisäministeri Mari Rantanen vieraili itärajalla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää








