

Twitter, Facebook
Viikon 53/2022 luetuin
Husun videotervehdys ”viehättävän ja aurinkoisen” Mogadishun hiekkarannoilta typerryttää – Mauri Peltokangas: suomalaisille on valehdeltu suut ja silmät täyteen
”Terveisiä aurinkoisesta kotimaasta”, kirjoittaa ”Husu” Hussein Facebookissa. Mogadishun rannikolta julkaistu aurinkoinen rantavideo on saanut monet suomalaiset ihmettelemään, pitävätkö Somalian vaarallisuutta korostavat turvapaikkatarinat sittenkään paikkaansa.
”Sun. Fun. Life.” ”Lovely Mogadishu”. Eli suomeksi: ”aurinkoa, iloa, elämää”, ”viehättävä Mogadishu”. Kaupunginvaltuutettunakin toimineen Abdirahim ”Husu” Husseinin julkaisema video on herättänyt suurta tyrmistystä suomalaisissa.
Kansanedustaja Mauri Peltokankaan (ps.) kommentti kiteyttää monen tunnot:
Meille toitotetaan, että Somalia on vaarallinen maa. Siksi Abdirahim ”Husu” Hussein ja kymmenet tuhannet muut aikoinaan ilmeisesti Suomeen saapui. He saapuivat turvaan vaarallisesta maasta jossa useiden somalitaustaisten kertoman mukaan tapetaan heti, jos sinne muuttaa takaisin. ”Ei voi mennä! Ei voi mennä! Sota joka puolella! Pakko jäädä Suomeen, vaikka sitten (vastentahtoisesti) tulonsiirtojen varaan.” Näin kerrotaan.
”Kuvakaappaus tämän viikon tiistailta 27.12.2022 (twitteristä) kertoo, että Mogadishussa on Husun mukaan ’Sun. Fun. Life’.”
”Jos Husu selviää Somaliasta hengissä (jota tietenkin sydämestäni toivon) on teille valehdeltu silmät ja suut täyteen. Husu (ja tuhannet muut Somaliassa lomailevat turvaa Suomessa nauttivat) tulee todistaneeksi, että voi mennä ja ei käy kuinkaan! ”
Perussuomalaisten maahanmuuttopoliittisen ohjelman mukaan suojeluasema tulisi lakkauttaa, mikäli turvapaikan saanut lomailee kotimaassaan.
Taksiepisodi
Hussein toimi 2017-2021 valtuustokaudella Helsingin kaupunginvaltuustossa, mutta ajautui 2019 sotkuun, joka lopetti hänen poliittisen uransa. Taksinkuljettaja tuolloin toiminut Hussein väitti jättäneensä rasistisesti kommentoineen asiakkaan pois kyydistä.
Elokuussa 2019 Hussein taas kertoi Twitterissä saaneensa postissa hirttoköyden ja uhkausviestin.
Marraskuussa Iltalehti kertoi hänen petostuomioistaan.
Taksitarina osoittautui valheeksi, ja SDP erotti hänet valtuustoryhmästään luottamuspulan ja valehtelun takia.
Suomen Uutiset kirjoitti tuolloin asiasta otsikolla ”Husu joka huusi sutta”. Hussein oli syyllistynyt edesvastuuttomaan toimintaan, jossa poliitikko yritti repiä yhteiskunnan yhtenäisyyttä saavuttaakseen omaa henkilökohtaista lyhyen tähtäimen etuaan valheellisin keinoin.
Seuraavaksi anomaan valtiolta rahaa
Vaikka tie tuli politiikassa vastaan, löytyy Suomesta erittäin avokätisesti tuettu järjestökenttä, jonka toiminnanjohtajat tyypillisesti rekrytoidaan aloittelevista tai jäähdyttelevistä politikoista.
Niinpä 2020 Hussein aloitti monikulttuurisuusverkosto Monihelin toiminnanjohtajana. Yhdistys on hakenut ja saanut lähivuosien aikana miljoonia euroja valtion rahaa monenkirjaviin hankkeisiin. Merkittävän osan kustannuksista muodostaa työttömien palkkaaminen järjestön omiin tehtäviin.
Toimittajan kommentti:
Tämä episodi osaltaan pakottaa miettimään, onko Suomessa sittenkään tehty oikeita valintoja. Rajoillemme ilmestyy ihmisiä, jotka väittävät olevansa välittömässä, jatkuvassa hengenvaarassa. Heille myönnetään turvapaikka, jonka jälkeen maapallon kenties innokkain ja puuhakkain turvapaikkakoneisto alkaa kotiuttaa, kouluttaa, paapoa ja tukea. Lopulta turvapaikan saaneet on reykrytoitu maahanmuuttajien omiin yhteistyöjärjestöihin, jotka anovat ja saavat valtiolta rahaa voidakseen tukityöllistää lisää maahanmuuttajia.
Turvapaikan saaneet ottavat mannertenvälisen lennon vieraillakseen kotimaassaan, ja lähettävät ”viehättävältä ja aurinkoiselta” rannalta kivoja lomakuvia.
Samaan aikaan kantaväestö kärvistelee kohoavien hintojen keskellä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SDP-valtuutettu jakoi törkeän homofobisen twiitin Sebastian Tynkkysestä

Keskusteluilmapiirin heikentymistä moittiva ”taisteleva tutkija” Oula Silvennoinen julkaisi perussuomalaisia ivaavan alatyylisen meemikuvan

Mitä amerikkalaiset edellä, sitä suomalaiset perässä – uhriutumisesta ja loukkaantumisesta tuli someajan modernia vallankäyttöä

Kyselytutkimus: Enemmistö suomalaisista vastustaa maahanmuuton helpottamista

Yhteiskunnalta 100 miljoonan tuet syrjäytymisen ehkäisemiseksi – rahojen kohtalo suurelta osin epäselvä

Åkesson: Monikulttuurisuus on vaarallinen ideologia

Husu Hussein tempaisi taas ”yksityishenkilönä” – juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja syytti kirjoitusta antisemitistiseksi

Koululaisten läksyapuun tarkoitetut tukirahat rilluteltiin ravintolassa ja siirrettiin ulkomaille – aatteellisen yhdistyksen kirjanpito kateissa

Husu Hussein ylistää uusnatsijohtaja Lucas Gagea sankariksi X:ssä
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











