

LEHTIKUVA
Ihmissalakuljettajien pohjaton ahneus tappaa tuhansia Välimerellä – viimeisimmässä haaksirikossa hukkui jopa 650 ihmistä
Joukko ihmissalakuljettajia on joutumassa oikeuden eteen Kreikassa ja Pakistanissa laittomia siirtolaisia kuljettaneen troolarin upottua Kreikan rannikolla. Turmassa saattoi menehtyä jopa 650 ihmistä. Aluksen liikkeistä ennen kohtalokasta haveria on erilaisia näkemyksiä, ja YK on esittänyt selvityksen tekemistä onnettomuuteen liittyvistä pelastustoimista.
Yhdeksän ihmissalakuljettajaa joutuu Kreikassa oikeuteen laittomia siirtolaisia kuljettaneen kalastusaluksen upottua viime viikon keskiviikkona 80 kilomeriä Pyloksen kaupungista etelään. Salakuljettajat kiistävät syytteet.
Merestä pelastettiin 104 ihmistä ja kuolleita on toistaiseksi löydetty 78. YK:n pakolaisjärjestö UNHCR arvioi aluksessa olleen 400–750 henkilöä, heidän joukossaan paljon myös lapsia. Haaksirikko saattaa siten olla eräs pahimmista Välimerellä tapahtuneista siirtolaisaluksia kohdanneista onnettomuuksista.
Pakistanin poliisi on pidättänyt Guardianin mukaan samaan tapahtumaan liittyen 10 ihmissalakuljettajaa Kashmirissa. Rikolliset ovat osa organisaatiota, joka järjestää halukkaille matkoja Libyaan, josta taas on mahdollisuus jatkaa Eurooppaan ilman virallisia matkustusasiakirjoja.
Onnettomuusaluksen liikkeistä erilaista tietoa
Alus oli lähtenyt viimeiselle matkalleen Libyan Tobrukista ja se oli tiettävästi menossa Italiaan. Merikelvottomassa troolarissa oli matkustajina sen kokoon nähden järkyttävä määrä ihmisiä.
Parempaa elämää etsivistä useimmat olivat lähtöisin Syyriasta, Pakistanista, Afganistanista sekä Egyptistä. He olivat todennäköisesti maksaneet matkasta tuhansia euroja. Matkan saattaa tosin saada ilmaiseksi, jos osaa käsitellä ja ohjata laivaa.
Kreikan viranomaisen mukaan alus oli liikkeessä eikä se ollut avun tarpeessa kuin vasta juuri ennen uppoamista. BBC:n tietojen mukaan alus oli kuitenkin paikallaan seitsemän tuntia ennen katastrofia. Kaksi kauppa-alusta kävi tiettävästi toimittamassa siirtolaislaivaan vettä ja ruokatarvikkeita.
YK on esittänyt tutkimusta Kreikan toimista. Kyse on ennen muuta siitä, olivatko viranomaiset mahdollisesti viivästyttäneet avun antamista haverialukselle.
Vain pelastetut pääsevät Eurooppaan
Ihmissalakuljettajien operoivien alusten keskeinen ongelma on se, että Välimeren Euroopan puoleiset valtiot eivät välttämättä haluaisi päästää laittomia siirtolaisia kuljettavia aluksia satamiinsa. Erityisen kriittistä suhtautuminen on ollut Kreikan lisäksi Italiassa, joka on joutunut vastaanottamaan pääosan Välimeren ylitse tapahtuvasta muuttoliikkeestä.
Näin ollen aluksen merihätä, laivan uppoaminen ja mahdolliset pelastustoimet saattavat joskus olla ainoa tie henkiin jääneille uuteen elämään Euroopassa. Ihmissalakuljettajat todennäköisesti tietävät tämänkin.
Viime vuonna Välimereen hukkui 3 800 siirtolaista. Vuodesta 2014 lähtien kuolonuhreja on tilastoitu yli 20 000.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vastaaminen tarpeeseen massamuutto paremman elämän etsiminen keskeisen Välimeren reitti hukkuminen laiittomia siirtolaisia kuljettanut alus troolari laivan uppoaminen haaksirikko UNHCR satamat ihmissalakuljettajat YK:n pakolaisjärjestö Egypti Pakistan rikolliset Libya Välimeri Afganistan Syyria Italia Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Siirtolaisruuhka pahenee Italiassa, vaikka merimatkasta joutuu maksamaan ihmissalakuljettajille keskimäärin 6 000 euroa – Lampedusan saaren tilanne jo kestämätön

Kreikan maahanmuuttoministeri: Kansalaisjärjestöt auttavat somaleita Turkin kautta Kreikkaan laittomasti

Laiton maahanmuutto repii Italiaa: Tuhat Välimereltä saapunutta pääsi maihin – perusongelma ratkaisematta

Suomen maahanmuuttopolitiikka kiristyy selvästi – järjestelmän väärinkäytökset estetään

Antikainen: Suomen ja suomalaisten turvallisuus vihdoin keskiöön – ”Tämä hallitus tekee täyskäännöksen turvapaikkapolitiikassa”

Brittihallitus sopuun somejättien kanssa laittomaan maahanmuuttoon yllyttävien rikollisten viestien poistosta – luvatta maahan saapuneet karkotetaan

Italia haluaa laittomat maahantulijat säilöön jopa 18 kuukaudeksi – vapaus koittaa vasta palautuksen tai oleskeluluvan myötä
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää